– Kérjük, értékelje az elmúlt idényt szakmai szempontból.
– Egy nehéz szezon volt a 2022–2023-as, akár eredményesség, akár a keretek szempontjából. Átszerveződés volt az ifjúsági bajnokságokban, a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) tavaly nyáron megszüntette az U19-es bajnokságot. A mi U19-es csapatunk, amely az ifjúsági BL-ben, a Youth League-ben képviselte Romániát, nem volt ahol versenyezzen, ezért beneveztük őket FK-farmcsapatként a felnőtt 3. Ligába.
Mi számoltunk azzal, hogy a farmcsapatba a felnőttektől fogunk visszakapni játékosokat. Azonban ott is szűk volt a keret, voltak eltiltottak és sérültek is, azért nem tudtak adni nekünk labdarúgókat. Túl voltak terhelve a nagyobb korosztályaink, ezek alatt értem a 3. Ligát és az Ifjúsági Ligát, ahol a játékosok 70 százaléka szinte hetente három-három félidőt játszott, amit a szabályok meg is engednek. Az, hogy péntek–szombat, vagy szombat–vasárnap játszani, az nagy megterhelés volt számukra.
Én úgy gondolom, hogy sokkal jobb eredményeket érhettünk volna el, ha megvagyunk, és külön-külön tudunk a csapatokra koncentrálni. Az U17-es csapatunk végig partiban volt, hogy az Elit Ligában az elődöntőbe jusson, nagy eséllyel indultunk tavasszal, mert négy hazai és két idegenbeli mérkőzésből kellett volna öt meccset megnyerni, de az elődöntőbe jutást – sajnos – a végjátékban elbuktuk, viszont remekelt a csapat a Román Kupában, ahol egészen a döntőig jutottunk.
A döntőben egy jó játékkal rukkolt elő a csapat, viszont a helyzeteinket nem használtuk ki, és a második félidőben, a második gól után szétesett a csapat, 3–0-ra kikaptunk. De ez egy említésre méltó eredmény, és úgy látom, hogy az ország legjobb csapatai között voltunk.
– Mi a helyzet a kisebb korosztályokkal?
– Ami az U16-os és U15-ös csapatainkat illeti, az ők esetükben megvan az, hogy még kezdő csapatok, a frissen érkező akadémistáink alkotják. Próbáljuk kialakítani a korosztályokat, és ott még nincs meg az a homogén csapat, esetükben el kell teljen rendszerint egy-egy fél év, amíg kialakul a megfelelő játék, az, amit az akadémián szeretnénk elérni. Rendszerint a második helyen végzünk Bákó mögött, akik már több éve játszanak együtt.
Az U15-ös és az U16-os korosztályból csak egy-egy csapat jut tovább csoportonként, és mi csoportmásodikok lettünk.
– Augusztus 12-én rajtolnak az új bajnokságok. Elkezdődött a felkészülés, kialakultak a stábok?
– Egyelőre a keretek kilakatáson dolgozunk, a közös felkészülés pedig július 12-én kezdődik el. Vannak távozók, vannak érkezők, főleg a 2008-asoknál. Még nem kaptuk kézhez az új kiírásokat, de úgy tudjuk, hogy négy korosztálynak lesz Elit Liga, az U18-asok és az U17-esek együtt fognak utazni, az U16-osok és az U15-ösök pedig szintén együtt. Az U14-es korosztálynak regionális bajnokság lesz, tehát öt korosztályunk fog kiemelt bajnokságban részt venni. Kialakultak a stábok is. Az Ifjúsági Ligában (U18) Demény Norbert lesz a vezetőedző, az U17-eseknél Szakál Csaba, az U16-osok vezetőedzője Szász Ferenc lesz, aki a Honvédnál és a Diósgyőrnél is dolgozott, az U15-söknél pedig Ubrankovics Zoltán lesz a vezetőedző.
– Mi a helyzet a lánycsapatoknál, hány együttest indítanak az ifjúsági női bajnokságokban?
– A női szakágat is próbáljuk folyamatosan fejleszteni. Két lánycsapatot indítunk: az U15-ös és az U17-es korosztályban. A lányok esetében is elkészítettünk egy átigazolási tervet, és ha ezek sikerülnek, illetve ha minden jól alakul, akkor megcélozhatjuk az ők esetükben is a dobogós helyeket. A lánycsapatainkat többségében helyi és környékbeli sportolók alkotják, de arra is gondoltunk, hogy a kereteket megerősítjük olyan tehetséges játékosokkal, akik az akadémiára is beköltözhetnek.
– Milyen felkészülési tornákon vesznek részt a nyár folyamán a Székelyföld Labdarúgó Akadémia csapatai?
– Készülünk a KMAR (Kárpát Medencei Akadémiai Rendszer) tornákra, ahol több korosztályban is érdekeltek leszünk. Az ifjúsági ligás csapatunk Dunaszerdahelyen a MOL Kukkonia Kupán szerepel július végén, augusztus elején az U15-ös csapatunk a Topolya Kupán vesz részt, és mi szervezzük meg hagyományosan az U17-esek nemzetközi tornáját, augusztus 2–5. között a Székelyföld Amigo-kupát. Az U11-es csapatunk pedig a Partium-kupára hivatalos.
Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.
Nem ér véget a labdarúgó Szuperligában szereplő klubok pénzügyi instabilitása, a Galaci Oțelul és a Petrolul Ploiești után két másik csapat került a padlóra.
Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!