Hirdetés

Női kézi-Eb: a magyar lányok Bécsbe készülnek

Nagy reményekkel vág neki az Eb-nek a magyar válogatott
Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség

Csütörtökön kezdődik a részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság. A november 28. és december 15. között sorra kerülő kontinenstornára a románok meggyengült kerettel érkeztek, a magyarok vérmes reményekkel készültek. De ki örül majd a végén?

A 16. női kézilabda Európa-bajnokság rendezési jogát Ausztria, Magyarország és Svájc közösen nyerte el. A rendezőről még 2020. január 25-én az EHF stockholmi kongresszusán döntöttek. Akkor Oroszország pályázata az első fordulóban kiesett. A második fordulóban Ausztria, Magyarország és Svájc pályázata a szavazatok 57%-át kapta, ezzel megelőzte Lengyelország, Csehország és Szlovákia közös pályázatát.

Hirdetés

Tavaly év elején kisebb meglepetésre bejelentették, hogy Magyarország a magas költségek miatt visszalép a szervezéstől.

Végül kiderült, csupán Budapest száll ki a rendezésből, Debrecen továbbra is vállalja a házigazda szerepét, a döntőt viszont Budapest helyett Bécsben rendezik.

Különben ez az első női kézilabda Eb, amelyen 24 csapat vesz részt.

Szövetségi célkitűzések

A Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) székelyudvarhelyi származású elnöke, Illyés Ferenc elmondása szerint az elmúlt időszakban rendkívül izgatott volt, hiszen a hazai rendezés mindig izgalmas kihívás nemcsak a játékosoknak, hanem a szövetségnek is, amely aktívan részt vesz a szervezésben.

„Próbálunk mindent megtenni azért, hogy a csapatunk a legjobban ki legyen szolgálva, és tényleg csak a játékkal foglalkozzon. S nagyon fontos, hogy a magyar, valamint a külföldről idelátogató szurkolók a legjobb kiszolgálást kapják a helyszínen” – tette hozzá az egykori veszprémi kiválóság.

A szövetség vezetősége különben elég merész célkitűzést fogalmazott meg, hiszen Klujber Katrinékat az első hat csapat közé várják. Természetesen lennebb nem is érdemes adni.

Golovin Vlagyimir, a lányok kapitánya is úgy fogalmazott: „nem azért születtünk, hogy valahol mind lent legyünk, hanem törekedjünk minél jobb eredményt elérni”. A csapatból egyes lányok már az éremszerzést sem tartják lehetetlennek, ám emlékezzünk a néhány évvel ezelőtti hazai rendezésű férfi Eb-re, amikor a nagy elvárások és fogadkozások ellenére Bodó Ricsiék még a csoportból sem jutottak tovább. A nagy tét – ahogy oly sokszor hallhattuk csapatjátékok során – teherként nyomta a vállukat.

•  Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség Galéria

Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség

Reméljük, hogy mindabból a szövetség és a lányok is tanultak, és a pszichológia felkészítés ezekre a körülményekre is kiterjedt.

Magyar remények

A felkészülési mérkőzések jól sikerültek, igaz, a két utolsó ellenfél (szlovák és ukrán) nem az elitből került ki. Mind a négy szélső kiváló teljesítményt nyújtott, Golovin mester pedig elmondta, erre azért is van nagy szükség, hogy az ellenfelek zárják a területeket a szélsőink elől, így lehetőségek nyílnak a középen támadó játékosainknak arra, hogy betörjenek. Erre elsősorban Vámos Petrának, Klujbernek és a fiatal Simon Petrának lehet nagy esélye.

A 18 éves irányítót különben a nemzetközi kézilabda-szövetség (EHF) megválasztotta Európa legjobb fiatal tehetségének.

•  Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség Galéria

Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség

A díjat december 14-én adják át Bécsben. A csapat pedig azért is harcol, hogy a díjátadáson ne csak Simon Petra legyen jelen, hanem a magyar válogatott is: ez azt jelentené, hogy a csoportmérkőzések és középdöntő után bekerült a helyosztókra, azokat pedig Bécsben rendezik meg.

A magyar válogatott az A csoportban a törökökkel, a svédekkel és Észak-Macedóniával került össze, a négyesből a középdöntőbe minden csoportból az első kettő jut tovább.

Ahhoz, hogy a középdöntőből is továbbjussunk, jó lenne, ha az A csoport élén végeznénk. Ehhez Debrecenben le kellene győzni a svédeket.

•  Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség Galéria

Fotó: Facebook/Magyar Kézilabda Szövetség

A skandináv csapattal az elmúlt időszakban háromszor is összekerültünk. A svédországi vb-n kikaptunk tőlük (holott szünetben még vezettünk ellenük), az olimpiai kvalifikációs torna során legyőztük őket (éppen Debrecenben), Párizsban pedig szoros mérkőzésen döntetlen született, Vámos Petráék a hosszabbításban maradtak alul a skandinávokkal szemben. A mérleg tehát kiegyenlített, annak ellenére, hogy a svéd csapat kiváló játékosokból áll.

A magyarok azonban a csapat egységére és a közönség biztatására alapoznak. Golovin ifi és serdülő válogatottjai a cívis város csarnokában az elmúlt években sorra nyerték a fontos nemzetközi tornákat, olimpiai selejtező-mérkőzéseket, így a lányok joggal bíznak abban, hogy az alföldi nagyváros szurkolói most is kitesznek magukért, és az ellenfelek számára nyomasztó, a hazaiak számára pedig feledhetetlen hangulatot varázsolnak.

Meggyengült románok

A román csapat is Debrecenben lép pályára, a csoport pedig eléggé kiegyenlített, nemcsak Montenegró és Szerbia válogatottja erős, hanem a cseheket sem lehet könnyen leírni. A román csapatból ezúttal hiányzik az elmúlt évek egyik legjobb átlövője, a válogatottból időközben visszavonult Cristina Neagu, akinek hiányát az eredményesség szempontjából nehezen lehet megjósolni.

Reális célkitűzésekre lesz szükség a románoknál •  Fotó: Facebook/Federația Română de Handbal Galéria

Reális célkitűzésekre lesz szükség a románoknál
Fotó: Facebook/Federația Română de Handbal

Nem egyszer történt meg, hogy ha jól ment neki a játék, vitte a hátán az együttest, ha pedig nem, akkor tönkretette a csapatjátékot. Neagu kiválásával a románok nyilván nagyobb súlyt helyeznek a csapatjátékra, főleg úgy, hogy részben átalakított csapattal indulnak az Eb-re. A válogatottból ugyanis Neagu mellett jelentős nevek hiányoznak. Florentin Pera szövetségi kapitány nem számíthat Crina Pintea, Eliza Buceschi, Cristina Laslo játékára sem. A román lányok a Kolozsváron rendezett Kárpátok Kupáján különben elég gyengén szerepeltek, hiszen Svájctól és Brazíliától is vereséget szenvedtek. Ilyen előzmények után jelentős eredmény lenne, ha a csapat csoportjából az első két hely egyikén végezne.

Esélyesek

Ami az esélyeseket illeti: a norvég, francia és dán csapat kiemelkedik a mezőnyből (ez a sorrend volt a párizsi olimpia dobogóján). Még úgy is, hogy a skandináv csapatok mindig olimpiai ciklusokban gondolkodnak, egy-két játékosuk az ötkarikás játékok után visszavonult, s az olimpia utáni első Eb-t általában csapatépítésre, erőfelmérőre használják fel. Erős keretük van rajtuk kívül a svédeknek, hollandoknak és németeknek. S talán a spanyolokat sem szabad leírni, akik a katasztrofális olimpiai szereplés után valószínűleg nagy bizonyítási vággyal érkeznek az Eb-re.

•  Fotó: Facebook/Federația Română de Handbal Galéria

Fotó: Facebook/Federația Română de Handbal

Helyszínek

A hat csoportba sorolt csapatok négy városban lépnek pályára. A debreceni 6500 férőhelyes Főnix csarnok mellett – itt lépnek pályára az A és B csoport, valamint az első középdöntőbe jutott csapatok – a svájci Bázelben, a 12 ezer férőhelyes St. Jakobshallében rendezik a C és D csoport mérkőzéseit.

Ausztriában két város, Bécs és Innsbruck a házigazda. A 8000 férőhelyes innsbrucki Olympiahalle az E és F csoportban szereplő együtteseket látja vendégül. Bécs a középdöntőben kapcsolódik be a vérkeringésbe.

A 12 ezer férőhelyes Wiener Stadthalle a második középdöntős csoportmérkőzések, valamint az 1–6. helyért játszott helyosztómérkőzések házigazdája lesz. Reméljük, hogy a magyar válogatott részvételével.

A magyar válogatott programja, A csoport:
november 28., 19 órától: Magyarország–Törökország
november 30., 19 órától: Svédország–Magyarország
december 2., 19 órától: Észak-Macedónia–Magyarország

A román válogatott programja, B csoport:
november 29., 19 órától: Románia–Csehország
december 1., 19 órától: Montenegró–Románia
december 3., 19 órától: Szerbia–Románia

Az Eb többi mérkőzéseit Magyarországon az M4 Sport közvetíti, míg Romániában a Digi Sport és a Prima Sport.

A magyar nemzeti csapat kerete a kontinesviadalra:
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria).
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország).
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (Gloria Buzău).
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER).
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (Bukaresti CSM), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria).
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN), Csíkos Luca (Váci NKSE).
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria).

A románok kerete az Európa-bajnokságra:
Kapusok: Bianca Curmenţ (Brassói Corona), Diana Ciucă (Bukaresti Rapid), Daciana Hosu (Bukaresti CSM).
Jobbszélsők: Oana Borş (Dunărea Brăila), Sonia Seraficeanu (CS Gloria 2018 BN).
Jobbátlövők: Daria Bucur (Gloria Buzău), Alicia Gogîrlă (Râmnicu Vâlcea).
Irányítók: Rebeca Necula (Râmnicu Vâlcea), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Alisia Boiciuc (Brassói Corona).
Balátlövők: Bianca Bazaliu (CS Gloria 2018 BN), Sorina Grozav (Bukaresti Rapid), Ştefania Stoica (Bukaresti Rapid).
Balszélsők: Alexandra Dindiligan (Bukaresti CSM), Corina Lupei (Dunărea Brăila).
Beállók: Lorena Ostase (Bukaresti Rapid), Mirabela Coteţ (Dunărea Brăila), Ştefania Jipa (Gloria Buzău).
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Fülöp Loránd: „visszakaptam a futball szeretetét”

Hosszú idő után újra nagy szenvedéllyel focizik Fülöp Loránd, aki úgy érzi, hogy megtalálta a helyét a harmadosztályú csapatánál. A karrierje ismét felfelé ívelő pályán van, a jövőre nézve komoly célokat fogalmazott meg.

Ez ám az elismerés: sepsiszentgyörgyi játékvezető a világszövetség berkeiben

Fontos nemzetközi megbízást kapott a sepsiszentgyörgyi Rusandu Lucian, aki ezentúl elismert VAR-szakértőként segíti a Minifutball Világszövetség (WMF) munkáját.

Székelyhon

Késsel sebesítettek meg egy férfit Csíkszeredában

Késsel sebesítettek meg egy fiatal férfit egy csíkszeredai vendéglátóegységben a közelmúltban, a támadót rövid időn belül azonosította a rendőrség.

`
Krónika

Oroszország ballisztikus rakétacsapást mért Mikolajivra, az ukránok orosz kőolajvezetéket robbantottak fel

Az orosz hadsereg szombat reggel ballisztikus rakétával csapást mért a dél-ukrajnai Mikolajiv megyeszékhelyre; eddig egy halottról és legkevesebb 15 sebesültről lehet tudni – közölte Vitalij Kim, a régió kormányzója a Telegramon.

Krónika

Tánczos: Románia elvesztett hétmilliárd eurót, tárgyalunk a különleges nyugdíjak reformjáról

A kormány megpróbált tárgyalni az Európai Bizottsággal a bírák és ügyészek különleges nyugdíjainak rendezésére kiszabott határidő kitolásáról, ami az uniós helyreállítási terv (PNRR) egyik mérföldkövének számít.

Főtér

Milyen következményekkel jár, ha a Lukoil kivonul Romániából? – hírek kedden

Az orosz cégnek egy kőolaj-finomítója és 320 benzinkútja van Romániában. A szabályozó hatóság szerint csökken a villanyáram ára. Az RMDSZ felvetette a parlament létszámának 10 százalékos csökkentését.

Ez is érdekelheti

Kinevezték az új kézikapitányt, Székelyudvarhelyen is megfordult játékosként

Megtalálta a napokban lemondott szövetségi kapitányának utódját a szakszövetség. Segesvári születésű, Székelyudvarhelyen is kézilabdázott.

E-mailben nyújtotta be felmondását a románok szövetségi kapitánya

Alig két hónappal a világbajnokság rajtja előtt váratlan döntést hozott a román női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Nem folytatja, feláll a kispadról.

Ha meggyőzöd őket, hegyeket tudnak megmozgatni – Golovin Vlagyimir a magyar női kézisikerekről

Friss Eb-bronzérmesként érkezett Tusványosra Golovin Vlagyimir. A női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya a Sportteraszon tartott előadását követően a Székely Sportnak beszélt többek között a siker kulcsáról, de az edzői munka kihívásairól is.

Hetedszerre is Európa királynője a Győri ETO KC

A Győri Audi ETO KC megvédte címét és hetedszer nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját, mivel 29–27-re legyőzte a dán Odensét a budapesti négyes döntő vasárnapi fináléjában.

Ezüstéremmel tért haza Horvátországból a csíkszeredai veterán kézilabdacsapat

Kiváló eredményt ért el Csíkszereda női kézilabdacsapata a horvátországi Masters Handball World Cupon az 50+ korosztályban, ahol döntőbe jutott és ezüstérmet szerzett. A +40-es csapat a 6. helyen zárt.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

A kéziválogatottakba vonultak a székelyudvarhelyi fiatalok

Nem kevesebb mint nyolc meghívó érkezett, a Székelyudvarhelyi ISK és a VSK játékosai ezen a héten a romániai és a magyar nemzeti korosztályos együttesek összetartásán vesznek részt.

Dánia negyedszerre, Magyarország harmadszorra

Sorozatban negyedik alkalommal lett világbajnok Dánia, aki a döntőben a horvátokat múlta felül. A legjobb négybe meglepetésre a portugálok is bekerültek, akik a bronzmeccsen a franciáktól szenvedtek egygólos vereséget. A magyar csapat a 8. helyen végzett.

Nincs ki megállítsa a dán hegemóniát a férfi kézilabdában

Dánia zsinórban negyedszerre is megnyerte a férfi kézilabda-világbajnokságot, miután az idei döntőben, vasárnap este Oslóban 32–26-ra győzött Horvátország ellen.

Hatalmas lehetőséget szalasztott el a magyar válogatott

Nehezen megemészthető vereséget szenvedett kedden este a magyar férfi kézilabda-válogatott a világbajnokság negyeddöntőjében, hiába vezetett többször is négy góllal, az utolsó másodpercben szerzett találattal alulmaradt a házigazda horvátokkal szemben.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!