Hirdetés

Románia és a hokivébék: különleges mezőny volt 1979-ben Galacon

Közel 50 éves felvétel: a romániai felnőtt jégkorong-válogatott a csíkszeredai műjégpálya előtt
Fotó: Antal Előd gyűjteményéből

Vasárnap Sepsiszentgyörgyön elkezdődik a 2025-ös férfi divízió 1/A jégkorong-világbajnokság. Székelyföldön ez lesz minden idők legrangosabb hokivébéje, Románia pedig negyedszer ad otthont ehhez hasonló kaliberű nemzetközi eseménynek.

Bukarest, Csíkszereda és Galac után Sepsiszentgyörgy a negyedik romániai város, amely felnőtt férfi jégkorong-világbajnokságnak lesz a házigazdája. Április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi multifunkcionális sportcsarnokban, a Sepsi Arénában Nagy-Britannia, Lengyelország, Japán, Olaszország és Ukrajna válogatottjai ellen lép majd jégre a romániai együttes.

Második értékcsoportú jégkorong-világbajnokságot (korábbi nevén B csoportos vb-t) három alkalommal rendezhetett Románia: 1970-ben és 1972-ben Bukarestben, valamint 1979-ben Galacon. Emlékidéző sorozatunk harmadik részeként az 1979-es világbajnokságokra tekintünk vissza.

Ez a válogatott nyerte meg 1976-ban a B csoportos világbajnokságot •  Fotó: Antal Előd gyűjteményéből Galéria

Ez a válogatott nyerte meg 1976-ban a B csoportos világbajnokságot
Fotó: Antal Előd gyűjteményéből

Hirdetés

Az 1970-es években Kína (akkoriban hivatalosan a Kínai Népköztársaság) és Dél-Korea (a Koreai Köztársaság) között nem volt hivatalos diplomáciai kapcsolat. Sőt, meglehetősen feszült volt a helyzet közöttük. Kína akkor még Észak-Koreát (a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot) támogatta politikailag és gazdaságilag, hű szövetségese volt az 1950–53-as koreai háború óta. Dél-Korea viszont az Amerikai Egyesült Államok egyik keleti szövetségese volt, és Kínát ellenséges kommunista hatalomnak tekintette.

Kína és Dél-Korea nem álltak háborúban, de nagyon ellenséges viszonyban voltak: nem léteztek nagykövetségek, nem volt közvetlen politikai, gazdasági, sport- vagy kulturális kapcsolat. Az esetleges nemzetközi rendezvényeken, például sporteseményeken néha külön intézkedésekkel kellett elkerülni a közvetlen összecsapásukat vagy konfrontációjukat.

Marosfői edzőtáborban a romániai jégkorong-válogatott •  Fotó: Antal Előd gyűjteményéből Galéria

Marosfői edzőtáborban a romániai jégkorong-válogatott
Fotó: Antal Előd gyűjteményéből

Ezért, hogy elkerüljék a Kína és Dél-Korea közötti összecsapást jégkorongban, a C csoportos Kínát felvitték a B csoportba, a galaci világbajnokságon pedig tíz csapat vett részt.

Az 1979-es világbajnokságon a házigazda romániai válogatott a harmadik helyen végzett .

Az Al-Duna parti városban megrendezett vébé végeredménye: 1. Hollandia, 2. Kelet-Németország, 3. Románia, 4. Norvégia, 5. Svájc, 6. Japán, 7. Ausztria, 8. Dánia, 9-10. Magyarország és Kína. Az első helyezett feljutott a nyolccsapatos A csoportba, az utolsó négy pedig kiesett a C-be.

A romániai keret: Gheorghe Huțan és Vasile Morar (kapusok), Doru Tureanu, Doru Moroșan, Mihai Popescu, George Justinian, Alexandru Hălăucă, Gál Sándor, Antal Előd, Marian Costea, Dumitru Axente, Nagy Béla, Sólyom László, Nagy Zoltán, Traian Cazacu, Constantin Nistor, Adrian Olenici, Bartalis Lajos, Marian Pisaru, Vasile Huțanu. Edzők: Ștefan Ionescu, Ioan Tiron és Virgil Crihan.

A Csíkszeredai Sportklub csapata az 1970-es évek második felében. Balról Basa János vezetőedző •  Fotó: Basa János gyűjtemányéből Galéria

A Csíkszeredai Sportklub csapata az 1970-es évek második felében. Balról Basa János vezetőedző
Fotó: Basa János gyűjtemányéből

Milyen vébék voltak Romániában a 21. században?

A 21. század elején, 2001-ben, hosszú idő után újra világbajnokságot rendezhetett Bukarest; a helyszín ugyanaz a bukaresti műjégpálya volt, amely akkor már Mihai Flamaropol nevét viselte. A divízió 2/B csoport küzdelmei zajlottak a román fővárosban.

Csíkszereda 17 évvel ezelőtt rendezhetett utoljára felnőtt vébét: 2008. április 7–13. között Csíkszereda volt a házigazdája a divízió 2/A (negyedik értékcsoportú) felnőtt férfi jégkorong-világbajnokságnak, amelyen Románia első helyen végzett, maximális pontszámmal, 65–2-es gólkülönbséggel.

Románia utoljára 2017-ben adott otthont felnőtt férfi hokivébének. Akkor a galaci jégcsarnok volt a házigazda, a divízió 2/A jelű csoport élén pedig Románia zárt.

Kapcsolódó

Kapcsolódó

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Váratlan történelmi igazolás: magyar játékost szerződtet a Steaua

Meglepő igazolást hajthat végre a Bukaresti Steaua: sajtóértesülések szerint a másodosztályú fővárosi klub szerződteti Huszti Andrást, aki így a klub történetének első Magyarországról érkező magyar játékosa lehet.

Először van Székelyföldön, Kleinheisler szerint erős bajnokságba érkezett

Csütörtök délben jelentette be Kleinheisler László érkezését az FK Csíkszereda. Az ötvenháromszoros magyar válogatott középpályást első benyomásairól és céljairól kérdeztük.

Székelyhon

Kell a parajdiak földje az autópályához, de felhajtót nem kapnak cserébe

Elégedetlenséget szült Parajdon az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megépítéséhez szükséges területkisajátítások. Az is kiderült, hogy Parajd határában nem lehet majd felhajtani a sztrádára.

`
Krónika

Porlad a beton, hámlik a burkolat az újépítésű hídon, de az önkormányzat szerint ez „természetes”

Két hónap sem telt el az újépítésű aradi híd használatba adása óta, de a járókelők és gépjárművezetők máris problémákat jeleztek a közel 166 millió leje létesítményen: a korlátok tövében porlad a beton, a kerékpársávon pedig hámlik a burkolatfestés.

Krónika

Háromszéki autópálya: megbékéltek a székelyek, odébb ingatlanfejlesztők akadékoskodnak

Jövő év végére készülhet el a Székelyföldön is áthaladó Brassó–Bákó autópálya eredetileg idénre várt megvalósíthatósági tanulmánya.

Főtér

Szégyen, hogy a kapusok szeszélyétől függ, ki és mikor látogathatja Mátyás király szülőházát

Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.

Ez is érdekelheti

Péter Balázs triplázott, a romániai hokiválogatott tornát nyert

A házigazda romániai férfi jégkorong-válogatott nyerte a Nemzetek Európai Kupájának hétvégi, Brassóban megrendezett csoportját, miután a szombat esti zárómérkőzésen simán legyőzte Spanyolországot.

Utolsó lett Oslóban a magyar jégkorong-válogatott

Vereséggel fejezte be szereplését a Nemzetek Európai Kupája (NEK) oslói tornáján a magyar férfi jégkorong-válogatott: a nemzeti együttes pénteken késő este 4–1-re kikapott Ausztriától, így a harmadik helyen végzett a viadalon.

Szoros csaták a téli olimpia női jégkorongtornáján

A milánói-cortinai téli olimpia pénteki versenynapján a női jégkorongtornán Svájc a rendes játékidő 3–3-as végeredménye után szétlövésben legyőzte Csehország válogatottját. Egy másik összecsapáson a japánok nyertek a franciák ellen.

Emberhátrányban elfogyott a levegő: norvég fórgólok döntöttek a magyarok ellen

Hiába vezetett kétszer is a magyar férfi jégkorong-válogatott, az emberhátrányos védekezés nem állta a sarat: Norvégia mind az öt gólját fórból szerezte, és hosszabbításban 5–4-re nyert a Nemzetek Európai Kupája oslói tornájának csütörtöki nyitányán.

Legyőzte jobban rangsorolt ellenfelét a romániai hokiválogatott

A februári bajnoki szünetet kihasználva újabb állomásához érkezett a jégkorong Nemzetek Európai Kupája, amelynek brassói csoportjában a romániai felnőtt férfi válogatott csütörtökön este Litvániát fogadta.

Varga András: a lányok még a vártnál is jobban teljesítettek, igazi hősök

Megnyerte a dél-afrikai világbajnokság divízió 2/B tornáját az U18-as román női jégkorong-válogatott. Egy kivételével valamennyi mérkőzésén győzött, így egy osztállyal feljebb lépett. A szövetségi kapitány, Varga András értékelt.

Tizenhetedszer nyert jégkorong Magyar Kupát az FTC

A címvédő Ferencváros nyerte a jégkorong Magyar Kupát, miután a vasárnap esti döntőben kétgólos hátrányból fordítva, az 58. percben ütött góllal és egy üres kapus találattal legyőzte a házigazda Hydro Fehérvár AV19-et.

Valchar mesterhármasa aranyat ért, Román Kupa-győztes a Brassói Corona

Nem született meglepetés a jégkorong Román Kupa döntőjében: a Brassói Corona végig kézben tartotta a finálét, és Radim Valchar mesterhármasával 3–0-ra legyőzte a Bukaresti Steauát. A Cenk alattiak rutinos, fegyelmezett játékkal hódították el a trófeát.

Hozta a kötelezőt a kisdöntőben a Gyergyói Hoki Klub

Magabiztos játékkal, 7–1-es győzelemmel szerezte meg a harmadik helyet a Gyergyói Hoki Klub a jégkorong Román Kupa kisdöntőjében.

Romániai hokibravúr: a női ifjúsági válogatott megnyerte a dél-afrikai vébét

Hatgólos győzelemmel biztosította be csoportelsőségét a romániai U18-as női jégkorong-válogatott a divízió 2/B világbajnokságon: Belgium legyőzése után eldőlt, jövőre egy osztállyal feljebb szerepelhet.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!