Hirdetés

Felavatták a Székelyföldi Jégkorong Akadémia kollégiumát

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédet mond Csíkkarcfalván, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia sportkollégiumának avatóján
Fotó: MTI/Veres Nándor

Számos magas rangú politikus jelenlétében avatták fel szombaton késő délután a Székelyföldi Jégkorong Akadémia (SZJA) kollégiumát. Csíkkarcfalva legújabb, sportot kiszolgáló létesítményében összesen 80 jégkorongozót tudnak elszállásolni.

2023. július 22., 20:47

Csíkkarcfalván húsz évvel ezelőtt, 2003-ban kezdték el a fedett jégcsarnok építését, amelyet Románia első vidéki műjégpályájaként tart számon a történelem.

Hirdetés

A felcsíki nagyközségben 2015-ben megalakult a Székelyföldi Jégkorong Akadémia, 2019-re elkészült az Orvosi és Metodológiai központ, akkor adták át Románia egyik legfelszereltebb módszertani, sportorvosi- és rekuperációs központját.

Korszerű, de beilleszkedik a tájba az új csíkkarcfalvi létesítmény •  Fotó: MTI/Veres Nándor Galéria

Korszerű, de beilleszkedik a tájba az új csíkkarcfalvi létesítmény
Fotó: MTI/Veres Nándor

2023. július 22. új mérföldkő Felcsík történelmében, felavatták, ünnepélyesen átadták a Székelyföldi Jégkorong Akadémia kollégiumát.

A kollégium már 2022 nyarán részben megnyitotta kapuit, de még folyamatos fejlesztésekre, kiegészítésekre volt szükség, amelyek az áprilisi világkupáig elkészültek, a hivatalos átadóünnepséget pedig szombaton késő délután tartották.

A 2742 négyzetméter hasznos felülettel rendelkező létesítményben helyet kapott egy kollégiumi rész, ahol az U16-os, az U18-as és a a Sapientia U23 hokicsapat tagjai laknak. A három szinten összesen 80 jégkorongozó számára van hely, minden emeleten található egy teakonyha és egy tanulószoba. A vendégszárnyban az oda érkező együtteseket, valamint a Székelyföldön edzőtáborozó csapatokat szállásolják el, ott negyven fő számára van pihenőhely, a tetőtérben pedig – szükség esetén – szintén szálláshelyek alakíthatók ki.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszédet mond Csíkkarcfalván, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia sportkollégiumának avatóján •  Fotó: MTI/Veres Nándor Galéria

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke beszédet mond Csíkkarcfalván, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia sportkollégiumának avatóján
Fotó: MTI/Veres Nándor

Az avatóünnepségen a magyar kormány képviseletében jelen volt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára, Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője és Zsigmond Barna Pál, a határon túli magyar közösségek hatékony támogatásáért felelős miniszteri biztos.

A hazai politikusok közül az ünnepséget megtisztelte jelenlétével – többek között – Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, az esemény házigazdája pedig Tánczos Barna szenátor, a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány elnöke volt.

A kollégium oldalsó része •  Fotó: MTI/Veres Nándor Galéria

A kollégium oldalsó része
Fotó: MTI/Veres Nándor

A vendégeket elsőként Gábor Tibor, Csíkkarcfalva polgármestere köszöntötte, majd Tánczos Barna mondott ünnepi beszédet. Tánczos kihangsúlyozta, hogy jégkorong nélkül nem teljes a székely identitás, nem teljes a székely történelem.

Kifejtette, hogy a hoki adott nekünk, székelyeknek, a közel egy évszázad alatt mindent, jót és rosszat, és egy egy kilátástalanság nélküli helyzetben, amikor fiatal sportolóink tucatjai készültek külföldre, sok gyerek hagyta el az országot, akkor érkezett a magyar segítség, az anyaország megmentette a székelyföldi hokiutánpótlás helyzetét. De kellett a képbe az egyház is.

A Székelyföldi Jégkorong Akadémia egy eszköz arra, hogy jobb embereket, jobb magyarokat, jobb jégkorongozókat neveljünk”

– hangsúlyozta Tánczos, aki statisztikai számokat is közölt.

Megtudtuk, hogy a SZJA jelenleg nyolc fejlesztési központjában több mint 1300 gyerekkel dolgoznak, és őket 50 edző felügyeli.

Semjén: mindent támogatunk, ami a magyar megmaradást szolgálja

Semjén Zsolt szerint az ember test-szellem-lélek összetettségből áll, ezért az a helyes, hogy ha a támogatások is a lélek, a szellem és a testnek megfelelően vannak. „A lélek tekintetében büszkén elmondhatom, hogy amióta kormányon vagyunk, azóta a Kárpát-medencében építettünk és kitataroztunk több mint 3000 templomot, a szellem tekintetében – az óvodától az egyetemig – megújítottunk az oktatási rendszert, közel ezer óvodát építettünk vagy tataroztunk Magyarországon kívül a Kárpát medencében.

De fontos a test is, hiszen a mondás is úgy tartja, hogy ép testben ép lélek, ezért fontos a sportnak a támogatása is. Gondoljunk csak a Sepsi OSK-nak a sporteredményére, de hasonlóképpen fontos és meghatározó a jégkorong.

Ezért tehát a test-szellem-lélek összetettsége jegyében, a templomoktól az iskolákon át a sportcsarnokokig mindent támogatunk, ami a magyar megmaradást szolgálja. (…)

A kollégium a hátsó udvarból •  Fotó: MTI/Veres Nándor Galéria

A kollégium a hátsó udvarból
Fotó: MTI/Veres Nándor

Történelmi okokból kifolyólag – nem azért mert így akartuk, hanem így alakult a történelmünk – a magyar nemzet három részből áll: van az anyaországi magyarság, van a Kárpát-medencei magyarság, és van a diaszpórának a magyarsága, az emigrációban, a nyugati világban.

Természetes kötelessége az anyaországnak az, hogy a Kárpát-medencei magyarságot támogassa, mégpedig azért, mert a magyar állam értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és a magyar emberek életminősége javuljon.

Minden magyar nemzetrésznek fenn kell maradnia. Azért, mert ha bármelyik nemzetrész eltűnne, akkor az egyetemes magyarság lenne csonkább. Köszönöm a köszönéseket, de mi, magyarországi magyarok legalább annyit köszönhetünk az elszakított területek élőn magyarságtól.

Mi tanulhatunk tőletek magyarságot, megmaradni-akarást és kitartást. Köszönöm Magyarország kormánya nevében a nemzethűségeteket és azt a tanítást, amit itt és most ti adtok az egyetemes magyarságnak” – mondotta Semjén.

Köllő Miklós: az épület illeszkedik a faluképhez

Az épület tervezője Köllő Miklós, aki szerint a karcfalvi, felcsíki táj tükrözi a középkori európai kultúrtájnak egy specifikus változatát, ami a székelyek katonai demokrácia miatt alakult ilyenné. „Erre nagyon büszkék kell legyünk, és ez az, amire támaszkodva, fenntartható fejlődésről fogunk tudni beszélni Székelyföldön a következő évtizedekben.

Alapvető problémája ennek a tájnak az, hogy mindig kis léptékű épületekben gondolkodott, és ez nagy kihívás akkor, amikor a szükséges fejlesztéseket kell megtervezni, azokat amelyeket meg kell tenni Székelyföldön azért, hogy itthon maradjon mindenki.

Tehát az illeszkedés kérdése nagyon fontos. Az új épületet, amelyet most átadunk – hála istennek, és nagyon köszönöm a megrendelőknek a konstruktív párbeszédet – sikerült ilyen módon megoldani. A tájból nézve az épület jórészt hagyományos cseréppel van fedve, tömegekre van bontva, tehát nem tűnik nagynak, „nem nyomja el” a karcfalvi templomot.

Kiss Kata és Török-Csoma Örs énekel •  Fotó: Dobos László Galéria

Kiss Kata és Török-Csoma Örs énekel
Fotó: Dobos László

Az épületen át lehet látni, látható az a táj amiről szóltam. Az épület homlokzata illeszkedik a faluképhez, illeszkedik az utcaképhez, mert akkora léptékű tömegek jelennek meg rajta, mint a szembelévő házak. Tornáca is van, ezáltal illeszkedik a hagyományainkhoz, illeszkedik tágabb értelemben a székelység fahasználatához.

Alapvetően ez egy nehezen átvihető dolog, nehéz tervezési feladat sok megrendelőnél, de a Székelyföldi Jégkorong Akadémiának köszönöm, hogy az első tervváltozatunkat elfogadták, és konstruktív párbeszédet tudtunk folytatni.

Megszületett az, ami az egyik legjobb példa arra, hogy merre fele, milyen irányba kellene gondolkozni a Székelyföld jövőjében. Az épület kintről illeszkedik a faluképhez, de ha megállunk a túlsó felén, az intézmény belső udvarában, úgy érezzük magunkat mintha a trianon meg sem történt volna” – mondta Köllő.

•  Fotó: Dobos László Galéria

Fotó: Dobos László

Az ünnepséget szebbé tette két akadémista, Bálint Anna Regina éneke és Kristó Csongor szavalata, illetve a Kis Kata zenekar énekese, Kiss Kata, aki a gyermek Török-Csoma Örssel közösen énekelte el a Magyar vagyok című dalt.

Az épületet Farkas Árpád csíkkarcfalvi- és Darvas-Kozma József csíkszeredai plébánosok áldották meg. Utóbbi a Mens Sana Alapítvány létrehozója is.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Egyik gárda nem nevezett, várhatóan nyolccsapatos lesz a romániai hokibajnokság

A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.

Toronymagasan a keret legértékesebb játékosa a Sepsi OSK új brazil védője

Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.

Székelyhon

Ittas szekérhajtó okozott balesetet Csíkszeredában, a maszkosok bevetésére is szükség volt – videóval

Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.

`
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Ez is érdekelheti

Románia megrendezné a jövő évi divízió I/B hokivébét

A Román Jégkorong-szövetség fontolgatja, hogy rendezője legyen a 2027-es divízió I/B világbajnokságnak. A lehetséges helyszínek között Marosvásárhely is szerepel.

Megismerte csoportellenfeleit a vébén a romániai hokiválogatott

A Divízió I/B jelű világbajnokságon érdekelt romániai felnőtt jégkorong-válogatott Japán, Dél-Korea és Spanyolország ellen játszik a jövő évi torna csoportkörében.

Reisz Áron Németországban folytatja

Öt szezon után elhagyja a Csíkszeredai Sportklubot Reisz Áron. A 31 éves csatár a német jégkorongbajnokság harmadosztályában, a DEL3-ban szereplő Hammer Eisbären csapatához igazolt.

Bejelentették Sofron távozását is a Fraditól

Egyszerre tizenegy távozását tette közzé az osztrák bázisú jégkorongbajnokságban szereplő FTC. A névsorban ott van a csíkszeredai születésű, magyar válogatott Sofron István is.

2027-es elit-vb: a magyarok elkerülték a házigazdát

A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) véglegesítette a jövő évi németországi világbajnokság csoportjait. A magyar válogatott kemény kihívások elé néz, de egy fontos ellenfelet elkerült.

A bajnok Gyergyói Hoki Klub helyett az ezüstérmes Brassói Corona indul a Kontinentális Kupában

Visszalépett a jégkorong Kontinentális Kupán való részvételtől a Gyergyói Hoki Klub, helyette a Brassói Corona képviselheti Romániát az európai kupasorozatban.

Megint a hosszabbításban veszítették el a hokidöntőt a svájciak

Svájc hazai környezetben sem tudott aranyat nyerni, Finnország ötödszörre lett világbajnok. Norvégia szenzációs sikerként élhette meg az A csoportos jégkorongvébét, ahonnan bronzzal térhetnek haza Kanada legyőzése után.

Történelmi aranyéremre hajt Svájc, Finnország visszahódítaná a trónt

Vasárnap rendezik a zürichi Swiss Life Arenában a 2026-os A csoportos jégkorong-világbajnokság éremmérkőzéseit. Az esti döntőben a házigazda Svájc és Finnország csap össze az aranyért, míg a bronzmeccsen Kanada és Norvégia lép jégre.

Alaposan megkavarták 2027-től a divíziós hokivébék lebonyolítását

Fontos döntéseket hozott a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) zürichi éves kongresszusa, ahol nyilvánosságra hozták a 2027-es világbajnokságok helyszíneit és csoportbeosztásait, valamint jelentős versenyrendszer-reformot is elfogadtak.

A norvég hokiválogatott története legragyogóbb pillanatait éli

Története során először játszhat elődöntőt Norvégia az A csoportos jégkorong-világbajnokságon, ellenfele a házigazda Svájc lesz, míg a másik ágon Kanada–Finnország párharcot rendeznek.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!