Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Shakedown, szuperspeciális, gyorsasági szakasz – a ralis szakkifejezések kisokosa

Horváth Bálint Ottó 2021. május 06., 12:39

A hét végi Hargita Gyöngye Rali alkalmával összegyűjtöttünk néhány olyan tudnivalót, amely hasznos lehet a verseny iránt érdeklődő nézők számára. Az egyes megnevezések magyarázatát mutatjuk be az alábbiakban.

Shakedown, szuperspeciális, gyorsasági szakasz – a ralis szakkifejezések kisokosa
A gyorsasági szakaszon mérik az időeredményeket Fotó: RallyPhoto Hunters

A versenyt nyitó shakedown hivatalos edzést jelent, ami egy kijelölt szakaszon a ralifutam előtt zajlik. Ilyenkor a mezőny végigmegy egy rendszerint rövid, 2–3 km-es szakaszon, ahol kipróbálják az autókat. Itt már időt mérnek, de ennek gyakorlatilag semmilyen befolyása nincs a versenyre.

A versenyzők 90 százaléka ezt nem is edzésre használja, hanem a szponzorok képviselőit ülteti autóba. Persze vannak olyanok is, akik tesztelésre használják az autót, kipróbálják, hogy például milyen a felfüggesztés vagy a gumiabroncs. Utána, ha szükséges, a szervizparkban még állítanak az autón, a finomhangoláson van a lényeg a verseny előtt.

A szuperspeciális városi szakaszt jelent, amelynek lényege, hogy a sportot közelebb vigyék a szurkolókhoz.

Ez mindig nagyon látványos szokott lenni. Ugyanolyan gyorsasági szakasz, mint a többi, de ez jóval rövidebb, nem haladja meg a 3 km-t, ezt a város egyik kijelölt részén tartják. Ennek eredménye már beleszámít a versenybe, de sok pilóta a nézők szórakoztatását helyezi előtérbe.

A gyorsasági szakaszok (PS1–12) a verseny azon részei, ahol az időeredmények mérése történik, ezek nem épített versenypályák, hanem közutak kijelölt, lezárt szakaszai. Általában két település között rendezik. Lényegében ez jelenti magát a versenyt, a pilóták itt a leggyorsabban mehetnek. Ezeket az időeredményeket adják össze, és az a pilóta nyeri a versenyt, aki a legrövidebb időn belül teljesíti ezeket a szakaszokat.

Ami a verseny műszaki részét illeti, a versenyautó márkája melletti R5 megnevezés a típusszámot jelenti. Például egy Škoda Fabia R5 gyárilag, kizárólag ralira készített autó, ami 2000-es szívómotorral rendelkezik. A géposztályok, mint az RC4, RC3, RC2 vagy N a motor köbcentijétől függően vannak besorolva, a verseny végén ezeket külön is díjazzák.

A kisebb költségvetéssel rendelkező versenyzők, illetve a kezdők, fiatalok a másodosztályban, a Rali 2-ben versenyeznek. A költséghatékonyság miatt számukra rövidebb a verseny, kevesebb gyorsasági szakaszt kell teljesítsenek.

A Power Stage általában a rali utolsó szakasza, világbajnoksági mintára vették át 2016-ban a romániai bajnokságban is.

Ezen a gyorsasági szakaszon az első három helyezett bónuszpontokat kap (3, 2, illetve 1), amik hozzáadódnak a versenyen szerzett pontjaikhoz az összetett táblázaton.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.