Két fiatal csíkszeredai csocsójátékossal, Szőcs Hunorral és Dragoș Cîrlannal beszélgettünk. Elmesélték, hogyan találkoztak először a csocsóval, miért szerettek bele a játékba, mi a legnagyobb kihívás ebben a sportágban, és milyen terveik vannak a jövőre nézve.
A csocsó a köztudatban sportágként ismeretlen, általában csupán könnyed szabadidős, kikapcsolódásra alkalmas játékként tekintenek rá. Ennek ellenére az asztalifutball (angolul table soccer) nemzetközileg elismert sportág, amely a Nemzetközi Asztalifutball Szövetség (ITSF) égisze alatt működik. Az ifjú csíki tehetségek a Román Asztalifutball Szövetség (FRFM) tagjaként működő Csíki Csocsó Klub leigazolt játékosai.
Az interjú az egyszerűség kedvéért angol nyelven készült, mivel mindkét fiatalember anyanyelvi szinten beszéli a világnyelvet.
Elmondásuk szerint mindketten 2022 nyarán kezdtek játszani. Egy csíkszeredai közösségi térben találkoztak először az asztalifocival, ahol azonnal lenyűgözte és inspirálta őket a játék.
Először Dragoș mesélte el, milyen volt találkozni a csocsóval. „Miután először láttam ezt a játékot, gyakorlatilag hat hónapig folyamatosan játszottam, az időm nagy részében csocsóztam. Véletlenül értesültem egy helyi versenyről, és egy srácról, akinek van edzője, jól játszik, és már jár versenyekre is.
– vázolja a kezdeteket a fiatal tehetség.
Szőcs Hunor számára a fejlődési lehetőség jelentette a legnagyobb vonzerőt. „Ami igazán megfogott, hogy láttam, mennyire jók és ügyesek egyesek ebben a játékban. Nem tudom, gondolkodtak-e közben, de technikailag nagyon jók voltak.
– meséli az ifjú asztali focista.
Hunor rengeteg csocsós videó megtekintése és későbbi edzője hatására döntött úgy, hogy versenyszerűen is játszani kezd. „Tényleg 0–24-ben csocsós videókat néztem. Elképesztő volt látni, hogy ilyen szint is létezik. Aztán itt, Csíkban találkoztam az edzőmmel, akinek otthon volt egy asztala, és felajánlotta, hogy megmutatja, mi a jó a csocsóban. Ő vitt el az első helyi versenyemre is, így kerültem be a profi világba” – mesélte a versenyzői pályafutásának kezdeteit.
Dragoș a napi játék során érezte, hogy fejlődik, és érdemes komolyabban foglalkoznia a sportággal. „Ahogy gyűlt a tapasztalatom, láttam, hogy tudok valamit ebben a játékban. Hunor sokat segített technikailag, mindenben, mert eleinte teljesen kezdő voltam. Ez a stílus nagyon más, mint a bárstílus – szinte egy másik játék.
– foglalta össze a profivá válásának körülményeit.
Az edzőikről kérdezve, a fiúk ragyogó tekintettel kezdik sorolni: itthon a nagy tapasztalattal rendelkező Lestyán Sándor edzi őket rendszeresen, de a jelenleg Bukarestben élő, az Egyesült Államokból származó, 23-szoros világbajnok Tony Spredeman is mellettük áll minden szaktudásával.
Azt is elmondták, hogy jelenleg Spredeman a legjobb játékos a világon. Minden idők három legjobbja között van.
„Néha edzünk Tony-nál is, ott tanít minket, nagyon részletesen. De itthonról is kapcsolatban vagyunk vele – mindkettőnknek megvan a telefonszáma. Ha kérdésünk van, minden részletre odafigyelve válaszol” – meséli Dragoș a világbajnok edzővel való kapcsolatukat.
Az eddigi versenytapasztalataik kapcsán Hunor elmondta, hogy a helyi színvonal ismert volt számára, de a nemzetközi mezőny nagyon meglepte. „Sosem láttam ilyen szintű játékot, tényleg elképesztő volt. Nagyon jó élmény volt látni, mennyire elhivatottak a játékosok, bármilyen korúak is.
– vázolja a versenytapasztalatait a fiatal csocsós.
Dragoș számára viszont újdonság volt a helyi színvonal, meglepte a hazai játékosok tudása. „Majdnem profi versenyek voltak Csíkszeredában. A nemzetközi mezőny viszont teljesen lenyűgözött – annyira különböző stílusban játszanak a játékosok: eltérő gondolkodásmódok, stratégiák, csapatok, és barátságok is. Ez egy közösségi játék” – magyarázza Dragoș.
A fiúk több nemzetközi versenyen is részt vettek az elmúlt időszakban. Dragoș számára az idén februárban, Magyarországon megrendezett Hungarian Leonhart Masters volt különösen emlékezetes, ahol megnyerték az ifjúsági párost.
„Körülbelül harminc junior volt, óriási nyomás alatt voltunk, mert az utolsó szettben 4–1-re vezettek az ellenfeleink. Végül mi nyertünk 8–7-re. Őrületes fordítás volt, utánozhatatlan élmény” – meséli.
Hunor is úgy emlékszik, ez volt a legnagyobb visszatérésük. „Számomra is ez volt eddig a legjobb verseny. Megnyertem a Hungarian Leonhart Masters mindkét junior kategóriáját. Előtte kétszer második lettem Bulgáriában, a Sofia Grand Masters 2024-en” – sorolja büszkén az eddigi legjobb eredményeit.
A fiúk szerint nagyon sok támogatást kapnak a helyi közösségtől Csíkszeredában, Székelyföldön, de akár egész Romániában. „Mindenki a tenyerén hordoz minket, mert látják bennünk a potenciált – főleg az edzőink.
– mesélnek az őket övező támogatásról.
Mindketten hangsúlyozták, hogy a csocsóban kulcsfontosságú a nyomás alatti teljesítőképesség.
Hunor kiemelte a mentális erő szerepét. „Nem törhetsz meg, mert ha az ellenfeled beférkőzik a tudatodba, nagyon nehéz onnan kitessékelni. Túl sokat fogsz gondolkodni, hezitálni – és emiatt akár veszíthetsz is” – mutatott rá a koncentráció fontosságára.
Dragoș úgy látja, hogy nem szabad túlgondolni a játékot. „Csak akkor gondolkodj, amikor tényleg kell. Néha elég meglátni egy lehetőséget, és menni kell érte. Ha bizonytalan vagy, az ellenfél ezt megérzi, és az teljesen tönkreteheti a játékod” – véli a csocsót érintő mentális kihívásokkal kapcsolatban.
A májusi, Spanyolországban megrendezésre kerülő világbajnokságon céljuk egyértelműen a vb-cím megszerzése.
Hunor nagyon nehéz versenyre számít, szerinte óriási kihívás előtt állnak. „A német srácok hihetetlenül jók, de a bolgárok és a franciák is nagyon erősek. Ettől függetlenül mi is esélyesek vagyunk. A világ legjobb juniorjai között tartanak számon” – fejti ki az esélyeiket az előttük álló torna kapcsán.
A csocsót érintő kihívások kapcsán Hunor elmondta, a sportág legnagyobb problémája jelenleg az, hogy nagyon drága. „Egy nemzetközi verseny általában háromnapos – a nevezési díj, utazás, szállás, étkezés és ottlét nagyon költséges. A költségeken mindenképpen változtatnék” – mutatott rá, hozzátéve, hogy ez nem csak a csocsónak, mint sportágnak a hibája.
Dragoș inkább a sportág megítélését változtatná meg. „Ha azt mondod valakinek, hogy csocsózol, általában azt válaszolja, hogy az csak egy kocsmai játék. Senkit nem érdekel.
– foglalta össze a sportággal kapcsolatos gondolatait.
Hunor még hozzátette, hogy a csocsó egyértelműen sport, mentális sport. „Magas szinten technikailag mindenki jó – ott már minden a gondolkodáson múlik” – zárta a beszélgetést.
Nemrég Bajnokok Ligája-döntőt vezetett, most pedig teljesen háttérbe szorította a klubvilágbajnokságon a FIFA Kovács Istvánt, miután a PSG-Atlético Madrid szuperrangadón mutatott teljesítményét rengeteg kritika érte.
Tovább gyűrűzik a Sepsi OSK-nál dúló nyilatkozatháború. Miután Diószegi László klubelnök keresetlen szavakkal illette kegyeiből kiesett kapusát, maga az érintett hazugságnak nevezte a vádakat.
Két fiatal vesztette életét egy közlekedési balesetben vasárnapra virradóan Râmnicu Vâlceában. A rendőrség üldözte őket, miután nagy sebességgel közlekedtek, és nem álltak meg a jelzésre – közölte vasárnap a Vâlcea megyei rendőrség.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!