Pál-Pál Előd 2015 év elejétől a magyar közmédia munkatársa. Szerkesztő, műsorvezető, riporter, tudósító. A Riporter kerestetik programon keresztül került be az MTV csapatába, abban az időszakban, amikor a csatorna átalakult hírtelevízióvá.
Rögtön a mélyvízbe került, híradós lett, a sporthoz való mély kötődése révén pedig sportszerkesztő – ebben a pozícióban dolgozik a mai napig.
A jó csapatmunka jellemzi őket, ahol a fiatal és idősebb generációk folyamatosan átadják tudásukat és tapasztalatukat egymásnak. A Forma-1 az a bizonyos cseresznye torta tetején, amire szerinte minden riporter vágyik.
Az eddigi nyolc év alatt ez volt a harmadik alkalom, amikor tudósíthatott a csíkszeredai szakember a Hungaroringről. A helyszínen futottam össze vele.
– Mennyire volt tudatos, hogy Magyarországon vállalsz munkát?
– 2008-ban érettségiztem Csíkszeredában, majd Bécsben tanultam hat évet, itt szereztem tolmács végzettséget. Tudatosan készültem a több nyelvű műsorvezetésre és arra, hogy külföldön fogok dolgozni a médiában.
Amikor tehetem, hazajárok többnyelvű műsorvezetőként a hazai rendezvényekre. A magyar sport médiában több székelyföldi is vállalt munkát az elmúlt időszakban, sok tehetséges fiatal kap lehetőséget mostanában.
– Miben állt a munkád a Magyar Nagydíjon?
– Tudósítottam az M1, illetve az M4 csatornájának is. Amikor a legfontosabb híradások voltak, akkor élőben jelentkeztem. A hangulatról, a szakmai részéről az eseménynek, az emberek véleményét továbbítottam a nagydíjról.
Ez a nagydíj a jele annak, hogy Magyarország fent van a térképen sport és sportturizmus terén is. Interjúkat készítettem továbbá a paddockban, ahol a csapatok ideiglenes főhadiszállása van és ahol nagyon sok híresség megfordult.
Magyarország számára rendkívül fontos, hogy részese legyen ennek sorozatnak és fent tudjon maradni a motorsport térképén, ha már olyan sok sportágban kiemelkedő teljesítményt és elismerést tudott kivívni magának. Nagy Dániel az autósport világából érkezett a médiába. A WTCC túraautósportban versenyzett két éven keresztül, majd a sorozat WTCR-é alakulásával elkezdte közvetíteni szakkommentátorként a futamokat. Mai napig versenyez a sorozatban és közvetíti is azt. A Forma-1 betétsorozatainak, a Forma-2 és Forma-3 közvetítése után, 2021-től kapott lehetőséget a Forma-1-ben, mint szakkommentátor, szakértő, kommentátor.
– Hogy érzékelted, a versenyzői szemmel, miben más a mogyoródi pálya, mint a versenynaptár többi helyszíne?
– A Hungaroring egyike azon kevés tradicionális, régi vágású és vonalvezetésű pályáknak, amik a versenynaptárban maradtak. Ez sok technikás részt, nagy szintkülönbségeket jelent, egyedi, jellegzetes kanyarokkal. A modern versenypályák ezzel szemben nagyon nyersek, bármennyire is próbálnak finomítani ezen.
A versenyzők emellett Budapest, és a pálya környezete miatt is szeretnek idejönni, sok esetben a futam után még egy hetet eltöltenek itt. Amikor a Magyar Nagydíj a nyári szünet előtti utolsó futam volt, sok pilóta élt ezzel a lehetőséggel és töltötte itt a szabadsága egy részét.
– Még mindig izgulsz, ha beülsz a stúdióba?
– A közvetítés nagyon hasonló érzéssel, adrenalinnal jár számomra, mint az autóversenyzés. Ez a fajta kihívás és izgalom nekem nagyon tetszik. Hetvenkét versenyzővel foglalkozom egy versenyhétvégén, az F1 mellett az F2 és F3-as széria pilótájával is. Ez nagy fokú felkészülést igényel.
Az itteni közeg nagyon felkészült és támogató, tapasztalt emberekkel dolgozhatom, ez rendkívül sokat jelent.
– Milyen belülről a Formula-1 világa? Olyan, mint amilyennek szurkolóként elképzeljük?
– Semmi sem olyan, mint aminek kívülről látszik. Ez egy kőkemény meló, amiben nem csak a versenyzők, de stáb is kiveszi a részét reggeltől estig. Rendkívül precízen működik itt minden, nagyon szigorú szabályokkal. Ha akkreditációt kapsz, akkor az komoly felelőséggel is jár.
A versenyzőkkel kevesebb és ritkább a kapcsolatunk, mint ahogy azt a nézők gondolják. Alapvetően közvetlenek a pilóták, ha többször találkozol velük, akkor sokszor előre köszönnek, felismernek. Rendkívül szoros az időbeosztásuk, nincs idejük a csevegésre, ezt mindig tiszteletben kell tartani.
Ha kedvet kaptak kilátogatni a jövő évi futamra, nem árt sietni a jegyvásárlással, ugyanis a szervezők már elkezdték a belépők árusítását a hivatalos oldalakon. Látva az elmúlt évek tendenciáit, rövid időn belül már ki is hirdetik az ismételt teltházat.
Az interjút Szécsi Zsolt készítette.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.