A Balkán Kendó Kupa 2007 óta kerül megszervezésre éves rendszerességgel, de 2011 és 2013 között, valamint a pandémia éveiben kimaradt, így az idei volt a 13. kiadás. Észak Macedónia a múlt hétvégén harmadszor szervezte meg a régióban immár hagyományosnak tekinthető eseményt.
Az első aranyérmet a 12 év alatti juniorok kategóriájában fölöttébb magabiztos vívással Sántha Zoárd Örs nyerte egyedüli hazaiként a túlnyomórészt macedón gyerekekből álló mezőnyben.
A junior B (13-14 évesek) kategóriában Mezei Péternek és Sántha Aba Soltnak már nehezebb dolga volt. Péter a korábbi versenyeken csak viszonylag szerény eredményeket ért el, Solt pedig alig egy hónapja lépett a nagyobb korcsoportba, így a mezőnyben a legfiatalabbként indult, ami ebben a korcsoportban jelentős hátránynak számíthat.
Az elődöntőkben erős görög illetve szerb ellenfelekkel találkoztak, de mindketten győzelemmel zárták a kiélezett meccsüket. A döntő így kettejük között zajlott és Solt győzelmével zárult.
Időrendben a Junior C (15-17 évesek) egyéni versenye következett, ahol újabb sikerek születtek: Popescu Catrinel (CRK, Bukarest) rendkívül megfontolt és kitartó vívásokkal megszerezte Romániának a harmadik aranyérmet, Cengher Mihai (Taiken, Kolozsvár) pedig bronzérmet nyert.
Ezzel párhuzamosan zajlott a női egyéni verseny, ahol a korábbi többszörös Balkán bajnok Burinaru Alexandra (Kyobukan, Brassó) viszonylag hamar kiesett, így a legjobb eredményt Jakab Anikó (Bushi Shindo, Marosvásárhely) érte el, a negyeddöntőig jutott, a teljesítményét a bírók Fighting Spirit oklevéllel jutalmazták.
A 40 év felettiek kategóriájában Sántha Szabolcs szerezte meg az első helyért járó kupát. Ebben a versenyszámban rendszerint sok tapasztalt és sikeres „régi motors” indul, így ez a győzelem fölöttébb figyelemre méltó.
Az első nap zárásaként zajlott a legnagyobb létszámú és technikai szempontból is a legmagasabb szintet képviselő férfi egyéni kategória, ahol a romániai válogatott tagjai közül – bár mind derekasan helytálltak – senkinek nem sikerült kimagasló teljesítményt nyújtani.
A második nap a csapatversenyek voltak műsoron, reggel a női és junior csapatok mérték össze tudásukat. A junior csapat versenyen való részvétel feltételei az utolsó pillanatban is változtak, így a Romániát képviselő, eredetileg a szabályzat szerint csak nagy juniorokból összeállított csapat kiegészült a legfiatalabb versenyzőkkel, akik előző nap a döntőt vívták. A döntés jónak bizonyult, első vívóként Sántha Aba Solt a tőle megszokott magabiztossággal nyerte meg minden meccsét, ezzel nagyban hozzájárulva a csapat győzelméhez. A junior csapat a Balkán mérkőzés kilenc kupája közül az ötödiket hozta el Romániának.
A női csapatverseny igazán látványos volt, számos versenyző magasabb szintre fejlődve az egész verseny színvonalát a korábbi kiadásokhoz képest érezhetően megemelte.
Románia csapatát Ghineț Cristina (Yukai, Galac), Jakab Anikó (Bushi Shindo, Marosvásárhely) Burinaru Alexandra és Grapă Daniela (Kyobukan, Brassó) alkották, akik együtt küzdötték be magukat az elődöntőbe, ahol három kiélezett meccs után alulmaradtak a török csapattal szemben, így bronzéremmel távoztak a versenyből.
A romániai férfi csapat is jól kezdte a versenyt, a körmérkőzések során az erős szerb együttessel – akik a döntőben egy lesérült játékosuk miatt létszámhiánnyal is aranyéremig küzdötték fel magukat – döntetlent sikerül elérjen, de az egyenes kiesés szakaszban a negyeddöntőt elvesztette a török csapat ellen.
A verseny szervezése jellegzetesen „balkáni” stílusú volt. A viszonylag magas részvételi díj ellenére a körülmények szerények voltak, az előre bejelentett program is csak hozzávetőlegesnek bizonyult. A számítógépes verseny szervezési és követési rendszere, valamint a video streaming igazán komoly informatikai megoldásokat kínált, de még finomhangolási hibákkal küzdött, így nem sikerült a résztvevőknek zavartalan élményt biztosítson.
Mindezek ellenére a teremben határozottan jó hangulat uralkodott, ami nagyban köszönhető a delegációk tagjai között már meglévő és egyre szebben fejlődő kölcsönös tiszteleten alapuló baráti kapcsolatnak.
Így a késéseket, nehezen átlátható helyzeteket és a verseny lebonyolításában gyakran előforduló zökkenőket a jelenlévők többsége nyugalommal, türelemmel, adott esetben pedig a helyzetnek megfelelő humorral kezelte, és minden nehézség ellenére is egy kellemes eseményt tudhattak maguk mögött.
Gyergyószentmiklóson, Csíkszeredában és Brassóban is lesznek jégkorongmérkőzések az ünnepek alatt, a találkozóknak dupla szorzójuk van, az Erste Liga mellett beszámítanak a román bajnokságba is.
Lejátszották az utolsó mérkőzéseket ebben az évben a labdarúgó Szuperligában, a csapatok rövid téli szünetre vonultak. A szoros élmezőnyben a címvédő FCSB utolérte a listavezető Kolozsvári U-t, míg a Sepsi OSK kiszorult a legjobb hatból.
Karácsony napján nagyon sokan siettek a maroshévízi robbanás miatt bajbajutottak megsegítésére. Három lépcsőházban kell helyreállítani a nyílászárókat.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.
A Marosvásárhelyi Állatkertben pedig karácsony előtt megszületett egy kis pettyes szarvas.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!