Apáról fiúra száll a Gyergyói ISK, vagyis ismertebb nevén a sportiskola irányítása, a most nyugdíjba vonult Jánosi Béla helyét fia, István vette át az új tanév kezdetétől. Az iskola munkaközössége javasolta és szavazott mellette egyöntetűen, amit a tanfelügyelőség is támogatott. Az új feladatkör teljesen más most, mintha járványmentes „békeidőkben” történne. Csak nagyon rövid távra láthatnak előre.
Jelenleg fel vannak készülve arra, amit a mostani előírások megkövetelnek, rendelkezésre állnak a szükséges fertőtlenítőszerek és egyebek, de arról elképzelése sincs senkinek, hogy miként zajlanak majd az edzések, az oktatás, ha a járvány fokozódása esetén a zöldből sárgába minősítenék át az intézményt.
– veti fel az új igazgató.
A másik fő aggály még a járvány előttről él a sportiskolánál: évek óta napirenden van, hogy a tanügyminisztérium nem tartja fenn tovább az élsportra nevelő iskolás sportklubokat, átadják ezeket a helyi vagy megyei önkormányzatoknak. Egyelőre nem tudni mi lesz, csak azt érzik, hogy a finanszírozásuk egyre csökken. A fertőtlenítőszerek beszerzését is nehezen tudták megoldani. Sportfelszerelések vásárlásáról pedig szó sem lehet. „Hogy várja el bárki is, hogy gyerekeket toborozzunk a szakosztályainkba, ha nem tudunk nekik felszerelést adni? Lehet, hogy néhány szülő meg tudná engedni, hogy gyerekének versenyképes sílécet, korcsolyát vegyen, de a többség nem” – mutat rá Jánosi István.
Az egymást követő leépítések, finanszírozás megvonások miatt a személyzet száma is lecsökkent, gond a tornatermek és eszközök fertőtlenítésének megoldása is, hiszen jelenleg ez minden edzés után kötelező.
Ugyancsak nehezíti a tevékenységet, hogy a sportiskola keretében működő szakosztályok (jégkorong, alpesi sí, sífutás, tenisz, kosárlabda) egyikének sem ismeretes még a versenynaptára, fogalma sincs senkinek, hogy mikorra kellene felkészülnie.
A Gyergyó ISK új igazgatójának nemcsak panaszai vannak, de fejlesztési elképzelései is. Amint a járványhelyzeten túl lesznek, és amint valamennyire tisztázódik a pénzügyi háttér is, a Basilides Tibor sportcsarnok játékterének borítását ki kell cserélni, a szabadtéri kosárlabda és teniszpályák korszerűsítése is tervei közt szerepel, hogy ezeket többen és hosszabb ideig használhassák.
Egyelőre álom még, de hosszútávú cél is a Bucsin-tetőn egy sífutó központ építése, amihez egyszer a villamos hálózat kell kiérjen a helyszínre.
Jánosi István minden jelenlegi nehézség ellenére is bizakodó: átélt már a sportiskola 2003–2006 között nagyon nehéz időszakot, amikor az intézmény a megszűnéshez közel állt. Utána pedig fellendülés következett, amikor a sport is nagyot tudott fejlődni és megépült a jelenlegi székhelyük, lényegesen javult a sportbázis. Hasonló fellendülésnek kell következnie – reméli.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Már a jegyárusítás első napján eldőlt, hogy telt ház lesz a csíkszeredai stadionban: minden belépő elkelt az FK Csíkszereda történelmi, Bukaresti Dinamo elleni első élvonalbeli hazai mérkőzésére.
A gyanú szerint az orvos pénzt kért egy műtét elvégzéséért.
“I would like to speak with Romania’s new president as soon and as extensively as possible, because we have shared issues within the European Union, and the interests of Romanians and Hungarians often align," Prime Minister Viktor Orbán told Krónika.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!