Kedden délután a Debreceni Egyetemen Buzánszky Jenő születésének századik, míg halálának tizedik évfordulójára emlékeztek.
Egy éven át rendeznek különböző programokat, köztük tornákat, előadásokat, megemlékezéseket.
Az intézmény így tiszteleg a hivatalos utazó nagykövete, a kispályás labdarúgótornájának névadója, az Aranycsapat legendás hátvédjének, Buzánszky Jenőnek az emléke és szellemisége előtt.
„Létrehoztuk a Buzánszky Jenő Díjat, amelyet a Debreceni Egyetem sportjában és határon túli kapcsolataiban jeleskedő kollégák, belső és külső emberek kaphatnak majd meg. Buzánszky Jenő a Debreceni Egyetem hivatalos utazó nagyköveteként töltötte élete utolsó tíz évét. Rengetegszer járt itt is, nemcsak a kupa névadója volt, hanem előadásokat is tartott. Képviselte a Debreceni Egyetemet, utánpótlás játékosokat is ajánlott nekünk, a határon túlra is elvitte egyetemünk hírét. A Buzánszky Jenőről szóló 100 éves centenáriumi ünnepségsorozat is azt hivatott képviselni, hogy hirdessük,
– mondta el a Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja a Buzánszky 100 néven indított rendezvénysorozat sajtótájékoztatóján.
A debreceni esemény kiemelt meghívottja Bölöni László, marosvásárhelyi korábbi labdarúgó, edző, aki nemrégiben átvehette a Magyar Sportújságíró Szövetség Életműdíját. Elmondta, még sosem járt Debrecenben, felidézte, mikor Buzánszky Jenőre gondol, egy egyszerű, közvetlen ember képe ugrik be számára, akivel Nagyváradon találkozott először, és nagyon boldog, hogy ismerhette.
A sajtótájékoztatót követően egy előadásra invitáltak bennünket a debreceni oDEon Színházba, a talk-show-n ismét Bölönit faggatták karrierjéről, mesélt Cristiano Ronaldo felfedezéséről Lisszabonban, illetve a BEK-döntőn kihagyott tizenegyeséről is.
A róla szóló dokumentumfilm előzetesét, illetve werkfilmjét is láthatta a közönség. Meghatódva tette hozzá, hogy amikor felkeresték, meglepődött, hogy életéről szeretnének filmet forgatni. „Annyi más kiváló ember van, akit én is ismerek, én csak egy egyeneset tudtam rúgni a labdába, állítólag egészen erősen lőttem azt. Miért Bölöniről készül dokumentumfilm? Miért nem egy rektorról, egyetemi tanárról, tudósról. Aztán leforgattuk, most mindjárt kész lesz. Remélem, jó lesz a fogadtatása” – mondta Bölöni.
Visszatérve az Aranycsapat legendás focistájára, Buzánszky Jenő nagyon sokat járt Székelyföldre, az elődadáson is elhangzott, hogy ő úgy tartotta, a labdarúgás annyit adott neki, hogy ő mindent megtett, hogy visszaadjon ebből minél többet. Ezért, akárhová hívták, amennyiben megtehette, akkor ment, nem mondott nemet.
Szerdán a Debreceni Egyetem sportcsarnokában rendezik a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa döntőit, ennek részeként Kozma Mihály futsaltorna is zajlik. A szakember 2008-ban az akkori Sportklub Székelyudvarhely edzője volt, irányításával nyerte a csapat az utolsó aranyérmét.
A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.
Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!