A román ralibajnok nyerte az ERC veszprémi nyitányát

Zátyi Tibor 2024. április 15., 13:14

Simone Tempestini lett az első román pilóta, aki megnyerte a rali Európa-bajnokság egy szakaszát, a kolozsvári versenyző első lett a hétvégén Veszprémben és környékén rendezett Rally Hungary-n.

A Napoca Rally Academy pilótája a 13 gyorsasági szakaszból kettőt megnyert, hat másikban pedig dobogóra állt. Fotó: Szabó Attila

A murvás verseny a 2024-es Európa-bajnokság első szakasza is volt, amelyen a nyolcszoros romániai országos bajnok Simone Tempestini és navigátora, Sergiu Itu hibátlanul teljesített a Škoda Fabia RS Rally2-vel.

A Napoca Rally Academy pilótája a 13 gyorsasági szakaszból kettőt megnyert, hat másikban pedig dobogóra állt, és a közel 190 kilométeres táv végén 1:52:50.4-es idővel ért célba, ami majdnem 17 másodperccel gyorsabb a második helyezett francia Franceschi Mathieu-nél. A harmadik helyet a magyar Csomós Miklós szerezte meg, 29,9 másodperccel lemaradva Tempestinitől.

„Rendkívül boldogok vagyunk, nem is tudom, mit mondhatnék ezután a szakasz után. Nem tudom, hányan hittek az esélyeinkben, hogy megnyerjük a versenyt. Remekül éreztük magunkat itt Magyarországon. Nem lesz időnk bulizni, a szezon még csak most kezdődött, és a gyorsasági szakaszok minden kilométerén dolgoznunk kell. Szeretnénk egy szép lapot írni a román motorsport történelmében” – mondta a versenyt követően Tempestini, aki 8 évvel ezelőtt junior világbajnok lett.

Ez az első alkalom, hogy román versenyző a rali Európa-bajnokság újkori történetében nemcsak dobogón végzett egy szakaszon, hanem versenyt is nyert ezen a szinten.

A közel 80 versenyző között, akik elindultak a veszpérmi ralin, ott volt az új-zélandi Hayden Paddon (Európa-bajnoki címvédő), a spanyol Efren Llarena (2022-es Európa-bajnok), Martin Sesks (Európa-bajnoki második) és Mikko Heikkilä (finn bajnok). Összesen 28, Tempestini autójához hasonló Rally2 konfigurációjú modell állt rajthoz a 3 nap alatt.

Tempestini az így szerzett 33 ponttal a 2024-es szezon jelenlegi éllovasa a legfontosabb európai raliversenyben, őt a francia Mathieu követi 29 ponttal. Idén összesen 8 verseny szerepel a programban. Magyarország után Svédországban, Észtországban, Olaszországban, Csehországban, Nagy-Britanniában és Lengyelországban rendeznek ralit.

Az olasz származású, de romániai születésű pilóta, aki közel 15 éve él Romániában, 2016 óta pedig román állampolgár, 2022-ben közel állt ahhoz, hogy a rali Európa-bajnokság dobogójának legalsó fokára álljon, ám anyagi gondok miatt nem tudott eljutni az utolsó két szakaszra, így a 4. helyen végzett.

Ugyanakkor Constantin Titi Aurral együtt Tempestini tartja a romániai országos bajnoki címek rekordját, mindketten 8-cal rendelkeznek. Ha idén ismét bajnok lesz, akkor mindössze 30 évesen ő lesz az abszolút rekorder a romániai ralisportban.