HIRDETÉS

A raliautók „anatómiája”: szakember segítségével lestünk be a motorháztető alá

Fotó: RallyPhoto Hunters

2021. május 07., 11:25

A legösszetettebb autós versenysportként számon tartott raliban a nyers erőnél többet nyom a latban a hibátlanul beállított futómű, a minél nagyobb kanyarsebesség és a lehető legrövidebb fékút. Annak rejtelmeibe, hogy mi tesz versenyautóvá egy szériamodellre épülő gépet, a csíkszeredai Csikós Sándor, az országos ralibajnokság Dacia Kupájában induló Csató Roland navigátora vezeti be az olvasókat annak apropóján, hogy a hétvégén rendezik a Hargita Gyöngye Rali 29. kiírását.

2021. május 07., 11:25

Csikós Sándor navigátor 2018 óta versenyzik együtt Csató Rolanddal, idéntől egy 2015-ös Dacia Sanderóval szállnak harcba az országos bajnokságban, illetve a Dacia Kupában – erről az autóról, illetve a „magasabb szinteken” küzdő járművekről is szó esett.

Az alapok

A kiindulási pont a raliautóknál, hogy utcai járművekből vannak átalakítva, tehát nem prototípusok – vezette fel Csikós Sándor. Az önhordó karosszéria ugyanaz, mint a „hétköznapi” autóé, azt „lecsupaszítják”, majd elkezdik építeni belőle a versenyautót.

Az utastérből kikerül minden, ami fölösleges, majd a merevséget és biztonságot növelő bukókeretet – rollcage – építenek be.

Ez nem lehet „házilag készült”, Romániában például csak néhány olyan szakcég van, amely ilyet építhet – ezeket hitelesítette (omologálta) a román autós szakszövetség, ezek felelnek meg a nemzetközi szövetség műszaki szabályzatában foglaltaknak is, amiben meghatározzák, hogy milyen anyagból készülhetnek a bukókeretek, milyen falvastagságú és átmérőjű lehet a használt cső, hol lehet hegeszteni, esetleg csavarozni, milyen alakja kell legyen az átkötéseknek.

Noha belül „csupasz” az autó, a rollcage miatt a jármű tömege az átépítés után is a szériamodellhez közeli marad – magyarázta a navigátor. Mivel a raliautóknak kategóriánként meghatározott alsó súlyhatára van, az ennél könnyebb jármű olyan szempontból előnyös, hogy plusznehezékekkel úgy lehet növelni a tömeget, hogy minél alacsonyabbra kerüljön az autó súlypontja – így fokozva a stabilitást. A Sandero önsúlya például egy tonna alatti, a WRC-autók pedig nem lehetnek könnyebbek 1190 kilogrammnál.

Légzsákok értelemszerűen nincsenek a raliautókban, a védelmet – a bukókeret mellett – az ülés és a biztonsági öv fokozza.

Előbbi kialakítása révén „megtartja” a testet, a vállat, esetleges ütközéskor pedig a fejet. A biztonsági öv kötelezően hatpontos. Érdekesség, hogy úgy az ülés, mint az öv gyártástól számítva legfeljebb öt évig használható.

Húszezer kilométer – felújításokkal

Az önhordó karosszéria mellett a másik alapszabály a raliautóknál, hogy a motor esetében is egy utcai gépkocsi blokkjából kell kiindulni. A WRC-ben ez 1.6 literes turbós benzinmotort jelent, a Sandero motorházteteje alatt egy 900 köbcentiméteres, háromhengeres turbós erőforrás dolgozik. Mint Csikós Sándor magyarázta, az autójuk motorja „nagyon szériaközeli”, a vezérlőelektronikát és a befecskendezőket módosították, tehát több üzemanyag jut a hengerekbe és nagyobb a turbónyomás. Így a gyári 90 lóerős teljesítmény és 135 newtonméteres forgatónyomaték helyett 120 lóerőt és 220 Nm-t tud a raliautójuk. A Dacia Kupában szereplő Sanderók egyébként motorikusan egyformák.

Ami a motor élettartamát illeti, a Sandero esetében 20 ezer kilométerre tervezték, természetesen felújításokkal – ez a raliban elég sok, hiszen egy versenyen mintegy 130 kilométernyi olyan gyorsasági szakasz van, amikor igazán nagy igénybevételnek van kitéve.

Szezon közben mellesleg lehet motort cserélni, verseny közben viszont nem.

A sebességváltó a Sanderóban hagyományos gyári H-elrendezésű, rövidebb végáttétellel, azaz az autó jobban gyorsul, de kisebb a végsebessége.

HIRDETÉS

Tárcsafék hátul is

Jelentős különbség még az utcai verzióhoz képest, hogy a Sandero versenyváltozatában hátul is tárcsafékek vannak, illetve nincs fékszervó, mert így sokkal jobban lehet adagolni, érezni a féket – részletezte Csikós Sándor. A Dacia Kupában meghatározták, hogy milyen márkájú féktárcsát és -betétet szabad használni, hogy az autók közötti eltérés a lehető legkisebb legyen, és a versenyeken a pilóták tehetsége döntsön. „Magasabb szinteken” a különböző versenyfelületeken eltérő méretű tárcsákat építenek be – aszfalton például nagyobbakat, mert nagyobb átmérőjűek a felnik, mint murván. A Sandero esetében a tárcsaméret nem változik.

Szintén számottevő az eltérés a márkakereskedésekben kapható Sanderókhoz képest a felfüggesztés esetében: a felépítés azonos, de a rugók és lengéscsillapítók mások. A futómű nem állítható, de egy aszfalt- és egy murvás versenyre különböző futóművet kap az autó.

Amit kereskedelemben is kapni lehet

Ugyancsak alapszabály, hogy az összes autós versenysportban csak benzinkútnál, azaz kereskedelemben is kapható üzemanyagot lehet használni

– bár itt van egyfajta „kiskapu”, hiszen Romániában is található egy üzemanyagtöltő-állomás, ahol bárki vásárolhat versenybenzint. Azonban erre nincs szükség – magyarázza a szakember –, olyan üzemanyagot kell használni, ami megfelel az autónak: a Sanderónál például elégnének a szelepek a versenybenzintől, ezért is tankolnak utcai, 100-as, 101-es oktánszámú üzemanyagot. A tankolás is megengedett verseny közben – az összekötő szakaszokon –, vannak erre kijelölt benzinkutak, mert egy adott útvonaltól a versenyzők nem térhetnek el. De nem muszáj a szervizparkban tankolni. Ami a fogyasztást illeti, egy gyorsaságin kétszer annyi benzint fogyaszt az autó (húsz litert száz kilométeren), mint egy összekötő szakaszon.

Ha nincs esőre alkalmas gumi

Noha tapadás szempontjából – legalábbis száraz, tiszta aszfalton – a teljesen sima abroncsok lennének a legoptimálisabbak, ezek nem engedélyezettek, mivel a pályán bárhol lehet kihordott föld, vízátfolyás, amin így könnyen megcsúszna az autó. A használható gumik száma is korlátozott: a Dacia Kupában egy versenyen legfeljebb nyolc, nagyobb kategóriákban tíz abroncsot „lehet elfogyasztani”. Ennek ellenőrzése egyszerű: az abroncsokon van egy vonalkód, a szervizpark elhagyásakor – egy „gumis pontnál” – beolvassák ezeket, rögzítik egy rendszerben, majd ellenőrzik. Ha a verseny végéig a megengedettnél több különböző abroncsot olvasnak be, az kizárással jár. Mint Csikós Sándor magyarázza, esetükben mindig ki kell választani azt a nyolc abroncsot, amit egy adott versenyen használni fognak, ha pedig nincs úgynevezett esőgumijuk, de leszakad az ég, szabad „vágni”: gyárilag meghatározott, hogy milyen mélységben lehet egy száraz aszfaltra alkalmas abroncsba vízelvezető csatornákat metszeni, ami nyilván nem lesz annyira jó, mint egy esőgumi, de elfogadhatóan lehet velük menni.

Összegzésként a szakember hozzátette,

egy versenyen nagyobb szerepe van a felfüggesztésnek, az abroncsoknak és a fékrendszernek, mint a nyers erőnek,

hiszen a raliban jellemzően nincsenek hosszú egyenes szakaszok, így a pilóta és a navigátor tehetsége és együttműködése mellett az a döntő, hogy mennyire rövid a féktáv, illetve mekkora az elérhető kanyarsebesség.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Nagyon menni akarnak az alapemberek, még két új játékost is igazolhat a Sepsi OSK

További változásokra lehet számítani a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK keretében. Két alapember ugyanis távozófélben van, és helyükre új labdarúgókat kell igazolni. A helyzet azonban nem ennyire egyszerű. Diószegi László klubelnök avatott be a részletekbe.

A Sepsi a legaktívabb, szétszedik az Oțelult – átigazolási körkép a Szuperligában

Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.

Székelyhon

Létezhetetlen, mégis igaz: egy magánszemély 620 ezer lejjel tartozik a városnak

A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.

`
Krónika

Nagyot alkotott a Dacia: rendelhető a Bigster

A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.

Krónika

Bejelentette a posta, mikortól kézbesíti a nyugdíjakat

A Román Posta 2025. január 9-én, csütörtökön kezdi meg a januári nyugdíjak kézbesítését – jelentette be a társaság.

Főtér

A szuperúszó szuperautója, avagy a román példaképtelenség

Mi az összefüggés David Popovici Porsche Spyderje, a román néplélek és az értelmiségi elit által követendő példának tekintett hazai személyiségek hiánya között?

Ez is érdekelheti

Elhunyt Pogonyi György, a csíki röplabda jeles alakja

A székelyföldi sportélet újabb jeles alakjától búcsúznak a sportbarátok: 84 éves korában elhunyt Pogonyi György röplabdaedző, akinek legutóbbi nagy eredményét 2008-ban jegyeztük, amikor Csíkszereda együttese bronzérmes lett az ifjúsági bajnokságban.

A székely rangadó helyett a budapesti hokiderbi a tévében

A Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói Hoki Klub csatája helyett az Újpest–Ferencváros összecsapást követhetjük hétfőn este a televízióban a jégkorong Erste Ligából. Tenisz, terepkerékpározás és kosárlabda, valamint angol és olasz foci még a programban.

Téli sportok, angol és olasz foci vasárnap a képernyőn

A téli sportok kedvelői biztosan találnak maguknak néznivalót a vasárnapi sportműsorban, amelyben több angol és olasz bajnoki labdarúgómeccs szerepel, de más csapatsportágak és terepkerékpározás is található a kínálatban.

Meccs az Erste Ligából, olasz foci, téli sportok – a szombati sportműsor

Újabb mérkőzéseket rendeznek a jégkorong Erste Ligában, ezúttal Miskolcról közvetítik az összecsapást. A téli sportágak zöme képernyőn, ahogy a Serie A találkozói is.

Mégsem indul az Ausztrál Openen Simona Halep

Simona Halep csütörtökön bejelentette, hogy egészségügyi problémák miatt nem tud részt venni az aucklandi tornán és az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, amelyekre szabadkártyát kapott a szervezőktől.

Alpesi sí, terepkerékpár és labdarúgás a pénteki kínálatban

Nem túl bő a választék karácsony harmadik napján, de azért van, amit nézzünk a képernyőn, a nap első felében alpesi sí és terepkerékpár, este pedig két angol és egy belga bajnoki labdarúgó-mérkőzés szerepel a programban.

Egy úszót választottak a legjobb európai sportolónak

Leon Marchand, a párizsi olimpia legeredményesebb sportolója végzett az élen az európai hírügynökségek 2024 legjobb európai sportolóiról rendezett szavazásán.

A focimeccsek mellett mérkőzés az Erste Ligából – a csütörtöki sportműsor

Szokás szerint futballfordulót rendeznek Angliában, mellette találkozók Skóciából és Belgiumból. A jégkorong Erste Ligában is meccseket játszanak, egyet közvetít a televízió.

Egyszerre öt kontinensen is lehetne olimpiát rendezni – véli a NOB egyik elnökjelöltje

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) japán elnökjelöltje, Vatanabe Morinari szerint az öt földrészen, öt városban egyszerre lehetne rendezni nyári olimpiát.

Számadást adott az évről a Székelyudvarhelyi ISK-SZAK

Fantasztikusnak titulálta a 2024-es évet a Székelyudvarhelyi ISK-SZAK asztaliteniszcsapata. Mind a felnőtteknél, mind az utánpótláskorosztályoknál van amivel büszkélkedjenek.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!