Újonc góljával gyűrték le a szerbeket

Orbán Zsolt 2020. október 12., 00:15 utolsó módosítás: 2020. október 12., 00:20

A vajdasági Könyves Norbert győztes góllal mutatkozott be a magyar válogatottban. A ZTE topolyai születésű csatárának találata három nagy pontot ért a belgrádi Nemzetek Ligája-összecsapáson.

Álomszerű debütálás a címeres mezben Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

Szófiából Belgrádba utazott a magyar labdarúgó-válogatott, hogy a sikerrel megvívott Európa-bajnoki pótselejtező után a Nemzetek Ligája B-osztályában folytassa szereplését.

A szerbek szintén versenyben maradtak az Eb-részvételért csütörtökön. Milinkovics-Szavicsék hosszabbítás után győzték le a norvégokat Oslóban, éppen a Lazio középpályás klasszisának duplájával. A szerbek hőse szerencsére visszatért időközben klubjához.

Marco Rossi a fél csapatot lecserélte a belgrádi találkozóra, a magyar válogatott szövetségi kapitánya hat helyen is módosított.

A vasárnap esti mérkőzés elején Nemanja Nikolicsék bátor, agresszív letámadással igyekeztek zavarba hozni a szerb védőket, a taktika pedig jól működött. A nemzeti csapatban első mérkőzését játszó Könyves Kálmán az első lehetőségénél nem jutott el lövésig, mivel az egyik védő időben visszazárt, a másodikat viszont belőtte a vajdasági Topolyán született 31 éves csatár:

Könyves a 20. percben egy rosszul hazafejelt labdára csapott le becsúszva, és második próbálkozásból az üres kapuba gurított (0–1).

Kihasználta az ellenfél ügyetlenkedését Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

A szerbek rendkívül unottan futballoztak az első félidőben, amely során leginkább a magyar csapat akarata érvényesült. A szabálytalanságok aránya (5–12) is azt mutatja, hogy Marco Rossi együttese jóval motiváltabban játszott a hazaiaknál.

Hogy mit mondhatott Ljubisa Tumbakovics játékosainak a szünetben, azt nem tudhatjuk, de a szerb válogatott egy jóval harcosabb arcát mutatta meg a térfélcsere után. Gulácsi Péternek az első 45 percben többnyire csak távoli lövéseket kellett magához ölelnie, de a mérkőzés második felében már komolyan megizzasztották Dusan Tadicsék.

Nagy Ádámék megállították a nevesebb ellenfelet Fotó: Magyar Labdarúgó Szövetség

A szerbek fölénye gyorsan nyomasztóvá vált, de sikerült őrizni az előnyt, Marco Rossi pedig Willi Orbánt is behozta a védelem megerősítésére. Egy másik magyar csere, Filip Holender előtt nagy esély adódott a vezetés növelésére, de a Partizán Belgrád magyar szélsője csúnyán elrontotta a befejezést.

A 75. percben csak a kapufa mentette meg Gulácsit, majd a hajárban egy szabadrúgásnál bizonytalanul nyúlt a labdához az RB Leipzig kapusa, de a védelem résen volt a kipattanónál.

A magyar válogatott kitartott a végéig, nem várt diadalt aratott Belgrádban, ezzel pedig egy pontra közelítette meg a csoportelső oroszokat, akik a törökökkel ikszeltek hazai pályán. Szerdán Moszkvában játszik Marco Rossi csapata.

UEFA Nemzetek Ligája, 3. forduló
B-osztály, hármas csoport

Szerbia–Magyarország 0–1 (0–1)
Belgrád, Rajko Mitics Stadion
Gólszerző: Könyves (20.)
Szerbia: Rajkovics – Mitrovics, Milenkovics, Pavlovics – Gacsinovics (Vlahovics 66.), Gudelj, Tadics, Milivojevics (Lukics, a szünetben), Mladenovics – Jovics, Ljajics (Radonjics, a szünetben). Szövetségi kapitány: Ljubisa Tumbakovics.
Magyarország: Gulácsi – Botka, Lang, Szalai A. – Bese (Orbán 56.), Gazdag (Schäfer, 77.), Nagy Á., Kalmár, Hangya (Holender, a szünetben) – Könyves (Szalai Á., 63.), Nikolics (Nego, 76.) Szövetségi kapitány: Marco Rossi.
Vezette: Sandro Schärer (svájci)

A csoport másik mérkőzésén:
Oroszország–Törökország 1–1 (1–0) Gól: Anton Mirancsuk (28.), ill. Kenan Karaman (62.)

A csoport állása: 1. Oroszország 7 pont, 2. Magyarország 6 p., 3. Törökország 2 p., 4. Szerbia 1 p.