HIRDETÉS

Székelyföld-meccseket szervez, ifjúsági futballtornákra készül az FK Csíkszereda

A székelyek mérkőzéseit az FK Csíkszereda Arénában rendezik
Fotó: Veres Nándor

Bő két hét múlva, június 30. és július 2. között Csíkszereda ad otthont a Független Labdarúgó Egyesületek Szövetsége (CONIFA) egyik vb-selejtező csoportja küzdelmeinek. Az előkészületekről és más, a csíki futballt érintő nyári eseményekről Szondy Zoltánt, az FK Csíkszereda elnökét kérdeztük.

Idén Észak-Cipruson kellett volna megrendezzék a Független Labdarúgó-egyesületek Szövetsége (CONIFA) Európa-bajnokságát, azonban a február elején bekövetkezett törökországi és szíriai földrengés miatt törölték a tornát. Mivel az Eb egyben kvalifikációs esemény lett volna a 2024-es világbajnokságra – amit Kurdisztánban rendeznek majd meg –, a CONIFA vezetősége selejtezőket írt ki az európai válogatottak számára. A tíz európai együttest négy csoportba sorolták, a selejtezős mérkőzéseket a nyáron rendezik.

HIRDETÉS

Székelyföld házigazdája lesz a C csoportnak, ahol Chameria (Albánia) és Két Szicília (Olaszország) válogatottjai az ellenfelek. Az FK Csíkszereda szervezi a hármastornát, a klubelnököt, Szondy Zoltánt kérdeztük az előkészületekről.

– Milyen kihívásokkal jár az FK Csíkszereda szempontjából a CONIFA vb-selejtező három mérkőzésének megrendezése? A székelyföldi válogatott eddigi CONIFA-ás szereplését rosszindulatúan kezelte a román sajtó. Mi erről a véleménye?

– Minden félreértést elkerülendő, a CONIFA, az Európai Labdarúgó-szövetségen (UEFA) kívüli népeket, régiókat tömöríti. Ezek a régiók politikailag nem léteznek. Ilyen Székelyföld is. Szinte minden nap megkapjuk a román politikusoktól vagy a román sajtótól, hogy Székelyföld nem létezik. Mi azt valljuk, azt mondjuk, hogy nekünk, az FK Csíkszeredának, túl a sporteredményeken, hozzá kell tennünk a Székelyföld-identitás megőrzéséhez, ezért mi a kezdetektől adtunk játékosokat a székely válogatottba. Most is ez történt: a CONIFA vezetősége megkérdezte, hogy házigazdája leszünk-e ennek az eseménynek, és megkérdezte, hogy adunk-e játékosokat. Mi mind a két kérdésre igennel válaszoltunk.

Én úgy érzem, hogy a közösség iránti kötelesség is, hogy ha van egy ilyen bázisunk, akkor bocsássuk mi azt ennek a válogatottnak, ennek a vb-selejtezőnek a rendelkezésére. Ami pedig a sport felét illeti a CONIFA vb-selejtezőnek, nyilvánvaló, hogy Székelyföld válogatottjának zömét a Székelyföld Labdarúgó Akadémia növendékei adják, hiszen egyike vagyunk annak a kevés erdélyi klubnak, ahol számít a magyar identitás.

Remélem, két olyan ellenfelünk lesz, akikkel jó meccseket játszunk, de egyelőre nem tudok arról semmit mondani, hogy milyen játékerőt képviselnek. A CONIFA-nak a szervezői megígérték, hogy fognak adni videófelvételeket a két ellenfélről, és hogyha majd ezeket megkapjuk, Ilyés Robiék elemzik, akkor többet tudunk majd mondani. Egyelőre teljesen fehér folt számunkra a két ellenfél.

Szondy Zoltán •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Szondy Zoltán
Fotó: Pinti Attila

Székelyföld válogatottjának mindkét mérkőzést az FK Csíkszereda centerpályájára terveztük, a harmadik, a két vendég egymás közötti összecsapásnak valószínűleg az FK-sportpark ad majd otthont, ahol szintén jó minőségű füves pályáink vannak. Remélem, hogy ahogy tavaly az U18-as román–magyar válogatottak meccsén, úgy idén is telt házunk lesz.

Én tavaly is elmondtam, a tavalyi, klubunk körüli botrányok kapcsán is, hogy a román sportsajtónak egy része gyakorlatilag a csausiszta magyarellenes ideológiának, ennek a torz ideológiának az utolsó mentsvára. Említettem a Román Labdarúgó-szövetségnél (FRF), az egyik barátomnak mondtam ezt a tornát, de mivel ez nem UEFA-rendezvény, nem kell tőlük engedélyt kérni. Ez egy amatőr történet, minekünk fontos, mert Székelyföldet képviseljük, és a résztvevőknek is nagyon fontos.

Nem ez az első hasonló rendezvény, volt kontinenstorna, voltak vb-selejtezők. Eddig az volt a tapasztalat, hogy az ellenfelek között volt nagyon amatőr, és voltak nagyon erős válogatottak. Most, hogy a mi ellenlábasink melyik kategóriába tartoznak, az majd kiderül.

– Jövő héten elkezdi a felkészülést a következő idényre az FK Csíkszereda második ligás felnőtt csapata. Mire számíthatnak a szurkolók, mi a célkitűzés, lesznek változások a keretben?

– Az elvárás idén is az, hogy bejussunk az első hat közé. Sok azonban a kérdőjel. Például nem ismerjük ellenfeleinket, mert megvan a szokásos káosz a román labdarúgásban. A Dinamo ugyan feljutott, de az FC Argeș perel ellenük. Nem tudjuk, hogy a Steauának lesz-e feljutási joga, és mivel jövő tavasszal önkormányzati választások lesznek, nem tudjuk, hogy melyik polgármester nyúl a zsebébe egy kicsit mélyebben, hogy támogassa meg csapatát.

Abban azonban biztosan vagyunk, hogy a rájátszást érő hat helyre legalább tucat csapat harcol, legalább 12 csapatnak meg lesz erre a költségvetése. A résztvevők zöme tehát a következő szezonban is be szeretne jutni az első hat közé, tehát nem lesz egyáltalán könnyű.

A keretünk nagy vonalakban megmaradt. Azokkal a külföldiekkel, akik nem váltak be, azokkal nem hosszabbítottunk szerződést. Az már biztos, hogy visszahívtuk Székelyudvarhelyről a két Csongort, Berkeczit és Simót, és szintén velünk kezdi majd el a felkészülést volt játékosunk, a szovátai születésű Györgyi Arthur, aki a magyar NB II-ben a Budafok játékosa volt az elmúlt szezonban. Többen lesznek próbajátékon, Magyarországról és Erdélyből is. Majd eldől, hogy kik válnak be.

– Lesz farmcsapata a következő szezonban az FK Csíkszeredának?

– Erre egyelőre nem tudok válaszolni. Utánpótláskorú gyerekkel játszottuk végig a harmadik ligát, és kiestünk. Mint akadémia jogunk van visszairatkozni, később dől el, hogy lesz-e hely, hogy visszavesznek-e vagy sem. Erről dönteni akkor fogunk, ha lesz hely. A Székelyföld Labdarúgó Akadémiának az elmúlt pár évben kiváló generációi voltak, egymás után volt több nagyon-nagyon jó csapata, a 2002-es, a 2003-as és a 2004-es évfolyamok nagyon jók voltak, ezekből ütőképes csapatokat tudtunk kialakítani.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Most jön pár olyan évfolyam, ahol vannak ugyan tehetséges játékosok, de nem olyan sokan. Úgy tűnik szűkebb esztendők lesznek ilyen szempontból.

– A közösségi médiában megjelent egy olyan bejegyzés, hogy idén elmarad a székely–magyar gyermek-focitorna. Erről mit lehet tudni? Egy másik kérdés, hogy megtartják-e idén az U17-es korosztály számára kiírt, szintén hagyományos nemzetközi ifitornát?

– A szokásos nemzetközi gyermektornát idén is megtartjuk. A félreértés nem részünkről van, mi továbbra is minden Magyarországról érkező megkeresésre pozitívan válaszolunk. Én úgy tudom, hogy a magyarországi szervezők vitatkoznak azon, hogy melyik magyarországi csapatokok vegyenek részt. Ebbe mi nem akarunk beleavatkozni. Ez nem a vitánk.

Megtartjuk az U17-es csapatok számára kiírt nemzetközi tornát is, azzal a változással, hogy idén nem OTP Bank Kupa, hanem Amigo Kupa lesz. Tehát az Amigo cég lesz a torna névadó szponzora.

Az U17-es tornán részt vesznek a magyarországi sporttámogatásban részesülő határon túli akadémiák, jelen lesz a Dunaszerdahely, a Topolya, az Eszék, a Munkács és a Puskás Akadémia, illetve az FK Csíkszereda korosztályos együttese.

A 2024-es CONIFA-világbajnokság európai selejtezőcsoportjainak összetétele

A csoport: Cornwall (Anglia), Lappföld (Sapmi).
B csoport: Ticino kanton (Svájc), Padánia (Olaszország), Raetia (Svájc).
C csoport: Székelyföld, Chameria (Albánia), Két Szicília Királysága (Olaszország).
D csoport: Abházia, Hegyi-Karabah Köztársaság (Arcah).

A csíki torna tervezett programja

Június 30., péntek, 20 óra: Székelyföld–Chameria.
Július 1., szombat, 18 óra: Chameria–Két Szicília Királysága.
Július 2., vasárnap, 16 óra: Székelyföld–Két Szicília Királysága.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Lefocizta ellenfelét, fél lábbal az osztályozó döntőjében a Székelyudvarhelyi FC

Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Székelyhon

Börtönbüntetést kaphatnak a szülők, ha nem viszik el pszichológushoz erőszakos gyermeküket

Az erőszakos tetteket elkövető kiskorúak büntetését szigorító törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe kedden Florin Roman nemzeti liberális párti képviselő.

`
Krónika

Csúnya baki: az egyik erdélyi városban Nicușor Danra leadott több száz szavazatot „ajándékoztak” Simionnak

Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.

Krónika

Újabb államosítási kísérlet: ki akarja lakoltatni a váradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm apátot a premontrei rendházból

Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Főtér

Nicușor Dan olyat üzent Donald Trumpnak, hogy csak úgy cuppant…

… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.

Ez is érdekelheti

Bölöni László: szegényebbek azok a helyek, ahol nincs templom és futballpálya (videóval)

A legendás marosvásárhelyi labdarúgóedző volt a díszvendége az újonnan épült borszéki sportkomplexum átadóünnepségének. Bölöni Lászlót videós interjúnkban az esemény apropójáról és a székelyföldi futball helyzetéről is kérdeztük.

Kovács István vezetheti a Bajnokok Ligája döntőjét

Élete lehetősége előtt áll Kovács István: komoly esélye van arra, hogy ő vezesse a legrangosabb európai kupasorozat döntőjét. A 40 éves játékvezető a legnagyobb favoritok közé tartozik, hogy május 31-én Münchenben dirigálja az Inter–PSG finálét.

Selymes Tibor: „Ha a futballban nőttél fel, akkor a zsigereidben érzed a játék minden elemét”

Selymes Tibor a székely labdarúgás egyik legkimagaslóbb egyénisége, sokak példaképe. A román „aranycsapat” egykori tizenhármasával felidéztük karrierje fontosabb mozzanatait.

Hetven éve fenntartják a húsvéti focit Székelyudvarhelyen (videóval)

A kellemes, tavaszias időjárásnak is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Vasas (Rózsa és Iskola utcaiak) és a Kerekerdő (Szent János és Szentimre utcaiak) csapatainak jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.

Álom után rémálom: lekerülhet a sporttérképről a brassói labdarúgás

Viharfelhők gyülekeznek a brassói futballklubok fölött: az önkormányzat leállította a sporttámogatásokat, a leginkább érintett egyesületek – a Brassói SR, a Kids Tâmpa és a Transilvania – pedig jelenleg a túlélésért küzdenek.

Megszakadt a Vasas sorozata, a Kerekerdő nyerte a jubileumi Húsvét Kupát

A kellemes tavaszias időnek is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Rózsa és Iskola utcaiak (Vasas), illetve a Szent János és a Szentimre utcaiak (Kerekerdő) jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.

Kovács István továbbra is a FIFA elitjében, ezúttal a klubvilágbajnokságon bizonyíthat

Kovács István ismét reflektorfénybe került a nemzetközi futballszíntéren: ezúttal a FIFA nevezte azon 35 játékvezető közé, akik közreműködnek a nyáron esedékes klubvilágbajnokságon. A tornát június 14. és július 13. között rendezik az Egyesült Államokban.

Két sürgősségi műtéten is átesett néhány nap alatt Pászka Lóránd

Perforált vakbélgyulladás miatt két sürgősségi műtéten esett át Pászka Lóránd, a Ferencváros játékosa, aki jelenleg a Kecskemétnél szerepel. A székelyföldi védő hetekre kidőlt, de már otthon lábadozik, és optimistán tekint a folytatásra.

Edzőváltáson esett át a Szpari, Fejér Béla bízik a bennmaradásban

Edzőváltás történt az NB I-ben szereplő Nyíregyházi Spartacus FC-nél, miután az együttes gyenge formát mutatott az elmúlt hetekben. Hét fordulóval a szezon vége előtt a csapat kieső helyen áll, így a klub vezetősége a váltás mellett döntött.

Pászka Lóránd a forduló csapatában az NBI-ben

Bár a Kecskemét már hat bajnoki óta nyeretlen a magyar labdarúgó-élvonalban, a Ferencvárostól kölcsönbe érkezett Pászka Lóránd egyre jobb teljesítménnyel tűnik ki csapatánál.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!