Olimpia

Most már van osztrák diadal a kontinenstornákról

Józsa Csongor 2021. június 13., 21:08 utolsó módosítás: 2021. június 13., 21:50

Az észak-macedón védelmi megingásra az osztrákok még rá tudtak tenni egy lapáttal. Sokáig döntetlen volt, hogy aztán utóbbiak megrázzák magukat, megszerezzék első győzelmüket a labdarúgó Európa-bajnokságok során.

Nagy védéseket mutatott be az észak-macedónok kapusa Fotó: Agerpres/EPA

Két olyan válogatott csapott össze vasárnap késő délután a bukaresti Nemzeti Arénában, amelyik fennállása során egyszer sem nyert még Európa-bajnokságon: az osztrákok pedig 2008-ban és 2016-ban ott voltak a kontinenstornán, de összesen két döntetlent tudtak ezeken összehozni. Ellenfele, az észak-macedónok pedig ezt azért nem tehették meg ezidáig, mivel újoncok a mezőnyben.

A C csoport első fordulójához tartozó összecsapás első negyedórája nem hozott sok izgalmat, csordogált a játék, kóstolták egymást a csapatok. A 20. percben aztán elaludt az észak-macedónok védelme, Sabitzer ívelte be a tizenhatos sarkától, Lainer közelről a jobb alsóba helyezte, 1–0-ra vezetett Ausztria.

Sőt, pár pillanatra rá akár meg is duplázhatták volna előnyüket, ugyancsak egy beadást a kapu előterében Kalajdzic játszhatta meg, ezt a próbálkozást védte a kapus.

Az első találatban vastagon benne volt a védelmi hiba, viszont a 28. percben az osztrákok ezt még fokozni tudták. Előbb Hinteregger felszabadítása saját társán, Sabitzerben akadt el, az hátrafelé pattant a kapus és Alaba összecsúszott, a labda pedig Pandev előtt landolt, akinek csak be kellett gurítania (1–1).

A pihenőig Ausztria volt veszélyesebb, megmaradt a döntetlen.

A második felvonásban egy fokozattal magasabbra kapcsoltak az osztrákok, Dmitrievski hatalmas védéseivel tartotta a lelket csapatában. Amikor lehetett Észak-Macedónia is vezetett egy-két ellentámadást, akár Pandev emelésével megkaparinthatták volna a vezetést.

Egyre nagyobb volt Alabaék nyomása, de az ellenlábas állta a sarat, foggal-körömmel védte a kapu előtti területeket. A 78. percben aztán kapituláltak, egy újabb a kapu előterébe való beadásra a csereként beálló Gregoritsch remekül érkezett, bepöccintette (2–1).

Válasz erre már nem érkezett, sőt Ausztria a legvégén egy másik cserjátékos, Arnautovic találatával pontot tett a találkozóra. Összességében megérdemelten szerezték meg első Eb-győzelmüket, sokkal többet tettek a sikerért.

Labdarúgó Európa-bajnokság, C csoport, 1. forduló:

Ausztria–Észak-Macedónia 3–1 (1–1).
Bukarest, Nemzeti Aréna, vezette: Andreas Ekberg (svéd)
Gólszerzők: Stefan Lainer (18.), Michael Gregoritsch (78.), Marko Arnautovic (89.), illetve Goran Pandev (28.).
Ausztria: Bachmann – Lainer (Dragovic, 46.), Dragovic, Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Gregoritsch (58.), Laimer (Baumgartlinger, 90+3.), Schlager (Ilsanker, 90+4.), Alaba – Sabitzer, Kalajdzic (Arnautovic, 59.). Szövetségi kapitány: Franco Foda.
Észak-Macedónia: Dimitrievski – Nikolov (Bejtulai, 63.), Ristovski, Velkovski, Musliu (Ristovski M. 87.), Alioski – Bardi (Trickovski, 82.), Ademi, Elmas – Pandev, Trajkovski (Kostadinov, 63.). Szövetségi kapitány: Igor Angelovski.