Olimpia

Az újonc finnek diadala, megtréfálták a dánokat

Józsa Csongor 2021. június 12., 22:38 utolsó módosítás: 2021. június 13., 21:50

A Christian Eriksen újraélesztése miatt felfüggesztett mérkőzésen megszületett az idei labdarúgó Európa-bajnokság első meglepetése, Finnország legyőzte Dániát.

Egy fejesgól jelentette a finnek sikerét Fotó: Stuart Franklin/EPA/Agerpres

Szombaton késő délután az 1992-es Eb-győztes Dánia az újonc, története első nagy világversenyén szereplő Finnország ellen kezdte meg a kontinenstornát, ráadásul hazai környezetben, Koppenhágában. A piros-fehérek jó formában várták az összecsapást, a legutóbbi tizenegy meccsükből kilencet megnyertek.

A kezdeti finn próbálkozásokat követően a dánok vették át a kezdeményezést – ahogy azt előzetesen várni lehetett –, nyomást gyakoroltak a kapura. Negyedóra elteltével meg is voltak a lehetőségeik a gólszerzésre, Hradecky bravúrjai kellettek, a legnagyobbat a 14. percben mutatta be, Höjbjerg fejesét tolta ki a léc alól.

A játék képe nem változott, a hazaiak nagy mezőnyfölényben fociztak, Braithwaite révén a 26. percben meglehetett volna az előny megkaparintása, lövése az oldalhálóba vágódott.

A 43. percben történtek miatt másfél óráig felfüggesztették az összecsapást, Christian Eriksen esett össze a pályán, újra kellett éleszteniük a mentősöknek. Állapota stabil, így a meccs folytatása mellett döntöttek.

A második felvonásban is a dánok adogattak többet mezőnyben, a gólra várt mindenki. Csakhogy, nem ők, hanem a finnek zörgették meg a hálót: a 60. percben egy beadást Pohjanpalo közelről fejelte a kapuba (0–1).

A bekapott találatot követően nem igazán találta önmagát Dánia, bár dolgoztak az egyenlítésért, támadásaik körülményesek voltak, nem igazán tudták áttörni az ellenlábas védelmét.

A 74. percben aztán tizenegyeshez jutottak a társházigazdák, Poulsen esett el egy védő szorításában, a könnyen megítélt büntetőt Höjbjerg erőtlenül végezte el, Hrádecky eltalálta az irányít, megfogta.

A végjátékban megvolt az egyenlítési lehetőség, nem éltek vele, így Finnország rögtön az első Európa-bajnoki szereplésén győzelmet szerzett.