Olimpia

Ausztria legyűrte Ukrajnát, ott lesz a nyolcaddöntőben

Zátyi Tibor 2021. június 21., 21:06

Ausztria történelme során először jutott tovább a csoportkörből a labdarúgó Európa-bajnokságokon, a C csoport utolsó fordulójában, hétfőn késő délután 1–0-ra legyőzte Ukrajnát a bukaresti Nemzeti Arénában, így a kvartettje második helyén végzett.

Baumgartner találata. Győzelmet és továbbjutást ért az osztrák válogatottnak Fotó: Mihai Barbu/EPA/Agerpres

A meccset megelőzően az osztrákoknak egy döntetlen is elég lett volna a továbbjutást érő négy harmadik hely megszerzésére, mivel így biztosan megelőzték volna a svájciakat – és már csak egy harmadikat kellett volna még maguk mögé utasítsanak, ám Franco Foda tanítványai nem akartak semmit sem a véletlenre bízni, ezt pedig a pályán is megmutatták.

Ausztria sokkal aktívabban kezdett, veszélyes támadásokat vezetett, nem csoda, hogy az ukrán kispad előtt a korábbi aranylabdás Andrij Sevcsenko egyre idegesebb lett. Félelme hamarosan be is igazolódott,

az osztrákok sokadik szögletüket követően (az első félidőben nyolcig jutottak) meg is szerezték a vezetést, a 22. percben Alaba beívelésénél Baumgartner megelőzte Zabarnijt, és közelről lábbal a hálóba továbbított.

Ezután következett az ukránok egyetlen lehetősége az első félidőben, Saparenko lövését védte Bachmann.

A csoportkörben korábban mutatott jó ukrán játékot még nyomaiban sem lehetett felfedezni a Nemzeti Arénában, egymásra halmozták a hibákat és csak az előző fordulóban rasszizmusért eltiltott Arnautovic pocsék helyzetkihasználása miatt maradt a 0–1 az eredményjelzőn.

Beszédes adat, hogy a szünetben az osztrákoknál 13 kapura lövés és 3 kaput eltaláló lövés volt a statisztika, míg az ukránoknál 1/1.

Céltudatosabban jött ki az ukrán csapat az öltözőkből, de nem lett sokkal összeszedettebb a játékuk, ám így is közel volt az egyenlítés, a 60. percben egy szögletet követően a menteni igyekvő Lainer csúszott meg és saját kapujára fejelt, Bachmann szögletre mentett.

Csak a mérkőzés hajrájára tudott magasabb fokozatra kapcsolni az ukrán csapat, ám mindhiába, az osztrákok kézben tartották a meccset, és magabiztos játékkal húzták be a győzelmet és a csoport második helyét.

A nyolcaddöntőben az A csoportot megnyert olaszok lesznek Baumgartnerék ellenfele, a találkozót június 26-án a londoni Wembley Stadionban rendezik meg.

Az ukránoknak némi esélye maradt a továbbjutásra, de három ponttal sok reményük nem lehet.

A kvartett másik mérkőzésén Hollandia 3–0-ra legyőzte Észak-Macedóniát, így maximális pontszámmal zárta a négyest és jutott a legjobb tizenhat közé.