A dánok akkor nyertek, amikor kellett

Józsa Csongor 2021. június 22., 00:12 utolsó módosítás: 2021. június 22., 00:34

Két találatot is átlövésből szereztek a dánok az oroszok ellen. Ráadásul minden az ő szájuk íze szerint alakult a B csoport másik találkozóján, így biztosan játszanak még egyet a kontinenstornán.

A fehérmezes dánok lefocizták az oroszokat Fotó: Friedemann Vogel/EPA/Agerpres

Hétfőn este a labdarúgó Európa-bajnokság D csoportjának harmadik játéknapján Dánia ki-ki meccset játszott Oroszországgal. A skandinávok két összecsapást követően nulla ponttal az utolsó helyről várták az összecsapást, így számukra csak a győzelem jelentett valamennyi reményt a továbbjutásra, az oroszok előzően legyűrték a finneket, így a három ponttal jobb pozícióból várták az utolsó felvonást, akár egy döntetlen a biztos lépést jelentette volna a kieséses szakaszba.

A párosítás szerint a dánok bár hazai környezetben, Koppenhágában léptek pályára, papíron ők voltak a vendégcsapat. Aktívabban indították a mérkőzést, de az első nagyobb lehetőséget az oroszok hagyták ki a 18. percben Golovin lövését a kapus lábbal hárította.

Sokat dolgozott a frenetikus szurkolói által hajtott Dánia, de egyszerűen képtelen volt áttörni a pontosan záró védelmet, Höjbjerg eleresztette egy bombát húszról a 29. percben, épp hogy elkerülte a lökete a jobb alsót.

A második átlövés aztán már célba talált, a 38. percben Damsgaard szinte onnan, mint társa tekerte rá, a labda a bal felső sarokba csapódott, 1–0-ra vezettek a dánok.

A második felvonásban is mindkét gárda aktív volt, de akárcsak az első játékrészben, ezúttal sem brillíroztak a helyzetek kidolgozásában. Egészen elképesztő védelmi hibával duplázta meg előnyét a skandináv csapat az 59. percben: Kuzjajev küldte haza a játékszert kapusának, de nem vette észre, hogy Poulsen ott van a közelében, elcsípte az átadást, a kimozduló hálóőr mellett pedig könnyűszerrel belőtte (0–2).

Egy büntetővel jöttek vissza a meccsbe az oroszok, Szobolev ellen szabálytalankodtak, Dzjuba magabiztosan értékesítette (1–2).

Közben felrobbant a Parken Stadion, pedig a meccsen épp nem történt semmi, csakhogy a csoport másik összecsapásán gólt szerzett Belgium, ami azt jelentette, hogy a dánok felkúsztak a második helyre, azaz egyenes ágon ott voltak ezzel a nyolcaddöntőben.

Ez akkora löketet adott a hazai környezetben játszó kedvenceiknek, hogy egy gát szakadt fel bennük. Három perc alatt még bevágtak kettőt, Christensen a tizenhatos vonaláról bombázott a léc alá egy kipattanót, majd egy ellentámadást Maehle értékesített.

4–1-re kiütötte az oroszokat a dánok, két vereség után egy győzelem elégséges volt, hogy továbbjussanak a B csoportból.

Labdarúgó Európa-bajnokság, B csoport, 3. forduló:

Oroszország–Dánia 1–4 (0–1).
Parken Stadion, Koppenhága, vezette: Clement Turpin (francia).
Gólszerzők: Artyom Dzjuba (70., büntetőből), illetve Mikkel Damsgaard (38.), Yussuf Poulsen (59.), Andreas Christensen (79.), Joakim Maehle (82.).
Oroszország: Szafonov – Gyivejev, Dzsikija, Kudrjasov (Karavajev, 67.) – Fernandes, Ozdojev (Zsemaledinyov, 61.), Zobnin, Kuzjajev (Mukin, 67.), – Mirancsuk (Szobolev, 61.), Golovin – Dzjuba. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov.
Dánia: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (S. Larsen 60.), Hojbjerg, Delaney (Jensen, 86.), Maehle – Braitwaite (Cornelius, 85.), Poulsen (Dolberg, 60.), Damsgaard (Norgaard, 72.). Szövetségi kapitány: Kasper Hjulmand.