Újabb esély előtt áll a magyar nemzeti csapat, hogy 40 év után ismét ott lehessen a világbajnokságon. A sorsolás az F csoportba sodorta Marco Rossi együttesét, ahol Portugália számít a favoritnak, míg Magyarország és Írország reális eséllyel harcolhat a második, pótselejtezőt érő helyért. Mellettük még Örményország szerepel a kvartettben. Ez is mutatja, mennyire kulcsfontosságú a szombat esti nyitány Dublinban.
Az eredetileg kihirdetett keret már az első napon változott, hiszen Schäfer András sérülés miatt nem bevethető. Ez komoly fejtörést okozhat Rossinak. További probléma, hogy Gulácsi Péter pár hónapja lemondta a válogatottságot, így új első számú kapust kell választani: a posztért Dibusz Dénes, Szappanos Péter és Tóth Balázs harcol.
A Rossi-csapat az elmúlt években többnyire három belső védővel játszott, de az azeriek ellen 2–1-re megnyert felkészülési meccsen már négy hátvéddel próbálkozott a kapitány.
A háromvédős rendszer stabilabb, a négyvédős támadóbb szellemű – az ír meccsen derülhet ki, melyik a választott fegyver.
A középpályán Schäfer helyét jó eséllyel Callum Styles veheti át a hatos poszton, azonban érdekesség, hogy klubjában, a West Bromnál inkább baloldali védőként számolnak vele.
A magyar támadósor biztató: Szoboszlai Dominik a Liverpool színeiben nemrég hatalmas szabadrúgásgólt lőtt az Arsenalnak, míg Varga Barnabás 11 tétmeccsen 10 gólt szerzett a Fradiban – önbizalomtól duzzadva érkezik Dublinba.
Sallai Roland a Galatasaray stabil játékosa, így a támadótrió Rossi legnagyobb fegyvere lehet. Bár klubjaikban más szerepkört is kapnak, a támadásokhoz felérnek és ott rendre bizonyítják, hogy mennyire veszélyesek a kapura.
Írország az utóbbi időben stabilan teljesít: legutóbbi négy meccsén nem kapott ki, és hazai pályán mindig masszív ellenfél. A szakmai stáb a napokban azt hangsúlyozta, dominálni akarnak, a szurkolókat pedig arra kérték, teremtsenek igazi pokoli hangulatot az Aviva Stadionban.
Paddy McCarthy segédedző külön kiemelte Szoboszlait, akit „egyedül is veszélyt jelentő játékosnak” nevezett, de nem terveznek külön emberfogást rá, inkább egységes védekezést.
Az írek leggólerősebb játékosa az utóbbi hónapokban a mindössze 20 éves Evan Ferguson volt. Az AS Románál kölcsönben futballozó csatár az utóbbi 13 válogatott meccsén kétszer talált be, alapemberré vált a csapatban. Ugyanakkor, korábban még sosem játszott vb-selejtezőt, ami plusz nyomást jelenthet számára.
A két válogatott eddig 14-szer találkozott egymással: 5 magyar győzelem, 3 ír siker és 6 döntetlen a mérleg.
Világbajnoki selejtezőn kétszer játszottak Dublinban: egyszer a magyarok, egyszer az írek diadalmaskodtak.
A házigazdák legutóbb Szenegál és Luxemburg ellen ikszeltek, míg a magyar csapat öt nyeretlen meccssorozat után júniusban Azerbajdzsánt tudta legyőzni 2–1-re.
A szakma és a kritikusok egyaránt elismerik, hogy Szoboszlai Dominik lövőtechnikája szenzációs és bármikor életveszélyes lehet – ezt már többször bizonyította klubjában és a válogatottban is. Pontrúgásai rendszeresen veszélyt jelentenek az ellenfél kapujára.
A túloldalon érdemes kiemelni Ryan Manning nevét, aki remekül kezdte az idényt: két gyönyörű szabadrúgásgólt szerzett a Watford és a Wrexham ellen, és abban bízik, hogy a magyar kapuba is betalálhat, ha helyzet adódik a tizenhatos környékén. A gyakorlásban azonban hátráltatta, hogy az ír edzőtáborban a szél folyamatosan megnehezítette a dolgát.
Mindenesetre a meccs külön pikantériáját adhatja a két pontrúgás-specialista párharca.
A mérkőzés játékvezetője a német Harm Osmers, aki idén már három Bundesliga-meccset vezetett, de a magyar válogatottnak korábban sosem fújt. Az íreknek egy Nemzetek Ligája-meccsen dirigált, akkor nyerni tudtak a finnek ellen (1–0). Szombaton Osmers munkáját partjelzőként Lasse Koslowski és Eduard Beitinger segíti. A VAR-szobában Benjamin Brand foglal helyet.
Az Aviva Stadion, amely közel 52 ezer szurkolót fogad be, szinte biztosan megtelik, így parázs hangulat vár Marco Rossi együttesére. A találkozót szombaton 21.45-től rendezik, élőben közvetíti az M4 Sport, a Digi Sport 2 és a Prima Sport 2 tévécsatorna.
A Liverpool játékosa és a magyar válogatott csapatkapitánya az írek elleni meccs előtt az M4 Sportnak adott interjút, amiben elmondta, hogy
hatalmas vágya a teljes keretnek, hogy ott legyenek a következő világbajnokságon.
A fiatal középpályás hangsúlyozta, hogy nagyon kemény munkát fektetnek bele, hogy jó eredményeket érjenek el, azonban arra kér minden magyart, hogy álljanak a csapat mögé és bízzanak bennük.
Papíron Írország hazai pályán egy fokkal esélyesebb, de a magyar támadósor minősége bármikor dönthet. Ha Rossi csapata stabilan védekezik, és Szoboszlaiék ki tudják használni formájukat, akár bravúrpontokkal is nyithatnak Dublinban.
Az első selejtezőmérkőzés mindig kulcsfontosságú. Most is apróságokon múlhat, hogy győztes rajtot vesz a magyar válogatott, vagy rögtön az elején indulhat a számolgatás. Egy biztos: szombaton este pokoli hangulatban, óriási téttel indul a vb-selejtező.
Pragmatikus játékkal, kihasználva ellenfele nagy megingásait az FK Csíkszereda szép győzelmet aratott a Nagyszebeni Hermannstadt FC otthonában a labdarúgó élvonal tizenharmadik fordulójának hétfői meccsén.
Látványos lovasíjász nyílt napot tartott szombaton a Csíkszeredai Kerecsen Lovasíjász Egyesület Csibában. A hideg idő sem tántorította el a közönséget, a bemutatók és a magyar lovas hagyományokat őrző program igazi közösségi élményt nyújtott.
Mínusz 9,2 Celsius-fokot mértek hétfőre virradóan Csíkszeredában; ez volt a leghidegebb október 20-i reggel a meteorológiai mérések kezdete óta.
Az elmúlt években Erdély turisztikai arculata látványosan átalakult. A természet közelségét, a történelmi városokat és a „fotózható” helyeket kereső turisták egyszerre fedezik fel újra a térséget. De mely helyszínek uralják ma az internetet?
Egyre hevesebb vita bontakozik ki a brassói Transilvania Egyetem körül, miután a vezetőség megerősítette: a nappali tagozatos hallgatók számára kötelező a kurzusokon való részvétel.
Hogy szerettük Klaus Ionopotchivanoc Iohannis álkisebbségi államelnököt. És milyen elegánsan nem szeretett viszont. Most ezt a Nicușor Dan nevűt szeretjük. De vajon lehet benne bízni?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!