Története legelőkelőbb helyén végzett a magyar férfi kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon

MTI 2024. január 26., 19:15 utolsó módosítás: 2024. január 26., 19:25

A magyar férfi kézilabda-válogatott fennállása legjobb Európa-bajnoki helyezését elérve ötödik pozícióban zárt az olimpiai kvalifikációs kontinenstornán, miután péntek 23–22-re legyőzte Szlovéniát a kölni helyosztón.

Öt győzelemmel és három vereséggel az ötödik helyen zárták az Eb-t a magyarok Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A németországi tornán először kezdtek úgy a magyarok, hogy a támadás és a védekezés között két embert is cseréltek, de a szlovénok nem ezért léptek el 5–2-re a meccs elején, hanem azért, mert kevesebbet hibáztak. Időkérés nélkül rendezte sorait a csapat, előbb egyenlített, majd a 13. percben már vezetett is (8–7).

Bartucz László egyre jobban védett, és bár a 21. percben a háromgólos vezetésért támadhatott a válogatott, Bóka lövése, majd két büntető is kimaradt,

több mint tíz percig nem szereztek akciógólt a magyarok, és a szünetben 13–12-es hátrányban voltak.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A második félidő elején percekig állt a játék, mert a zsűriasztalnál újra kellett indítani az időmérő rendszert. A meccs háromnegyedénél már öt kihagyott büntetőnél tarott a magyar együttes, ennek ellenére néhány kivédekezett szlovén akcióra alapozva a 48. percben újra Bánhidi Bencéék álltak jobban (19–18).

Öt perccel a vége előtt ismét kétgólos hátrányba és ráadásul emberhátrányba került a csapat, de innen is képes volt fordítani.

Bóka Bendegúz két hétméterest is bedobott, és már csak másfél perc volt hátra, amikor 23–22-re alakult az állás, ami a játékvezetők időntúli videózását követően sem változott.

Bartucz László tíz védéssel járult hozzá a sikerhez. A túloldalon Gasper Marguc, a Veszprém jobbszélsője egy, Borut Mackovsek, a Szeged balátlövője három, Dean Bombac, a Szeged irányítója egy gólt szerzett, Klemen Ferlin pedig 11 védéssel zárt.

A két csapat harmincadik alkalommal találkozott egymással, 14 szlovén győzelem és egy döntetlen mellett ez volt a 15. magyar siker.

A magyarok - akiknek a célja az első tíz közé kerülés volt - eddigi legjobb eredménye az 1998-as kontinenstornán elért hatodik hely volt. Most először jutottak tovább százszázalékos teljesítménnyel a csoportkörből, első alkalommal nyertek négy mérkőzést egy Európa-bajnokságon, először léptek tovább a középdöntőből és 2008 után először zárták pozitív mérleggel - öt győzelem, három vereség - az Eb-t.