Sofron István gólt lőtt Kanadának a hokivébé főpróbáján

Dobos László 2023. május 10., 11:00

A magyar jégkorong-válogatott magyarországi csúcsot jelentő 14 756 néző előtt 5–2-es vereséget szenvedett kedden este Kanadától – a pénteken kezdődő elit-világbajnokságra készülő együttesek barátságos mérkőzésén, Budapesten.

Bálizs Bence (balról) és a kanadai Scott Laughton a Magyarország–Kanada jégkorong vb-felkészülési mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar bő keretnek három csíkszeredai születésű játékos, Bartalis István (Hydro Fehérvár AV19), Fejes Nándor (Gyergyói HK) és Sofron István (Csíkszeredai Sportklub) a tagja, de a válogatottal készül két erdélyi csapatnál hokizó anyaországi hokis, Vincze Péter (Gyergyói HK) és Kóger Dániel (Brassói Corona) is. A válogatott egyik másodedzője Szilassy Zoltán, aki idén tavasszal Erste Ligát nyert a Gyergyói HK-val.

Az már hetekkel korábban eldőlt, hogy hazai nézőcsúcsot hoz az összecsapás a 18 ezer férőhelyes budapesti MVM Dome-ban. Az eddigi rekordot fedett pályán a 2004. április 20-i, ugyancsak Kanada elleni vb-felkészülési meccs (2–9) tartotta, a Papp László Budapest Sportarénában 9900-an voltak jelen. Szabadtéren 1973. november 19-én a Ferencváros és a nyugat-német Füssen BEK-meccsét nézték meg a legtöbben – 5–3-as hazai siker született –, a Kisstadionba közel 11 500-an látogattak ki.

Sofron István (balról) és Vincze Péter (jobbról), valamint a kanadai MacKenzie Weegar a Magyarország–Kanada jégkorong vb-felkészülési mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban Fotó: MTI/Illyés Tibor

Magyarország és Kanada eddigi tizenkét egymás elleni összecsapásán csak két döntetlenre (még 1934-ben és 1938-ban) volt képes a magyar csapat, amely nem Európában szereplőkkel felálló kanadai együttessel ezt megelőzően háromszor találkozott, és 9–2-es (2004, vb-felkészülési mérkőzés, Budapest), 9–0-s (2009, vb, Kloten) és 7–1-es (2016, vb, Szentpétervár) vereséget szenvedett.

A kanadai együttes három Stanley Kupa-győztessel és egy világbajnokkal állt fel, és már az elejétől kezdte hatalmas iramot diktált. Bátran kezdett a magyar csapat, és egy korongszerzésből Sofron István betalált. Két perc múlva két NHL-bajnok, Milan Lucic (2011) és Sammy Blais (2019) hozta össze az egyenlítő gólt. Kimaradt egy négyperces hazai emberelőny, de utána jött egy vendég kontra, és gól.

Bartalis István (balról) és a kanadai Cody Glass a Magyarország–Kanada jégkorong vb-felkészülési mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban Fotó: MTI/Illyés Tibor

A folytatásban a magyarok irányították a játékot, Sam Montebeault–nak kellett nagyokat védenie, majd egy újabb ellentámadásból a kanadaiak növelték előnyüket. Ahogy a vendégek is fórba kerültek, kétszer a kapuvas mentett Bálizs helyett. A 36. percben egy kapu előtti kavarodásból Cody Glass második találatát ütötte éles szögből. A záró játékrészben előbb kimaradt egy hazai előny, ám a 49. percben Galló Vilmos egy kipattanót a jobb felső sarokba emelt. Az utolsó tíz percet megnyomták a vendégek, ám Bálizs remekül védett. A végén még volt egy magyar emberelőny, lehozott kapus mellett, ezt Glass használta ki, így mesterhármassal zárt.

Jégkorong, vb-felkészülési mérkőzés:

Magyarország–Kanada 2–5 (1–2, 0–2, 1–1),
gólszerzők Sofron (6.) és Galló (49.), illetve Blais (8.), Glass (17., 36., 58.), Crouse (27.).

A mérkőzés legjobb magyar játékosának Sofron Istvánt, a csíkszeredai Sportklub játékosát választották.

A magyar (piros) és a kanadai válogatott a Magyarország–Kanada jégkorong vb-felkészülési mérkőzés után a budapesti MVM Dome-ban Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar válogatott szerdán, május 10-én utazik Tamperébe, ahol sorrendben Dánia (május 13.), az Egyesült Államok (május 14.), Franciaország (május 16.), Svédország (május 18.), Finnország (május 19.), Németország (május 21.) és Ausztria (május 22.) lesz az ellenfele. A nyolcas utolsó helyezettje kiesik a divízió 1/A-ba, az első négy helyezett pedig negyeddöntőt játszhat a rigai csoport négy legjobbjával.