Az egyetemi sport szempontjából rendkívül fontos esemény házigazdája lesz Románia, Karcfalva. Az esemény sportdiplomáciai és sportszakmai jelentőségén túl azért is fontos, mert átalakulást eredményezhet a helyi sportkultúrában. Közép-Kelet-Európának ezen a részén ugyanis kevéssé bejáratott az úgynevezett egyetemi sport modellje. A rendezvénytől akár ezen a téren is várható némi áttörés.
Az európai sportban intézményes szempontból jóval kevésbé szervezett és kiépített az egyetemi sport rendszere.
A házigazda Romániában például a Sapientia U23 az egyetlen olyan jégkorongcsapat, amely valóban az egyetemi sport modellje szerint működik.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne számtalan egyetemi tanulmányokat folytató sportoló az országban és Európa más részein.
Az egyetemi sport hazája egyértelműen Észak-Amerika, ahol hatalmas hagyománnyal és lenyűgözően kiterjedt intézményrendszerrel rendelkezik ez a terület.
A modell lényege, hogy a sportolóknak lehetőséget kíván teremteni a kettős karrier felépítésére, vagyis arra, hogy a sport mellett a tanulásra is megfelelőképpen fókuszálni tudjanak. Ez olyannyira jól működik, hogy a legnagyobb egyetemek, amelyek egyúttal a legerősebb egyetemi ligákban versenyeznek, ösztöndíjat kínálnak az ezt kiérdemlő fiataloknak, akik így mindkét területen magas színvonalú képzést kaphatnak.
Az egyetemi sportnak az országhatárokon túl nyúló eseményei is rendszeresek. A legismertebb ezek közül az Universiade, ahol különböző szakágakban, többek között jégkorongban is összemérhetik erejüket a fiatal sportolók.
A közelgő Egyetemi Jégkorong Világkupa is ebben a szellemiségben kerül megrendezésre.
Célja, hogy az érdeklődők számára egy minőségi sporteseményt, élményt kínáljon, a résztvevő sportolók számára pedig a megmérettetésen túl lehetőséget adjon kulturális találkozásokra, kapcsolatteremtésre.
Nem titkolt célja az is, hogy az Észak-Amerikában sikeresen működő egyetemi sport modelljét terjessze, beépítse az európai sportkultúrába.
A WCOUH az egyetemi jégkorong két jelentős szereplőjének együttműködése révén a Sapientia U23 rendezésében zajlik majd. Az Amerikai Egyetemi Jégkorong Szövetség (ACHA), valamint az Európai Egyetemi Jégkorong Szövetség (EUHA) partnerségének egyik célja, hogy a tudásmegosztás, a közös versenyzés, a szakmai találkozás, illetve a minőségi mérkőzések által fejlődni tudjon az egyetemi jégkorong. Ez pedig egy társadalmi változást is magában rejt, ugyanis az egyetemi sport bővülése egyszerre van jótékony hatással az értelmiség és a sportélet szereplőire.
Az Egyetemi Jégkorong Világkupán összesen 20 mérkőzést rendeznek majd. A csoportkör három nap alatt zajlik le, ezt követően egy pihenőnap vár a csapatokra, majd a helyosztókra, elődöntőkre, bronzmérkőzésre és döntőre kerül sor.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.