Hirdetés

Hokis témájú könyvet mutattak be Csíkszeredában

Hiánypótló kiadvány a csíki jégkorongozás történetét bemutató kötet
Fotó: Veres Nándor

2021. június 04., 11:10

Hosszú kihagyás után újra könyv jelent meg a csíkszeredai jégkorongról. Gyurka Csaba: 90 éve jégen című könyve a csíki hoki történetéről megjelent eddigi kiadványokat pótolja, a 20. század első felétől napjainkig ismerteti Székelyföld emblematikus sportágának történéseit, érdekességeit.

2021. június 04., 11:10

Csütörtökön este könyvbemutatót tartottak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban, ahol számos érdeklődő előtt ismertették a csíki hokiról megjelent legújabb kiadványt, a 90 éve jégen című kötetet. A bemutatón a könyv megjelenéséről, a sportág történetével kapcsolatosan gyakran felmerülő kérdésekről a szerző mellett Boda Jenő, a csíki jégkorong jeles szakértője és Szikszai Tamás, a Csíkszeredai Sportklub Szurkolók Egyesületének képviselője beszélt.

Hirdetés

Hiánypótló kiadvány Gyurka Csaba – 90 éve jégen /A csíkszeredai jégkorongozás története/ című, több mint 300 oldalas, régi és a közelmúltban készült fotókkal illusztrált könyv, amely a Státus Kiadónál jelent meg a Csíkszeredai Sportklub Szurkolók Egyesületének megbízásából.

Szakmai és adathelyességi szempontból a csíki hoki jeles kutatója, Boda Jenő tanár-edző, volt játékvezető ellenőrizte és irányította a könyv szerkesztését.

Gyurka Csaba 90 éve jégen című kiadványa a csíkszeredai férfi és női jégkorongozás történetét mutatja be, ismerteti – többek között – a jelenlegi és régi szurkolói csoportokat, megszólaltatva azok vezetőit, csokorba gyűjtve közli a szurkolói rigmusait, énekeit.

A nagy hagyományokra visszatekintő csíki jégkorongozás történetét bemutató kötet szerzője fiatal csíkszeredai hokirajongó, akinek hosszabb ideig nem volt munkája, ekkor határozta el, hogy megvalósítja álmát.

A kiadvány 2020 tavaszán jelent meg, civil összefogásnak köszönhetően, számos helyi cég támogatásával, de a járvány miatt tavaly nem volt lehetőség megtartani a bemutatót.

Boda Jenő és a könyv szerzője, Gyurka Csaba •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Boda Jenő és a könyv szerzője, Gyurka Csaba
Fotó: Veres Nándor

A könyvbemutatón a moderátor szerepét Farkas Endre újságíró, a szurkolói egyesület tagja látta el. A beszélgetésen választ kaptunk az egyik legkényesebb kérdésre: 1929 vagy 1931 tekinthető a sportág csíki születésének dátumaként. Boda Jenő szerint a csíki hoki születésének éve 1929, az első meccseket pedig 1931 januárjában játszotta le a csíki csapat – Szinaján, majd Csíkszeredában.

A gyermek születését akkortól számolják, amikkor felsír, azt a dátumot írják be az anyakönyvbe, nem azt, amikor megkeresztelik.

Mindkét dátum fontos, de helyén kell kezelni őket. Az első csíki hokicsapat 1929 decemberében alakult, és 14 hónap előkészület, felkészülés után, 1931 januárjában játszotta le az első mérkőzéseit” – mondotta el Boda Jenő.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Ilyés Róbert: kockáztatnunk kellett, de a csapat jelesre vizsgázott

Rendkívül fontos három pontot szerzett Galacon az FK Csíkszereda, amely 3–2-re győzött az Oțelul ellen a Szuperliga alsóházi rájátszásának nyitányán. Ilyés Róbertet a meccs végén kiállította a játékvezető, a tréner mégis elégedetten értékelt.

Váratlan fordulat a 2. Ligában: nem kaphat élvonalbeli licencet az egyik felsőházi klub

Szombaton délután lezárult a 2. Liga alapszakasza, kialakult a felső- és alsóházi rájátszás mezőnye. A mindig jól értesült Emanuel Roșu sportújságíró pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a Bihar FC nem kaphat feljutási jogot a Szuperligába.

Székelyhon

Nicușor Dan román államfő is üzent az erdélyi magyaroknak március 15-én

Nicușor Dan román államfő is köszöntötte a romániai magyarokat a nemzeti ünnep alkalmából.

`
Krónika

Széchenyi-díjjal tüntették ki Dávid Gyula irodalomtörténészt

A magyar tudomány és kultúra képviselői munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban.

Krónika

Az erdélyi magyar kulturális és tudományos élet meghatározó szereplőit is kitüntették

A március 15-i magyar állami kitüntetések idei díjazottjai között több erdélyi alkotó és szakember neve is szerepel.

Főtér

A marosvécsi kastély úrnőitől a maszkulin honleányokig

A Helikon női háttérországáról és a 19. századi férfieszményekről is szó volt a Babeș-Bolyai Tudományegyetem történészkonferenciáján.

Ez is érdekelheti

Befejeződött a romániai női jégkorongbajnokság, a Sportul lett a bronzérmes

Csíkkarcfalván, a harmadik helyért kiírt mérkőzésekkel zárult a 2025–2026-os romániai felnőtt női jégkorongbajnokság, amelyen a bronzérmet a Bukaresti Sportul Studențesc érdemelte ki.

Aranycsapata jégkorongban is volt Marosvásárhelynek

Egykoron Marosvásárhelyen a jégkorongnak is volt hagyománya. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a helyi Locomotiva–RATA együttese 1950-ben és 1951-ben országos bajnoki címet szerzett.

A nőknél újból a gyergyószentmiklósi hokicsapaté az aranyérem

Ahogy az egész idényt, úgy a döntőt is dominálta a Gyergyószentmiklósi Fox Hockey. A női jégkorongcsapat a Csíkszeredai Sportklub ellen kettős sikerrel nyerte a romániai bajnokság fináléját és újra megvédte a bajnoki címét.

Jövőre egy osztállyal feljebb is a dobogó a cél a romániai női jégkorong-válogatottnál

A romániai ifjúsági csapat után a női felnőtt jégkorong-válogatott is egy magasabb divízióban szerepelhet egy év múlva. A Gyergyói Fox Hockey csapatára épített együttes sikerének kulcsa a fiatalítás és az összeszokottság volt. Jövőre is jók az esélyek.

Söpréssel védte meg bajnoki címét a Budapest Jégkorong Akadémia HC

A címvédő Budapest Jégkorong Akadémia HC 2–1-re győzött a DEAC otthonában a magyar országos bajnokság döntőjének harmadik mérkőzésén, így 3:0-ra megnyerte a párharcot.

Fél évszázados hokiemlék: kincset osztott meg Székedi Ferenc

Közel ötvenéves, Super-8-as felvételt osztott meg közösségi oldalán Székedi Ferenc. Az 1980-as szófiai túrán készült képsorok igazi időutazást kínálnak a csíkszeredai jégkorong aranykorába.

Divíziót váltott a romániai női jégkorong-válogatott

Megnyerte a zágrábi divízió 3/A jelű világbajnokságot a romániai női jégkorong-válogatott. Láng Zoltán tanítványai négy győzelemmel zártak a tornát.

Hosszabbítás után a BJAHC győzött a magyar hokidöntő második mérkőzésén

A címvédő Budapest Jégkorong Akadémia HC kétszeri hosszabbítás után 4–3-ra legyőzte a fennállása első bajnoki címéért küzdő Debreceni EAC együttesét a magyar férfi jégkorong ob I döntőjében, így az egyik fél harmadik sikeréig tartó párharc 2:0-ra áll.

Súlyos sérüléssel és vendégsikerrel kezdődött a magyar hokidöntő

A címvédő Budapest Jégkorong Akadémia HC 2–1-re győzött a fennállása első bajnoki aranyérméért küzdő Debreceni EAC otthonában a magyar férfi jégkorong OB I. döntőjében, az egyik fél harmadik sikeréig tartó párharc péntek esti nyitányán.

Két villanás döntött, versenyben van a feljutásért a romániai női jégkorong-válogatott

Két harmadon át gólcsend, majd Pethő Réka és Bende Júlia villanása döntött: a romániai női jégkorong-válogatott pénteken délután 2–0-ra legyőzte Thaiföldet a zágrábi divízió 3/A jelű világbajnokság negyedik fordulójában.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!