Hirdetés

Sevillai emlékek, bukaresti valóság: 40 éve Európa trónján, ma a túlélésért küzd a Steaua

Több megszorító intézkedés meghozatalára kényszerültek a hírneves CSA Steauánál
Fotó: Steaua București/Facebook

2026. május 07., 16:08

Komoly anyagi problémákkal küzd a hírneves CSA Steaua, több megszorító intézkedés meghozatalára kényszerültek. A minisztérium súlyos rendellenességeket talált, a helyzet olyannyira súlyos, hogy akár legjobb sportolói nélkül is maradhat a katonacsapat.

2026. május 07., 16:08

Az 1947-ben alapított CSA Steauanál jelenleg 35 szakosztályban körülbelül 2200 ifjúsági és felnőtt sportoló, valamint edző tevékenykedik. Emellett a klubnak körülbelül 550 katonai és civil alkalmazottja is van, akik mindannyian a Honvédelmi Minisztériumhoz tartozó katonai egységet alkotják.

A CSA Steaua 2025-ben körülbelül 32 millió eurós költségvetéssel rendelkezett, idénre ez az összeg mintegy 30%-kal csökkent, a Honvédelmi Minisztérium 21 millió eurós költségvetést jelentett be.

Hirdetés

A források csökkenése miatt a katonai klub számos szakosztálya félő, hogy sportolók nélkül marad, ugyanis a sporttevékenységi szerződésekben rögzített összegek mintegy 80%-kal alacsonyabbak, mint 2025-ben.

Emiatt a szakvezetők arra panaszkodnak, hogy nem tudtak tárgyalni egyetlen sportolóval sem a szerződésük meghosszabbításáról, nem beszélve új sportolók leigazolásáról.

A kézilabdacsapatot is a felszámolás veszélye fenyegeti •  Fotó: Olti Angyalka Galéria

A kézilabdacsapatot is a felszámolás veszélye fenyegeti
Fotó: Olti Angyalka

A pénzügyi problémák miatt a Steaua vezetősége május 1-jével kezdődően bezárta a klub kantinját is, de a helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy a rossznyelvek szerint a klub U18-as csapatának játékosaitól pénzt kértek a FC Botoșani elleni rájátszásbeli kiszállás költségeinek fedezésére. De hasonló gondok vannak a többi sportágban is, például az 1968-ban és 1977-ben BEK-serleget nyert férfi kézilabdacsapatnál, amelyet a Román Kézilabda-szövetség fegyelmi bizottsága hat pont büntetéssel sújtott, mivel nem rendezte tartozásait Nemanja Grbovic, Marko Davidovic és Admir Ahmetasevic felé.

A handbalmania.ro értesülései szerint a bukaresti együttes megszűnésének veszélye is fennáll. A rögbicsapat azért veszítette el zöld asztalnál a Dinamo elleni derbit, mivel a sérülésektől megtizedelt vékony keretével nem tudott kiállni az örök rivális ellen, amely nem fogadta el a halasztási kérelmüket.

Szőcs Bernadette is a Steaua játékosa •  Fotó: Steaua București/Facebook Galéria

Szőcs Bernadette is a Steaua játékosa
Fotó: Steaua București/Facebook

Román sajtóhírek szerint a CSA Steaua adminisztratív-pénzügyi hiányosságait a Honvédelmi Minisztérium ellenőrzése után fedezték fel, majd a minisztérium ellenőrző szerve megerősítette azokat.

Ezek alapján súlyos rendellenességeket tapasztaltak egyes szerződések kapcsán, de tízszeres áron kifizetett bérleti díjakról, túlárazott utazási költségekről is beszélnek, ahol szinte minden alkalommal 22-25 ezer euróval túllépték a törvény által megengedett maximális összeget.

Az Országos Befektetési Társaság (CNI) a kormány által bevezetett pénzügyi korlátozások miatt 2028. január 1-jéig felfüggesztette sportcsarnoképítési programjának finanszírozását, így nem kezdődhetnek el például a ghenceai komplexumban található sportcsarnok építési munkálatai, amelynek megvalósíthatósági tanulmánya tavaly márciusban készült el. Az eredeti tervek szerint a 6000 férőhelyes, de 8000 fő befogadására is bővíthető ultramodern létesítményt két év alatt építették volna fel, az építési költségeket körülbelül 80 millió euróra becsülték.

Victor Pițurcă és Ștefan Iovan felidézte a 40 évvel ezelőtti pillanatot, amikor hazahozták a BEK-serleget •  Fotó: Steaua București/Facebook Galéria

Victor Pițurcă és Ștefan Iovan felidézte a 40 évvel ezelőtti pillanatot, amikor hazahozták a BEK-serleget
Fotó: Steaua București/Facebook

A hírek annál is aggasztóbbak, mivel épp ma negyven éve történt a „sevillai csoda”: 1986. május 7-én világraszóló sikert ért el a Steaua, miután a Bajnokcsapatok Európa-kupájának (BEK, a Bajnokok Ligája elődje) döntőjében legyőzte a jóval esélyesebbnek számító Barcelonát, és első kelet-európai csapatként elhódította a kontinens legjobbjának járó serleget.

A Jenei Imre irányította, Bölöni Lászlót soraiban tudó katonacsapat tizenegyespárbajban bizonyult jobbnak a katalánoknál, köszönhetően Lăcătuş és Balint találatainak, illetve Helmuth Duckadam bravúrjainak, aki rekordot felállítva kivédte az ellenfél mind a négy kísérletét.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Elefántcsontpart felrúgta a papírformát, gólzáport rendeztek a svédek

Két mérkőzést rendeztek hétfő hajnalban a 2026-os labdarúgó-világbajnokság csoportkörének első fordulójában. Elefántcsontpart a hajrában szerzett góllal győzte le Ecuadort, míg Svédország öt találatig jutva magabiztos sikert aratott Tunézia ellen.

Keresztúri címvédés a Hargita megyei kupadöntőben

A Székelykeresztúri Egyesülés megvédte címét, és ismét megnyerte a labdarúgó Román Kupa Hargita megyei szakaszát, miután a vasárnap délutáni döntőben 2–1-re legyőzte a megyei bajnok Csíkszentsimoni KSK együttesét.

Székelyhon

Tragédia a Tordai-hasadéknál: életét vesztette egy 22 éves fiatal a via ferrata útvonalon

Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.

`
Krónika

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Krónika

„Gyorsabban csalódtunk benned, mint Iohannisban” – Dühödt kommentáradat zúdult Nicușor Danra

Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.

Főtér

Krasznahorkai látogatása megint rámutatott, hogy a magyarok utálják a magyarok sikereit

A kollektív irigység, utálat, megosztottság zárójelbe teszi az egyéni teljesítményeket. Fontosabb pár félremagyarázott félmondat, mint egy egész életmű…

Ez is érdekelheti

Bajnoki címeket szereztek a székelyföldi veterán dzsúdósok

Minden eddiginél eredményesebben szerepelt a Csíkszeredai Masters csapata a veteránok országos cselgáncs-bajnokságon. A brassói viadalon tíz sportoló képviselte a székelyföldi együttest, amely összesen hat országos bajnoki címet szerzett.

A magyar bajnokságban is megállták a helyüket a székelyudvarhelyi birkózók

Kiválóan szerepeltek a székelyföldi birkózók a hétvégén megrendezett magyar felnőtt országos birkózóbajnokságon: a Lőrincz testvérek közül Magor ezüst-, Balázs bronzérmet szerzett, míg Gergen Zoltán is dobogóra állhatott.

Pályarekordot döntött a címvédő a Hargita Challenge-en

Jerome France pályarekorddal nyerte meg a Hargita Challenge autós hegyi gyorsasági versenyt. A román licenccel versenyző francia pilóta a hétvége során kétszer is javított korábbi csúcsán. A csíkszeredai Szabó Botond a hatodik helyen végzett.

Brillíroztak a Góbék teqballosai a kínai viadalon

Mindhárom aranyérmet begyűjtötték a Góbék Teqball Team sportolói a kínai Dezhouban rendezett hétvégi kiemelt versenyen.

Bemutatkozik az Eb-címvédő a focivébén – a hétfői sportműsor

Két mérkőzést este, kettőt pedig éjszaka játszanak a labdarúgó világbajnokságon. A spanyolok is elindítják a tornát, pályán a belgák és az egyiptomiak. A focimeccsek mellett tenisztornák a kínálatban.

Bronzéremmel zárta a veterán asztalitenisz-vb-t Fejér-Konnert András

A június 7–12. között Dél-Koreában megrendezett veterán asztalitenisz-világbajnokságon Fejér-Konnert András több versenyszámban is asztalhoz állt a 60 év felettiek korosztályában, és végül egyéniben bronzéremmel zárta a tornát.

Pályán a németek és a hollandok, BL-döntő és Spanyol Nagydíj – vasárnap a tévében

A német és a holland válogatott is bemutatkozik a labdarúgó-világbajnokságon, folytatódik a Le Mans-i 24 órás verseny, az F1 mezőnye Barcelonában versenyez, döntőt játszanak a férfi kézilabda BL-ben, a röplabda-válogatottak az Európa Ligában szerepelnek.

Mozgás Éjszakája: számos sportág közül választhatott a több száz résztvevő – videó

Székelyudvarhely idén először csatlakozott a Mozgás Éjszakája programsorozathoz, péntek este megtelt élettel a városi minifocipálya.

Molnár Ede: minden érem egy újabb küzdelem kezdete

Újabb Európa-bajnoki éremmel gazdagította pályafutását Molnár Ede. A sepsiszentgyörgyi kerékpáros a törökországi Sakaryában megrendezett Cross Country Eliminator (XCE) kontinensviadalon a harmadik helyen végzett.

Megmozdult Székelyudvarhely a Mozgás Éjszakáján

Először rendezték meg Székelyudvarhelyen a Mozgás Éjszakáját, csatlakoztak az egyazon időben közel 100 helyszínen zajló eseményhez. Elmondható, hogy ez alkalommal valóban megmozdult a város.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!