Az ominózus incidens a birkózóválogatott edzőtáborában február 14-én Chișinăuban történt, ahol a tehetséges Maros megyei sportoló egy magyar zászlót ábrázoló mezben készült edzeni. Dragoș Zuz szövetségi edző felszólította őt, hogy ezt cserélje le, és kizárólag olyan felszerelésben lépjen szőnyegre, amelyen megtalálható a román válogatott címere.
A többszörös országos bajnok és a világversenyeken is érmeket szerzett Biró Krisztián szerint ez a kérés igazságtalan volt, mivel más sportoló, köztük egy csapattársa, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést. Amikor felvetette ezt a különbséget, állítása szerint az edző a következő kijelentést tette: „Igen, van valami bajom a magyarokkal”. Utólag Dragoș Zuz határozottan cáfolta, hogy problémája lenne a magyar kisebbséggel.
Ezt követően Biró Krisztián úgy döntött, hogy elhagyja az edzőtábort, mivel nem tudta elfogadni a diszkriminatív bánásmódot. A felháborító eset következménye az volt, hogy a Marosvásárhelyi ISK-VSK sportolója kihagyta az U23-as korosztályú Európa-bajnokságot. A történtek óta már másfél hónap telt el, a román szövetségtől pedig még nem keresték meg Biró Krisztiánt, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.
A romániai sportban a magyar nemzetiségű versenyzők, vagy szakemberek mindig is nagy szerepet játszottak. Elég csak a múltban az 1922-ben felállított első román futballválogatottra gondolni, amelyben több magyar is szerepelt, vagy a vásárhelyi és szatmári vívómesterek kiemelkedő munkájára, vagy a kolozsvári Károlyi-házaspárra, amely felfedezte Románia legnagyobb tornászait. A jelenben a legjobb példát a romániai jégkorong-válogatottat szolgáltatja, amely lényegében a székelyföldi játékosokra épül. Emlékeztetőül: mekkora port kavart a román médiában a 2022-es ljubljanai divízió I/A jégkorong-világbajnokságon az a jelenet, amikor a magyar és a romániai válogatott mérkőzését követően a román csapat székelyföldi tagjai a magyar együttessel és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt.
Minden érintett sportoló vagy éppen edző a román színeket képviseli a kontinentális és világversenyeken, őket viszont, ahogyan Biró Krisztián esete is mutatja, nem becsülik meg eléggé az országban, fölösleges botrányt szítanak, holott nagyobb tiszteletet érdemelnének.
Újabb magyar játékossal bővült az FK Csíkszereda kerete: a székesfehérvári születésű Ódor Máté a Vasastól érkezett, és elsősorban a védelem jobb oldalán jelenthet megoldást a Hargita megyei gárdánál.
A játékoskeretek piaci értéke alapján jelentős különbségek vannak a labdarúgó Szuperliga csapatai között. A Transfermarkt adatai szerint az élen jókora előnnyel a címvédő U Craiova áll, míg a két székelyföldi együttes a mezőny alsó részébe tartozik.
Néhány nappal ezelőtt írtunk arról az összefogásról, amely a gyergyószentmiklósi Szabó Rékáért indult. Szomorú hírt közölt Péter Melinda, Réka édesanyja: a fiatal lány elhunyt. A család kéri, hogy az értük indított gyűjtés már ne folytatódjon.
Mennyibe kerül ma kimondani az igent, és visszahozza-e az árát egy lakodalom? Egyre többe kerül esküvőt szervezni Romániában, miközben a fiatalok már egészen másként gondolkodnak a nagy napról.
Illegális csokoládéműhelyt és saját használatú lakást alakított ki a közlekedési minisztérium egyik épületében Dudás Annamária, a Vasúti Képesítési és Képzési Országos Központ (CENAFER) igazgatója.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!