Hirdetés

Dragoș Zuz: soha nem mondtam olyat, hogy problémám van a magyarokkal

Dragoș Zuz szerkesztőségünknek elküldött levelében határozottan elutasítja az ellene felhozott vádakat
Fotó: Facebook/Asociatia Judeteana de Lupte Cluj

2025. március 06., 18:17

Írásban reagált kedden megjelent cikkünkre Dragoș Zuz, a romániai birkózóválogatott edzője, miután egyik tanítványa, Biró Krisztián diszkriminációval vádolta. A továbbiakban a szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelét közöljük.

2025. március 06., 18:17

Kedden egy közlemény alapján arról szereztünk tudomást, hogy hátrányos megkülönböztetés ért egy sportolót a magyarsága miatt. Biró Krisztián, a Marosvásárhelyi VSK birkózója egy súlyos diszkriminációs incidenssel szembesült a román válogatottban. A felháborító eset február 14-én a birkózóválogatott edzőtáborában, Chișinăuban történt, és közvetlenül a román szabadfogású csapat edzőjéhez, Dragoș Zuzhoz kapcsolódik.

Kapcsolódó

Hirdetés

Biró Krisztián, aki a román nemzeti csapat tagja, az edzés alatt egy Magyarországot ábrázoló edzőpólót viselt. Dragoș Zuz felszólította őt, hogy vegye le a pólót, és kizárólag a román válogatott emblémáját tartalmazó felszerelést hordjon. Biró Krisztián szerint ez a kérés igazságtalan volt, mivel más sportolók, köztük egy csapattársa, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést. Amikor Biró Krisztián felvetette ezt a különbséget, az edző a következő kijelentést tette: „Igen, van valami bajom a magyarokkal”.

Kapcsolódó

A szerkesztőségünknek küldött replikában Dragoș Zuz határozottan visszautasítja a megjelent információkat, amelyeket hazugságnak tart. „Tegnap értesültem egy cikkről az önök újságjában, amelyben a válogatott egyik sportolójával, Bíró Krisztiánnal kapcsolatos eseményről számolnak be, és amelyben diszkriminációval vádolnak. Ez nem igaz, és határozottan visszautasítom az újságban megjelent hazugságokat” – fogalmazott.

Mint írta, a sportoló tavaly 300 napból mindössze 16 napot edzett a román válogatottal. Az év során indult az U23-as Európa-bajnokságon és világbajnokságon, de gyenge eredményeket ért el, mivel nem vett részt a válogatott edzésein.

„A bukaresti Európa-bajnokságon megkérte a klubedzőjét, Fazakas edzőt, hogy álljon be mellé a sarokba. Ezt én elutasítottam, mert én vagyok a válogatott edzője, és egy másik edző nem állhat a sarokba, mivel nincs akkreditációja. Ennek a szabálynak a megszegése 10 ezer dolláros bírságot von maga után az UWW (Nemzetközi Birkózó Szövetség – szerk. megj.) részéről. A sportoló tavaly az év során összesen 5 napot töltött a válogatottal, az is egy edzőtábor végén történt. Akkor azt mondta nekem, hogy kiváló formában van. Egy edzőmérkőzésen, ahol egy külföldi sportolóval küzdött, pár percen belül nagy különbséggel vereséget szenvedett. Ezután további versenyeken vett részt Bulgáriában és Moldovában, ahol szintén nagy különbséggel veszített. Ez volt tehát az ő tavalyi felkészülése, amelyet a válogatottól távol végzett. Egy edzésen figyelmeztettem, hogy többet kell dolgoznunk” – sorolta Dragoș Zuz.

A chișinăui edzőtáborban, ahol az említett esemény történt, edzőmérkőzéseket rendeztek Moldovából, Németországból, Belgiumból, Csecsenföldről és Észak-Macedóniából érkező sportolókkal. „A válogatott sportolóknak nemzetközi mérkőzéseken és külföldi versenyeken kötelességük a saját nemzetük hivatalos felszerelését viselni. Ő azonban nem a román válogatott dresszében, hanem egy másik nemzet, Magyarország mezében lépett szőnyegre. A sportolók mezének hátán szerepelnie kell a nevüknek és az általuk képviselt országnak. A mérkőzés után figyelmeztettem, hogy cserélje le a dresszt egy romániai mezre. Erre ő szidalmazott és nacionalistának nevezett, és kijelentette, hogy nem fogja tiszteletben tartani ezt a szabályt. Mindez a marosvásárhelyi edzője szeme láttára történt, aki azt mondta, hogy ez elfogadhatatlan viselkedés és szégyen. Az egész csapat jelen volt, mindenki tanúsíthatja, hogy soha nem mondtam olyat, hogy problémám van a magyarokkal. A legjobb barátaim között is vannak magyarok, Nagyváradon nőttem fel. Mély tisztelettel tekintek a magyar nemzetiségű nagy sportolókra, akik a román trikolórt a legmagasabb csúcsokra emelték. Például Simon László világbajnok és még sok más nagyszerű bajnok” – írta a birkózóválogatott edzője.

Hozzátette, hogy a mérkőzés után az említett mezt Bíró egy másik román sportolónak, Subțiricănak adta, akinek szintén azt mondta Zuz, hogy cserélje le azt egy román mezre. „A sporttörvény értelmében kötelességünk a saját nemzetünk hivatalos felszerelését viselni. Azt mondtam neki: bármilyen felszerelést hordhatsz, de ha Romániát képviseljük, román mezt kell viselnünk. Délután aztán bejelentés nélkül hazament” – jegyezte meg.

Dragoș Zuz jelentést írt a Román Birkózó Szövetségnek, amely meg fogja hozni a megfelelő intézkedéseket az alábbiak miatt: a válogatott engedély nélküli elhagyása, szidalmazás az edzővel szemben, nem megfelelő viselkedés a csapattársakkal, üzenetváltások, hogy azért nem jön edzésre, mert nem kapta meg a fizetését.

„A válogatottban még 5-6 magyar nemzetiségű sportoló is van, akikkel semmilyen problémám nincs. Fegyelmezettek, tisztelettudók, és nem volt velük semmilyen gond. 20 évig dolgoztam az olasz válogatott edzőjeként, ahol csak külföldi sportolókat edzettem, és kiemelkedő eredményeket értünk el – világbajnokok, Európa-bajnokok, olimpiai érmesek. A sportban nincs helye politikai vagy etnikai megkülönböztetésnek – csak felelősségre és fegyelemre van szükség. Jogilag is lépéseket fogok tenni a rágalmazás és becsületsértés miatt. Nem engedem meg, hogy rólam ilyen valótlan dolgokat írjanak. Szeretném, ha mindenki tiszteletben tartaná a fegyelmet, hogy minél jobb eredményeket érhessünk el nemzetközi szinten, mert a sport maga is egy fegyelem” – zárta a replikát Dragoș Zuz.

1 hozzászólás
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Néhány indulatos szurkoló miatt szenved a GYHK

Sajnálatos események történtek a lelátón a Gyergyói Hoki Klub legutóbbi hazai mérkőzésén, amelyet követően a vezetőség közleményt adott ki, ebben megpróbálták nyugalomra inteni, ugyanakkor figyelmeztették is a csapat szurkolóit.

Kőkeményen odatették magukat – székely dominancia a ketrecben

Székelyudvarhely újra bizonyította, hogy tökéletes házigazdája a küzdősportoknak: szombaton este szinte felrobbant a városi sportcsarnok a Hargita Fight Night harmadik kiadásán. A székely harcosok bombaformában voltak és kiütötték ellenfeleiket.

Székelyhon

Székelyudvarhelyi csillag született a magyarországi tehetségkutató színpadán – videóval

Elkápráztatta a közönséget és a zsűrit is a székelyudvarhelyi apa-lánya duó: Kristóf Béla és Rebeka tarolt a Csillag születik tehetségkutató műsorban bemutatott produkciójukkal.

`
Krónika

„Botrányos, felelőtlen”. Háborús bűnöst tüntetett ki Nicuşor Dan a román nemzeti ünnepen?

Élesen bírálja Nicuşor Dan román államfőt Cătălin Avramescu filozófus, politológus, aki azt állítja, hogy az elnök olyan háborús veteránt tüntetett ki a román nemzeti ünnep alkalmából, aki a nácik oldalán részt vett többek között az odesszai mészárlásban.

Krónika

Kifütyülték a miniszterelnököt Gyulafehérváron, az államfő Bukarestben „népfürdőzött” a román nemzeti ünnepen

Több mint 3000 román és szövetséges katona részvételével rendezték meg hétfőn Bukarestben a hagyományos katonai díszszemlét a Román Királyság és Erdély egyesülését egyoldalúan kikiáltó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés 107. évfordulója alkalmából.

Főtér

Nemzeti ünnep helyett nemzeti cirkusz Gyulafehérváron – hírmix

A románok elsöprő többsége szereti a hazáját és büszke Romániára. „Ki az a Sara?” – liszttel és egyéb alapélelmiszerekkel dekorálta ki volt párja autóját egy nő.

Ez is érdekelheti

Középpontban az FK Csíkszereda hazai kupamérkőzése

Elkezdődik a labdarúgó Román Kupa csoportkörének második fordulója, az FK Csíkszereda kedden késő délután hazai pályán a Galaci Oțelul ellen játszik.

Történelmi csíki siker a bowling-világbajnokságon: aranyérmet nyert a Dragnia–Balázs-Bécsi páros

Sporttörténeti pillanatot írt Románia férfi bowlingválogatottjának párosa Hongkongban: Mihai-Alin Dragnia és a csíkszeredai Balázs-Bécsi Máté aranyérmet szerzett a 2025-ös IBF World Championships férfi páros versenyszámában.

Sepsi OSK–Poli, pályán a magyar és román lányok – hétfőn a tévében

A Sepsi OSK és a Jászvásári Poli meccsével zárul a labdarúgó 2. Liga 15. játéknapja, az utolsó fordulót rendezik a női kézilabdavébé csoportkörében, kiderül, hány ponttal lép tovább a magyar és a román válogatott.

Kőkeményen odatették magukat – székely dominancia a ketrecben

Székelyudvarhely újra bizonyította, hogy tökéletes házigazdája a küzdősportoknak: szombaton este szinte felrobbant a városi sportcsarnok a Hargita Fight Night harmadik kiadásán. A székely harcosok bombaformában voltak és kiütötték ellenfeleiket.

Igazi sportkavalkád vasárnap a tévében

Számos eseményt követhetünk vasárnap a képernyőn, többek között folytatódik a női kézilabda-világbajnokság, javában a zajlanak a téli sportok versenyei, a Forma-1 mezőnye Katarban áll rajthoz, a topcsapatok közül pályára lép a Real Madrid.

Kokóval a szaunában

A súlycsoportos sportágak szerves „tartozéka” a fogyasztás, a tervezett súlyhatár elérése a cél – mindenáron! Az egykori dzsúdós, Balogh Zoltán novelláját felolvasó ökölvívóklasszis, Kovács „Kokó” István jól ismeri a szaunázás gyötrelmeit.

Folytatódik a női kézi-vb, sportdömping a pályákon – szombaton a képernyőn

A női kézilabda-vb-n ismét pályára lép a román és a magyar válogatott, közben rangos mérkőzéseket rendeznek a topligákban, jön az F1 sprintfutama, és több téli sportág is főszerepet kap a szombati sportműsorban.

Megvolt a mérlegelés, jöhetnek a bunyók a Hargita Fight Night-on

A Hargita Fight Night szombat esti harmadik kiadása előtt már pénteken bemutatkoztak a közönségnek a ketrecharcosok Székelyudvarhelyen. Fotókon mutatjuk a mérlegelés pillanatait.

A Marosvásárhelyi ASA otthon, az FK Csíkszereda a fővárosban játszik – pénteken a tévében

Egymás után két székelyföldi csapat mérkőzését is nézhetjük, előbb a 2. Ligában a Marosvásárhelyi ASA hazai pályán a Concordia Chiajnát fogadja, majd a Szuperligában az FK Csíkszereda a Bukaresti Rapid otthonában lép pályára.

Legjobb idejét és az országos csúcsot is megjavította Mexikóban a háromszéki vasember

Szenzációs rekordot ért el a mexikói Ironman viadalon Deák Zsombor, aki legjobb idejét és az országos csúcsot egyaránt megjavítva előkelő helyen zárta a klasszikus hosszútávú triatlonversenyt.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!