Az ominózus incidens a birkózóválogatott edzőtáborában február 14-én Chișinăuban történt, ahol a tehetséges Maros megyei sportoló egy magyar zászlót ábrázoló mezben készült edzeni. Dragoș Zuz szövetségi edző felszólította őt, hogy ezt cserélje le, és kizárólag olyan felszerelésben lépjen szőnyegre, amelyen megtalálható a román válogatott címere.
A többszörös országos bajnok és a világversenyeken is érmeket szerzett Biró Krisztián szerint ez a kérés igazságtalan volt, mivel más sportoló, köztük egy csapattársa, aki az Egyesült Államok emblémáját viselte, nem kapott hasonló figyelmeztetést. Amikor felvetette ezt a különbséget, állítása szerint az edző a következő kijelentést tette: „Igen, van valami bajom a magyarokkal”. Utólag Dragoș Zuz határozottan cáfolta, hogy problémája lenne a magyar kisebbséggel.
Ezt követően Biró Krisztián úgy döntött, hogy elhagyja az edzőtábort, mivel nem tudta elfogadni a diszkriminatív bánásmódot. A felháborító eset következménye az volt, hogy a Marosvásárhelyi ISK-VSK sportolója kihagyta az U23-as korosztályú Európa-bajnokságot. A történtek óta már másfél hónap telt el, a román szövetségtől pedig még nem keresték meg Biró Krisztiánt, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.
A romániai sportban a magyar nemzetiségű versenyzők, vagy szakemberek mindig is nagy szerepet játszottak. Elég csak a múltban az 1922-ben felállított első román futballválogatottra gondolni, amelyben több magyar is szerepelt, vagy a vásárhelyi és szatmári vívómesterek kiemelkedő munkájára, vagy a kolozsvári Károlyi-házaspárra, amely felfedezte Románia legnagyobb tornászait. A jelenben a legjobb példát a romániai jégkorong-válogatottat szolgáltatja, amely lényegében a székelyföldi játékosokra épül. Emlékeztetőül: mekkora port kavart a román médiában a 2022-es ljubljanai divízió I/A jégkorong-világbajnokságon az a jelenet, amikor a magyar és a romániai válogatott mérkőzését követően a román csapat székelyföldi tagjai a magyar együttessel és a magyar szurkolókkal együtt elénekelték a székely himnuszt.
Minden érintett sportoló vagy éppen edző a román színeket képviseli a kontinentális és világversenyeken, őket viszont, ahogyan Biró Krisztián esete is mutatja, nem becsülik meg eléggé az országban, fölösleges botrányt szítanak, holott nagyobb tiszteletet érdemelnének.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!