Nagyon nehéz dolga lesz Párizsban Románia egyetlen paralimpiai bajnokának

Zátyi Tibor 2024. augusztus 29., 17:11

Párizsban elkezdődött a paralimpia, Romániát hat sportoló képviseli, köztük a hatodik részvételére készülő Novák Károly Eduárd. Az országúti kerékpárosnak nem lesz könnyű dolga a megváltozott és megerősödött mezőnyben.

Novák Károly Eduárd már a helyszínen edz Fotó: Facebook/EduardCarolNovak

A paralimpiai felkészülést Bulgáriában, Plovdivban kezdte, majd a szlovéniai Novo Mestóban folytatta Novák Károly Eduárd, aki az utóbbi időszakban a nagy-britanniai Jacob Tipper edző irányításával dolgozott. Húsz évvel ezelőtt szerepelt először az ötkarikás játékokon, 2004-ben Athénban két versenyszámban is negyedik lett. 2008-ban Pekingben már dobogóra állhatott, az egyéni időfutamban ezüstérmes lett – ez volt Románia első érme a paralimpiákon.

Novák a londoni játékokon, 2012-ben a dobogó legfelső fokára állhatott, a C4-es kategória üldözéses versenyében lett aranyérmes, megszerezvén Románia eddigi egyetlen paralimpiai bajnoki címét. A brit fővárosban még begyűjtött egy érmet, az egyéni időfutamban ezüstérmes lett.

Tokióban Novák Károly Eduárd már sportminiszterként versenyzett, és a C4-es kategória üldözéses versenyében második lett. Románia eddig hat érmet szerzett a paralimpiákon, ezek mindössze két sportoló munkájának gyümölcse: Novák Károly Eduárd egy arany- és három ezüstérme, míg Alex Bologa dzsúdós két bronzérme.

A legutóbbi olimpián, Tokióban ezüstérmet szerzett •  Fotó: Facebook/Guvernul României
A legutóbbi olimpián, Tokióban ezüstérmet szerzett Fotó: Facebook/Guvernul României

A korábbi ifjúsági és sportminiszternek most jóval nehezebb lesz a feladata, hiszen a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) gyökeresen megváltoztatta a parakerékpáros osztályokat, így egyre több, minimális fogyatékossággal élő, protézissel nem rendelkező kerékpáros került a kategóriájába – írta ki közösségi oldalára Novák.

„Míg korábban a parakerékpározás öt osztályát (a C1-től, a legsúlyosabb fogyatékkal élők osztályától a C5-ig) 90 százalékban hiányzó végtagokkal rendelkező sportolók alkották, az utóbbi években ezeket a kategóriákat felváltották a minimális fogyatékkal élő félparalimpikonok, akiknek a UCI engedélyezte, hogy részt vegyenek ezekben a kategóriákban.

Ma a hiányzó végtagokkal rendelkező sportolók mindössze 10 százalékát teszik ki a parakerékpáros osztályoknak, és ez nagy igazságtalanság, ami a hiányzó végtagokkal rendelkező sportolókkal történik”

– hívja fel a figyelmet.

Novák kiemelte, hogy kategóriájában, a C4-es osztályban olyan sportolók versenyeznek, akiknek mindkét kezük, mindkét lábuk megvan, nem viselnek protézist, akik az előző években a C5-be voltak besorolva és ott bajnokok voltak. „Ma ezek a sportolók a C5-ből felkerültek a C4-be, a protézist viselő sportolók kategóriájába. Ezeknek az átsorolásoknak nincs hivatalos indoklása, így az okok véleményem szerint inkább politikaiak: a sportvilág erősebb országai a mezőnyt uralni és sportolóikat előnyben akarják részesíteni.

A magam részéről tudom, hogy mindent megteszek majd azért, hogy megpróbáljak igazságot tenni. Helyesnek tartom, hogy minden sportoló a fogyatékosságának megfelelő kategóriában versenyezzen, és hogy minden egyéb változást átláthatóan kell kommunikálni. Ez még csak a kezdet”

– zárta gondolatait.

2012-ben szerezte Románia eddigi egyetlen paralimpiai aranyérmét

Novák Eduárd már pénteken, augusztus 30-án rajthoz áll a C4–5-ös kategóriájú pályakerékpározók 1000 méteres időfutamában, szombaton, 31-én pedig az C4 4000 méteres üldözéses versenyén bizonyíthat. Jövő héten az országúti mezőnyben lesz feladata, szeptember 4-én a C4-es időfutamban, míg 6-án a C4–5-ös mezőnyversenyben.

A párizsi paralimpiai játékokat, köztük az kerékpárversenyeket a YouTube-on, az Eurosporton, az M4 Sporton, illetve a Max streamingszolgáltatón lehet követni.