Tanulni kell megnyerni a döntőket – talán így lehetne fogalmazni, miután a magyar női pólóválogatott ezüstérmet nyert a portugáliai Európa-bajnokágon. Cseh Sándor tanítványai ugyanis csütörtök este Funchalban egy év alatt immár a harmadik döntőjüket játszották a tavalyi vb-döntő és a világkupafinálé után.
A döntők jelentőségéről nagyjából hasonlóan fogalmazott Varga Zsolt szövetségi kapitány is, miután a férfi vízilabdaválogatott a szerbek ellen egy héttel ezelőtt szintén ezüstérmet nyert. „Minden világversenynek megvan a maga a története a döntőig, de az már egy külön fejezet. Meg kell tanulni a döntők lélektanát, ez pedig csak akkor sikerülhet, ha minél többet lejátszunk belőlük” – nyilatkozta akkor Varga Zsolt.
Az embernek különben már deja-vu érzése lehetett tegnap, hiszen a tavalyi világbajnokságon is mindkét csapatunk a döntőbe jutott, és mindkettő vereséget szenvedett.
Most hasonló volt a helyzet – a magyar vízilabda ismét két ezüstéremmel gyarapodott. Amelynek persze utólag mindenki örvend, hiszen nem kis dolog folyamatosan a legjobbak között lenni.
Még úgy is, hogy kevés olyan csapatsportág létezik, amelyiknél a világelit csupán néhány csapatra szorítkozik. A női vízilabda viszont ezek közé tartozik. A világon általában nyolc csapat harcol az érmekért, Európában viszont – az oroszok kizárását követően – csupán öt: a spanyol, holland, olasz, magyar és görög. A portugáliai Eb-n most is ez az öt küzdött meg a címért, a korábbi évekhez képest csak a sorrend változott.
Az olimpiát a spanyolok nyerték két évvel ezelőtt az ausztrálok előtt, a világbajnokság döntőjében tavaly a magyarok és a görögök játszottak az aranyért. A végjátékban a mediterrán csapat győzött. A legutóbbi Európa-bajnokságon a spanyolokat a fináléban a hollandok győzték le. Látható, hogy az elsőségért változó sikerrel harcolnak a csapatok. Most ismét a hollandok diadalmaskodtak, akik az Európa-bajnokságok történetében a legtöbb aranyéremmel rendelkeznek.
A résztvevők közül egyébként mindössze három válogatott mondhatja el magáról, hogy az eddigi 21 Európa-bajnokság mindegyikén részt vett: a magyar, a holland és a német.
A magyar válogatott eddig kétszer nyert világbajnokságot (1994, 2005), míg az Európa-bajnokságokon (a spanyolokhoz és oroszokhoz hasonlóan) háromszor sikerült diadalmaskodnia (1991, 2001, 2016). A hollandok a tegnapi győzelemmel együtt hétszer, az olaszok ötször lettek elsők.
Cseh Sándor szövetségi kapitány még a torna előtt úgy fogalmazott, hogy „minden nap azért jövünk le az uszodába, hogy próbáljuk megnyerni az Európa-bajnokságot”. Nos Vályi Vandáék küzdeni akarásukkal bebizonyították, hogy valóban azért mentek Portugáliába. Mindjárt az első meccsen megverték az olimpiai bajnok spanyolokat (ezzel az ibériak nehéz helyzetbe kerültek, s végül az 5. helyen végeztek), a gyengébb együttesek ellen hozták a kötelezőt, az elődöntőben pedig Neszmélyi Boglárka és Golopencza Szonja kapusok remeklésének köszönhetően kiverték a világbajnok görögöket is. Akiket az utóbbi 4-5 évben tétmérkőzésen még egyszer sem győztek le.
A döntőben sem játszottak alárendelt szerepet, a 10-10-es döntetlent követően csupán ötméteres párbajban maradtak alul a címvédőkkel szemben. „Nagyon sajnálom, hogy nem nyertünk, de rendkívül büszke vagyok a lányokra” – nyilatkozta Cseh Sándor szövetségi kapitány, aki szerint az elmúlt másfél évben a csapat minden mérkőzés után mindig egy kicsit jobb lett.
– fogalmazott a szövetségi kapitány.
A román válogatott az utolsó helyen végzett, miután minden egyes mérkőzésen vereséget szenvedett. Ami nem is csoda, hiszen amíg Magyarország több mint százéves vízilabdamúlttal rendelkezik, addig a román női válogatott csupán 2013-ban alakult meg. 2022-ben a 11., 2024-ben pedig a 14. helyen zárt az Európa-bajnokságon. A keret rendkívül fiatal, egy 15 éves, három 18 éves játékos is tagja, a kapus, Maria Dvortzhetska a maga 28 évével a legidősebbnek számít. A válogatottban három erdélyi magyar is szerepel Szeghalmi Krisztina, Laboncz Nikolette és Nagy Debora személyében.
A Román Labdarúgó-szövetség Fegyelmi és Etikai Bizottsága komoly büntetést szabott ki Hadnagy Attilára, a labdarúgó 2. Ligában szereplő Sepsi OSK sportigazgatójára, miután a Bihar FC elleni 2–2-es döntetlen után számon kérte a játékvezetőt.
Reagált a büntetésére Hadnagy Attila: a Sepsi OSK sportigazgatója elismerte, hogy hangosan beszélt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem mondott sértő dolgokat, csupán tisztázni szerette volna a történteket a játékvezetőkkel a drámai végjáték után.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke bocsánatkérést vár Zelenszkijtől, és felszólítja az Ukrajna területén élő kisebbségek jogainak biztosítására.
Elkezdődhet az ország második legdrágább és legnagyobb futballstadionjának építése Temesváron, miután nem érkezett óvás a versenykiírás győztesét kihirdető döntés ellen.
Ezúttal az elnyomott tömegekről és a hétköznapi hősökről értekeztek az MCC kolozsvári központjának történész meghívottjai.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!