Még nívósabb verseny lesz jövőre a Hargita Gyöngye Rali

Horváth Bálint Ottó 2021. november 03., 19:18 utolsó módosítás: 2021. november 03., 19:19

Megterhelő idényen van túl az országos ralibajnokság mezőnye, amely tíz versenyen állhatott rajthoz. Idén két külön bajnokságban is győztest avattak, és egy géposztályban csíkszeredai győzelmek is születtek. A szervezők már a jövő évi versenynaptár kialakításán dolgoznak.

Az Adrian Teslovan és Cseh Vajk Imre (Mitsubishi Lancer EVO X) alkotta csíkszeredai páros megnyerte az RC2N géposztályt Fotó: Erdély Bálint Előd

A rekordhosszú, tíz versenyt számláló idei szezon a múlt hétvégén ért véget a Bukovina Ralival, ahol a Ford Fiesta R5-tel versenyző Bogdan Marișca bebiztosította a bajnoki címet az először megszervezett aszfaltbajnokságban. Erre azért volt szükség, mert egyre több az aszfaltverseny Romániában, a murva kezd visszaszorulni, így a szövetség úgy döntött, hogy lesz egy külön bajnoksága azoknak, akik csak aszfalton versenyeznek.

A mezőnyben legtapasztaltabb kolozsvári pilóta karrierje során 2005-ben és 2017-ben megnyerte az országos ralibajnokság összetett pontversenyét. Az összetettben már korábban eldőlt, hogy idén is Simone Tempestini (Skoda Fabia R5) győzött, aki hatodik országos bajnoki címét szerezte meg.

Az Adrian Teslovan és Cseh Vajk Imre (Mitsubishi Lancer EVO X) alkotta csíkszeredai páros megnyerte az RC2N géposztályt, amelyben az összetett bajnokság mellett az aszfaltversenyeket is az első helyen zárták.

Ferencz Csaba, a Hargita Gyöngye Rali főszervezője az idei szezonról úgy vélekedett, minél több a verseny, annál több a lehetőség a sportolóknak, hogy kipróbálják magukat, hiszen hosszabb távra tervezve jobban ki tudnak bontakozni, és megmutathatják a támogatóikat is. „Ugyanakkor nem mindenkinek volt meg a költségvetése, hogy minden versenyen részt vegyen egy ilyen hosszú bajnokságban.

Ez kissé megosztotta a mezőnyt, de minden helyszínen ötven-hatvan, de akár hetven, vagy még több versenyzőpáros is rajthoz állt. Gyakorlatilag az előző évekhez képest a sportolói számokban nincs visszaesés, azonban ez a hosszú bajnokság megterhelő a részvevők számára”

– közölte Ferencz Csaba.

Hozzátette, a Hargita Gyöngye Rali a hetedik-nyolcadik helyen áll az összesen tíz verseny között, mert a költségvetésük valamivel kisebb, de előnyük az elhelyezkedés, és mivel nagyon jó pályarendszert tudnak kialakítani, a versenyzők szeretik, és minden évben szívesen térnek vissza.

Sajnos egy tragédia is beárnyékolta az idei szezont, versenyző- és szervezőtársuk, Adrian Răspopa életét vesztette a Jászvásári Ralin egy olyan balszerencsés baleset következtében, ami még a világbajnokságon sem volt, és az ilyen típusú ütközésre nem lehet felkészülni. Ferencz Csaba elmondta, a történtek után még jobban odafigyelnek a biztonsági elemek kidolgozására mind az autó, mind a pálya szintjén, és igyekeznek még biztonságosabbá tenni ezt a veszélyes sportágat.

A szövetség hamarosan nyilvánosságra hozza a jövő évre vonatkozó versenynaptárát, és eldől, hogy hány versennyel számolnak.

Régóta elindítottuk a folyamatot, hogy jövőben a Hargita Gyöngye Rali még magasabb szintre kerüljön, és meglepetésekkel is szolgálunk majd a versenyzőknek és az érdeklődőknek is.

Még nem világos, hogy melyik hónapban rendezzük meg, a nyár közepén szeretnénk, de ez majd a szövetségtől függ, amelynek több kritériumot kell figyelembe vennie a versenynaptár összeállításánál” – zárta a beszélgetést Ferencz Csaba.

Az országos ralibajnokság összetett végeredménye: 1. Simone Tempestini 195,80 pont, 2. Sebastian Barbu 171,20, 3. Dan Gârtofan 138, 4. Adrian Teslovan 131,20, 5. Bogdan Cuzma 120,20, 6. Bogdan Marișca 107,40.
Az aszfaltbajnokság végeredménye: 1. Bogdan Marișca 192 pont, 2. Sebastian Barbu 185,20, 3. Bogdan Cuzma 156,80, 4. Adrian Teslovan 153, 80.