Egy napra a székelyföldi díjugratósport központjává vált Gyergyóremete, itt találkoztak szombaton három megye lovasai. Hogy az elmúlt néhány évben hatalmasat fejlődött a sportág Székelyföldön, arra a lovak és a versenyzők száma is bizonyíték volt, több mint hetvenen mérték össze tudásukat.
A szervezőkön, a házigazda Remetei Lovas Klub lelkes emberein nem múlt, hogy egy igazán sikeres megmérettetés legyen az esemény. Olyan körülményeket teremtettek, ahol minden adott volt, hogy a vendégek jól érezzék magukat. Az időjárás azonban közbeszólt.
Reggel még szép napsütésben, sok néző előtt kezdődött a viadal, de délre esős, szeles idő érkezett, hazakergetve az érdeklődőket.
Így családiasabbá vált az első Remetei Lovas Nap, csak a lovas közösséghez tartozók maradtak, ez azonban nem csökkentette a verseny színvonalát, az első helyezésekért így is kiváló teljesítményt kellett nyújtani.
Öt kategóriában zajlott a viadal, voltak, akik több lóval, több kategóriában is elindultak. Előbb a legkisebbek (tíz évnél fiatalabbak és kezdő lovasok) mérték össze képességeiket az ügyességi versenyben, majd jöttek a tapasztaltabbak. Kategóriánként magasodtak az akadályok.
Mint Petréd Károly szervező elmondta, az alapcél az volt, hogy az esemény is tapasztalatszerzést, tanulást jelentsen a fiataloknak, de kikapcsolódást, szórakozást is biztosítson. Élénk figyelem és taps kísérte a szabad lóidomítás vagy a lovastorna-bemutatót is például.
A remetei verseny idényzáró is volt, a tél közeledtével már nem rendeznek szabadtéri lovas viadalokat. Ezt megelőzően múlt hét végén lezárult a Székelyföldi Régió-bajnokság is, amely gyergyóremetei kezdeményezésre indult, és idén a második versenyévadot szervezték meg.
A Hargita, Kovászna és Maros megyei lovardák összefogásának eredményeként ebben az évben öt forduló zajlott, az utolsó, döntő versenyt Sepsiszentgyörgy közelében, Benedekmezőn bonyolították le.
Mint Petréd Károly, a Remetei Lovas Klub vezetője elmesélte, a bajnokság előzménye a 2016 őszén a remetei gazdanapokon lezajlott verseny volt, az ott részt vevő lovardák képviselőivel közösen tették le a régióbajnokság alapjait.
Ebben részt vett a székelyudvarhelyi Csicser Lovardától André Ábel, a sepsikőröspataki Gróf Kálnoky Lovardától Kádár Barna, a kurtapataki Zonda Lovardától Ambrus Szabolcs, a benedekmezői Vadon Lovasközponttól Nagy Eszter, a Remetei Lovas Klubtól pedig Petréd Károly és Balázs Sándor. Az idei bajnokságban tizenöt lovasklub és lovarda versenyzői álltak rajthoz.
Az öt forduló után az összesített pontszámok szerint a következő sorrend alakult ki. 70–80 cm magas akadályok: 1. Bajcsi Anna, 2. Babos Anna, 3. Munteanu Szintia és Bangyán Benjamin. 90–100 cm: 1. Varga Attila, 2. Szabó Lea, 3. Csíki Eszter. A 100–110 centimétereses kategóriában címvédés volt, a remetei Balázs Aliz lovával, Jázminnal idén is megszerezte az első díjat, akárcsak egy éve. A sorrend: 1. Balázs Aliz, 2. György Amanda, 3. Joó Barna.
A benedekmezei döntőn egy különleges ugratóversenyt is rendeztek. Végül 160 centi magasságig emelték az akadályt, amit egy szintén remetei versenyző, Puskás-Búza Anna tudott teljesíteni, Charles nevű lova nyergében.
A Székelyföldi Régió-bajnokság célja fejlődési lehetőséget biztosítani a lovas fiataloknak, hogy innen továbblépve országos és nemzetközi versenyeken is bizonyíthassanak. A Remetei Lovas Nap sem egyszeri alkalom lesz.
– fogalmazott Petréd Károly.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!