Hirdetés

Both Sebestyén Eb-ezüstérmes lett Csehországban

Fotó: Forrás: Both László

2018. november 15., 15:28

Ezüstéremmel tért haza a csehországi kerekes kutyasport Európa-bajnokságról a csíkszentmártoni Both Sebestyén. A fiatal versenyző a két kutyás terepkerékpározás (bikejöring) kategóriában állt rajthoz magyar színekben, immár a felnőtt korosztályban.

2018. november 15., 15:28

A csehországi Abertamy adott otthont a hétvégén megrendezett kerekes (hó nélküli) Európa-bajnokságnak a Nemzetközi Kutyasport Szövetség (FISTC) szervezésében.

A nemzetközi megmérettetés nem volt újdonság a csíkszentmártoni Both Sebestyénnek, tavaly ugyanis aranyéremmel tért haza a megmérettetésről az ifjúsági korosztályban.

Idén azonban magasabbra tette a lécet: a felnőtt korosztályban indult, és ezúttal is dobogós helyezést ért el – tudtuk meg a sportoló édesapjától és egyben edzőjétől, Both Lászlótól, a Yukon Sportegyesület elnökétől.

A 19 éves fiatal a két kutyás terepkerékpározás (bikejöring) kategóriában állt rajthoz magyar színekben. Both László szerint

már a versenyre való felkészülés során érezhető volt, hogy erős a csapat,

ezt igazolta a szeptemberi Szántódpusztán (Magyarország) megrendezett nemzetközi verseny, amit megnyertek, illetve az októberi Véneken (Magyarország) megrendezett nemzetközi verseny is, amin szintén első helyen végzett Sebestyén csapata.

Hirdetés

Ezek alapján bíztunk egy jó szereplésben az Eb-n, de nyilván tisztában voltunk vele, hogy egy sokkal erősebb mezőnyben kell versenyezni és folyamatosan jó teljesítményt kell nyújtani, hiszen az Eb három napon át zajlik, ami nagyon nagy megpróbáltatás, és kiszűri a gyengébben felkészült csapatokat”

– emelte ki. Hozzátette, a hosszú és fárasztó utazás után egy nagyon technikás pályát találtak a helyszínen, sok emelkedő-ereszkedővel fűszerezve, ami nem igazán jellemző a kerekes versenyekre. Tovább nehezítette a versenyzők dolgát, hogy

a három nap alatt szinte folyamatosan sűrű köd ült a pályán, ettől a füves részek rendkívül csúszósak, balesetveszélyesek voltak.

Ellenben ez a ködös, hűvös idő kifejezetten kedvezett a kutyáknak, nem kellett túlhevüléstől tartani, a székelyföldi csapat pedig igazán otthon érezhette magát.

•  Fotó: Forrás: Both László Galéria

Fotó: Forrás: Both László

Kategóriájában az első rajt pénteken 13:10-kor volt, és mivel percenként indították a csapatokat, Sebestyén ötödikként, 13:15-kor rajtolt. Jó tempóban, balesetmentesen teljesítette a több mint 5 kilométeres kört, ám az igazi meglepetés a futam után jött: amikor kifüggesztették a részleges eredményeket, kiderült, hogy második helyen áll, alig 20 másodpercre a címvédő orosz Oleg Tarazanovtól, aki egy roppant rutinos versenyző, több Eb-címmel a tarsolyában. Harmadik helyen, Sebestyéntől 23 másodpercre a német Stefan Finzel következett, nagyon szoros harcban egy szlovén, két francia és egy olasz versenyzővel. A mezőny többi része kissé leszakadva követte őket. A második nap nem tartogatott meglepetéseket, az orosz tudta növelni az előnyét, Sebestyén úgyszintén az utána következőkkel szemben, a harmadik helyért vívott harc azonban nagyon kiéleződött.

A harmadik napra tudtuk, hogy a legfontosabb egy biztonságos kört futni, egy esés vagy egy rossz ívben vett kanyar elég ahhoz, hogy lecsússzunk a dobogóról. Végül sikerült jól teljesíteni, az orosz maradt az első helyen, Sebestyén a másodikon, a német lemaradt, így egyik francia versenyző lett a harmadik”

– sorolta a részleteket az edző. Zárásként elmondta, számukra is kellemes meglepetés volt, hogy ezüstérmet sikerült szerezniük, most már felnőtt kategóriában.

A bikejöringről
A bikejöring szabályai szerint a kutyának kell elöl futni (legalább a pálya 95 százalékán) a gazdának utána, közöttük pedig egy póráznak kell feszülni, amely egyik végén a gazda kerékpárján a másik végén pedig a kutya hámján csatlakozik. A sebességet a versenyzőpáros (kutya és gazdi) együttes teljesítménye határozza meg. A kanyarokat a Balra! vagy Jobbra! parancsszavakra kell az ebnek teljesíteni. 
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Becze Tihamér: amit tudtunk, kitettünk a jégre

Korán véget ért a 2025–2026-os szezon a Csíkszeredai Sportklub számára, amely a tavalyi döntő után idén már a negyeddöntőben búcsúzott a jégkorong Erste Ligában. A kék-fehérek csapatkapitányát, Becze Tihamért a háttérről és a kérdéses jövőjéről kérdeztük.

Óriási blama, ötgólos előnyről bukta el a törökök elleni vébéselejtezőt Románia

Az első román–török vébéselejtező végén a félholdasok örülhettek, és nem is akárhogy: a férfi kézilabda-világbajnokság előselejtezőjében vasárnap este, ötgólos hátrányból idegenben harcolták ki az esélyesebb Románia ellen a továbbjutást.

Székelyhon

Halálos vonatbaleset Csíkszeredában: hat személyt szállító szekeret ütött el a vonat – frissítve

Halálos kimenetelű vasúti baleset történt Csíkszeredában a Brassói út mellett vasárnap délután: egy lovas szekérrel a vonat elé hajtottak, egy személy a helyszínen meghalt.

`
Krónika

Szilágysági családorvos keresi az utódját: egy hivatás, amely több mint munka

Dr. Székely-Szentmiklósi István negyvenöt éve családorvos a Szilágyságban – pályája egyszerre jelent hivatást, alkalmazkodást és közösségi elköteleződést.

Krónika

Puczi Béla hőstette ma is nemzet- és jövőépítő – Budapesti megemlékezés a marosvásárhelyi fekete márciusról

Puczi Béla cigány ember nem hősként indult útnak, de hőssé vált, a magyarokat 1990 márciusában megvédő férfi tette ma is nemzet- és jövőépítő – hangoztatta a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára.

Főtér

Ne magyarnak, európainak tekintsük Hunyadi Jánost meg Mátyást! Oké, de mi lesz Deceballal?

Olyan jó nézni, amikor a román értelmiségi elit arról beszél, hogy ej, no, ezen az etnicizmuson túl kellene már lépni, hiszen mind európaiak vagyunk. Komolyan? Serios?

Ez is érdekelheti

Közelebb hoznák a kerékpározás világát az amatőr versenyzőkhöz

A második alkalommal szervezik meg a SIC Cycling Cup amatőr kerékpárversenyt, amelyre a kezdőktől a haladókig mindenkit várnak. Az esemény május végén, három különböző székelyföldi városban zajlik.

Váltóban utolérhetetlenek a Sepsi ISK atlétái

A Sepsiszentgyörgyi Iskolás Sportklub atlétái dobogóra álltak az U16-os fedettpályás országos döntőn. Horovitz Hanna tanítványai mindegyik éremből gyűjtöttek egyet, közülük a váltóban szerzett arany a legértékesebb.

Ahol elindult, ott országos bajnok lett Szőcs Bernadette

A marosvásárhelyi származású sportoló mindhárom kategóriában megszerezte az aranyérmet az országos asztalitenisz-bajnokságon. Szőcs Bernadette remek szezonkezdetet tudhat maga mögött, és egy hét múlva a világkupán bizonyíthat.

Újra hallatnak magukról a szépvízi karatékák

Több aranyérmet és dobogós helyezést szereztek a SIC-Szépvíz karatékái a sportág kézdivásárhelyi országos bajnokságán, amely egyben világbajnoki kvalifikáció is volt.

Egy meccs a Szuperliga alsóházi rájátszásából, tenisz, póló és kerékpár – a hétfői sportműsor

Zárul a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásának második fordulója. Érződik, hogy Európa-szerte összegyűlnek a fociválogatottak, kevesebb a sportesemény a képernyőn.

Saját közönsége előtt a Sepsi OSK, nagyüzem a sportpályákon – a vasárnapi sportműsor

A Sepsi OSK számára is elkezdődik a 2. Liga felsőházi rájátszása, a Bihar FC érkezik Sepsiszentgyörgyre. A vasárnapi sportműsorban emellett topligás rangadók és számos kiemelt esemény is szerepel.

Bőséges a felhozatal, hazai meccset játszik az FK Csíkszereda – a szombati sportműsor

Mindenki talál magának valót, sok focimeccs, téli sportok, kézilabda. A labdarúgó Szuperliga rájátszásban az FK Csíkszereda a Konstancai Farult látja vendégül.

A CFR–Rapid rangadó viszi a prímet – pénteken a képernyőn

Vasutas rangadót rendeznek a labdarúgó Szuperliga felsőházi rájátszásában, pénteken este a Kolozsvári CFR és a Bukaresti Rapid csap össze. A külföldi focimeccsek mellett több egyéni és téli sportág, valamint kosárlabda és röplabda szerepel a kínálatban.

Egy híján negyven kiemelkedő teljesítményt díjaztak a Hargita megyei Lovasgálán

Ünnepélyes keretek között rendezték meg szerdán Gyergyóremetén az idei Hargita megyei Lovasgálát, ahol a 2025-ös versenyszezon kiemelkedő teljesítményt nyújtó lovas sportolóit díjazták.

Szuperliga és nemzetközi foci – a csütörtöki sportműsor

Csütörtökön az Európa Ligában és a Konferencia Ligában is a nyolcaddöntők visszavágói kerülnek terítékre, miközben a Szuperliga felsőházi rájátszása is folytatódik. A kínálatban emellett tenisz, kosárlabda, sznúker és erőemelés is szerepel.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!