Peking 2022: történelmi aranyérmet szerzett az új-zélandi hódeszkás

MTI , Székely Sport 2022. február 06., 13:23 utolsó módosítás: 2022. február 06., 17:44

Az új-zélandi Zoi Sadowski Synnott nyerte meg a női hódeszkások slopestyle versenyét vasárnap a pekingi téli játékokon. A 20 éves versenyző győzelmével az ország első téli olimpiai aranyérmét a szerezte meg.

Sporttörténelmi aranyat nyert a fiatal új-zélandi lány Fotó: Zoi Sadowski-Synnott/Facebook

A játékok műsorán 2014 óta szereplő számban a szombati selejtezőből 12 versenyző jutott a vasárnapi döntőbe, köztük a Szocsiban és Phjongcshangban is aranyérmes amerikai Jamie Anderson, akinek ezúttal nem volt esélye a győzelemre, sőt, a dobogótól is messze volt, s csak a kilencedik lett. Az elmúlt években mutatott teljesítmények alapján a kétszeres világbajnok 20 éves új-zélandi volt a legnagyobb esélyes és a selejtezőben is a legjobb volt, a fináléban azonban alaposan meg kellett küzdenie a diadalért.

A verseny magyar indulója, Kozuback Kamilla a szombati selejtezőben a 28. helyen zárt.

Slopestyle-ban az indulók ugratókkal és korlátokkal tarkított lejtőn mutatnak be különféle trükköket, szaltókat, forgásokat és csúszásokat. A pontozásnál végrehajtás nehézségét, az ugrások magasságát, a trükkök változatosságát és a menet gördülékenységét nézik.

A férfi sífutók 15+15 kilométeres versenyét az orosz Alekszandr Bolsunov óriási fölénnyel nyerte, az ezüstérmet honfitársa, Gyenyisz Szpicov szerezte meg, míg a harmadik legjobb idővel a finn Iivo Niskanen érkezett célba.

A brassó Paul Pepene a 28. helyen zárt, több mint hat perccel a győztes mögött.

A verseny nagy vesztese a norvég csapat volt, amely érem nélkül zárt, legnagyobb sztárja, a háromszoros phjongcshangi győztes Johannes Klaebo pedig csak a 41. lett, több mint 9 perccel elmaradva Bolsunovtól.

A svéd Nils van der Poel 6:08.84 perces olimpiai csúccsal diadalmaskodott a férfi gyorskorcsolyázók 5000 méteres számában. A második helyen a holland Patrick Roest, a harmadikon a norvég Hallgeir Engebraaten végzett. A három dobogós nagy csatát vívott, 1.04 másodpercen belül voltak egymáshoz képest. A visszavonulás előtt álló 35 éves, négyszeres olimpiai bajnok, kilencszeres összetett világ-, és 10-szeres összetett Európa-bajnok Kramer kilencedik lett a 20 fős mezőnyben, a győztes Van der Poeltől 8.20 másodperccel elmaradva.

A férfi síugrók normálsáncos versenyszámát a japán Kobajasi Rjoju nyerte. A fiatal brassói síugrók, Andrei Cacina (48.) és Andrei Feldorean (50.) nem kerültek be a legjobb 30 közé.

A szánkósok férfi egyéni versenyében a német Johannes Ludwig bizonyult a legjobbnak. A sinaiai Valentin Crețu a harmadik körben a 29. helyen végzett.

Hétfőn rendezik meg az erős szél miatt vasárnapról elhalasztott férfi lesiklást. A játékok honlapja szerint a szervezők úgy határoztak, hogy a leggyorsabb számot közép-európai idő szerint 5.00-tól tartják. A férfi lesiklást az eredeti kiírás szerint vasárnap közép-európai idő szerint 4.00-kor indították volna, ám az időjárási körülmények miatt későbbre halasztották, majd a várható rajt idejét folyamatosan későbbre tolták a szervezők, végül pedig úgy döntöttek, elnapolják a versenyt a kínai fővárostól közel 250 kilométerre lévő jencsingi zónában található Nemzeti Alpesisí Központban.

Olimpiai bajnok: Alekszandr Bolsunov (Orosz Olimpiai Bizottság) 1:16:09.8 óra
2. Gyenyisz Szpicov (Orosz Olimpiai Bizottság) 1:17:20.
3. Iivo Niskanen (Finnország) 1:18:10.0

Gyorskorcsolya, férfi 5000 m
Olimpiai bajnok: Nils van der Poel (Svédország) 6:08.84 perc
2. Patrick Roest (Hollandia) 6:09.31
3. Hallgeir Engebraaten (Norvégia) 6:09.88

Síugrás, férfi normálsánc:
Olimpiai bajnok: Kobajasi Rjoju (Japán) 275,0 pont (1. sorozat: 104,5 méter/2. sorozat: 99,5 méter)
2. Manuel Fettner (Ausztria) 270,8 (102,5 m/104,0 m)
3. Dawid Kubacki (Lengyelország) 265,9 (104,0 m/103,0 m)