Ami pár éve még csak álomnak tűnt, az ma már valóság. A Székelyföld Labdarúgó Akadémián nevelkedő fiatalok uralják a romániai utánpótlás labdarúgó-bajnokságot. Tavaly meglepetésnek számított, hogy Demény Norbert edző legénysége megnyerte az U19-es korosztály számára kiírt Elit Ligát. Idén minden ellenfelük fokozottan készült ellenük, de így is döntőbe jutottak, a finálét megelőzően pedig megnyerték a korosztály számára kiírt Román Kupát.
Szakemberek véleménye, hogy a péntek délutáni FK Csíkszereda–Kolozsvári U döntő kiegyensúlyozott csatát ígér.
Az U19-es Elit Liga 2021–2022-es szezonjában Románia 24 legjobb utánpótlásközpontjának képviselője indulhatott, és az alapszakaszban, illetve a rájátszásban a Kolozsvári U és az FK Csíkszereda is a nyugati csoportban szerepelt. A két együttes ebben az idényben háromszor találkozott egymással: az FK az alapszakaszban hazai pályán 4–0-ra győzött, a rájátszásban pedig 2–1-re nyerte hazai mérkőzését, míg a Kolozsvári U 2–0-ra győzött a kincses városban rendezett rájátszásbeli összecsapáson.
A nyugati csoportban végül mindkét együttes 44–44 pontot összesített, a kolozsváriaknak egy góllal (16–10) volt jobb a gólkülönbségük a csíkiakénál (16–11).
Az elődöntőben a Kolozsvári U 4–3-as összesítéssel (1–2 és 3–1) ütötte ki a Bukaresti Dinamót, az FK Csíkszereda pedig a hazai pályán elért 3–2 után idegenben, rendes játékidőben 2–1-es vereséget szenvedett a Konstancai Farultól. Az ezt követő büntetőpárbajt hibátlanul teljesítette a székelyföldi csapat, és döntőbe jutott.
Fegyelem és komolyság jellemezte az FK Csíkszereda utolsó döntő előtti hazai edzését. Demény Norbert vezetőedző szigorú utasításait mindenki százszázalékos odaadással követte, az edzés többnyire taktikai elemeket tartalmazott, és egyebek közt a döntő időpontjára való csúcsformába hozást célozta.
A vezetőedző szerint a szezon legfontosabb mérkőzése következik az FK Csíkszereda U19-es együttese számára. „De ez amúgy az utóbbi tíz meccsünk közül mindegyikre érvényes volt. Az előbbi kilenc feljogosított arra, hogy a legfontosabb meccsen is ott lehessünk.
Remélem, a fiúk tudnak erőt meríteni a kupagyőzelemből. Megtapasztalhatták, mekkora erőbefektetés, micsoda erőforrások szükségesek ahhoz, hogy ilyen szinten győzni lehessen” – nyilatkozta Demény a Székely Sportnak.
A szakember elmondta, hogy ebben a szezonban többször játszottak már a Kolozsvári U ellen. „Ők is jól ismernek minket, mi is jól ismerjük őket. Ismerjük egymás előnyeit, hátrányait, nagy szellemi és nagy taktikai csata lesz a pályán. Kőkemény, pragmatikus csapat az U, amely a végsőkig küzd. Van pár nagyon tehetséges játékosuk, akik akár különbséget is tudnak tenni. Nem tudom, ki fog jobban focizni, viszont azt szeretnénk, hogy mi nyerjünk!
– hangsúlyozta.
Minimális előnyt jelenthet a székelyföldiek számára a pénteken 17.30-kor kezdődő találkozó, hogy már ismerik a Rapid-Giulești pályát, annak gyepszőnyegét, hiszen ezelőtt egy héttel ott nyerték meg (1–0) a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK elleni Román Kupa-döntőt. „Azt a hangulatot, az akkori pillanatokat nehéz lesz felülmúlni, de most is számítunk szurkolóinkra” – mondta el Demény.
Az FK Csíkszereda–Kolozsvári U döntő játékvezetői: Horia Mladinovici, Cosmin Vatalamu és Mihaiță Necula (mind Bukarest). Tartalék játékvezető: Vasile Buzea (Buftea). Megfigyelő: Bogdan Velicu (Bukarest).
A bronzéremért kiírt Bukaresti Dinamo–Konstancai Farul találkozó 14.30-kor kezdődik, helyszín szintén a Rapid-Giulești stadion.
A mérkőzéseket élőben közvetíti a Digi Sport 1.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Közleményben reagált az FK Csíkszereda az Anderson Ceará átigazolása körül kialakult helyzetre. A klub kifogásolja az FCSB eljárását, míg a kluborvos szerint a brazil játékos továbbra is alkalmas a versenyszerű futballra.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!