Hirdetés

Székelyföldi kapus védi az éremesélyes kapuját a minifoci Eb-n

Páratlan karriert futott be Klein László. Ezúttal a román válogatott színeiben az Európa-bajnokságon bizonyíthat
Fotó: Klein László Facebook oldala

2022. június 02., 13:03

Kihirdették a román válogatott keretét a júniusi minifutball Európa-bajnokságra. A kapusok között ott van Klein László is. A veterán hálóőrrel ennek kapcsán beszélgettünk múltjáról, eddigi eredményeiről és további terveiről.

2022. június 02., 13:03

A székelykeresztúri kapus kezdetben a székelyudvarhelyi ifjúsági csapatban játszott, de szerepelt az udvarhelyi Budvárnál is, ahol védőként számolt vele az edzője. 27 éves korában tért át a teremlabdarúgásra, pályafutása során hat bajnoki címet szerzett: kettőt a Székelyudvarhelyi Sport Klubbal, négyet pedig a Marosvásárhelyi City'usszal. Nem csak a klubcsapatokban remekelt, több mint 150 alkalommal ölthette magára a román futsalválogatott mezét, amellyel számos nemzetközi tornán szerepelt, valamint 12-szer bizonyíthatott a minifutball nemzeti együttesben is.

Hirdetés

– A legutóbbi kerethirdetésből kiderült, hogy önre is számítanak a minifutball Európa-bajnokságon. 46 évesen ez nem mindennapi elismerés. Milyen érzések töltik el?

– Mint minden esetben, most is óriási megtiszteltetés, hogy egy országot képviselhetek, valamint megkapom erre a lehetőséget. A minifociban még újoncnak nevezném magam, mivel eddig 12-szer léptem pályára a válogatottal, inkább a futsalban voltam eddig érdekelt, ahol 155 válogatottságig jutottam. Ezen 12 mérkőzés alatt kint voltam egy világbajnokságon, Ausztráliában bronzérmet szereztünk a csapattal, ez pedig nagyon jó eredménynek mondható.

– Ezúttal mi lehet a válogatott reális célja?

– A csapatnál mindannyian úgy gondoljuk, hogy az Európa-bajnokság egyik legnagyobb esélyese Románia. Ha megnézzük a legutóbbi világbajnoki eredményeket, akkor mi értük el a legjobb helyezést az európai csapatok közül.

Azonban az nem elegendő, hogy mi így gondoljuk, nagyon sokat kell dolgoznunk, és komoly felkészülést igényel, hogy tényleg ott lehessünk a legjobbak között vagy akár begyűjthessük az aranyérmet.

– Ha a teljes karrierjét nézzük, több nemzetközi tornán is szerepelt, illetve klubcsapatokkal is jelentős sikereket ért el. Melyik a legemlékezetesebb, melyikre a legbüszkébb?

– A futsalválogatottal részt vettem  a 2007-es Európa-bajnokságon, amit Portugáliában rendeztek. Akkor a hatodik helyen végeztünk, viszont fontos megjegyezni, hogy összességében nyolc csapat volt jelen. Ez azért is számít kiemelkedő eredménynek, mert nagyon kevés együttes jutott ki, nagyon nehéz mérkőzések voltak és hosszú utat kellett bejárni a részvételhez. Éppen ezért ezt egy nagyszerű helyezésnek nevezném futsalos karrierem során. Ami a klubsikereket illeti, a 2007–2008-as szezonban a Dévai CIP játékosa voltam, akkor a Bajnokok Ligájában szépen meneteltünk, végül pedig a hatodik helyen végeztünk.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Ez a két eredmény kimagasló számomra, de nem szabad szó nélkül elmennünk a Romániában elért sikerek mellett sem, összesen hatszor voltam bajnok csapat tagja, kétszer az Udvarhelyi SK-val, négyszer a Marosvásárhelyi City'usszal.

Egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy a teremlabdarúgásban teljesen más a kapus dolga, mint a nagypályás fociban. Ez a titka annak, hogy 46 évesen is aktív sportéletet él? Ilyenkor mi motiválja az embert?

– Továbbra is úgy gondolom, hogy egészen más a nagy kapuban állni, mint amikor futsalban véd az ember. Sőt, eddigi tapasztalataim alapján a teremlabdarúgás és a minifutball kapuja között is jelentős különbség van. Úgy érzem, nekem a minifociban való védés jobban fekszik, itt jobban ki tudom használni az adottságaimat, nekem a kéz- és a lábjáték az erősségem. Itt több lehetőség van játékba avatkozni, mint a futsalban, ott a szabályzat szerint csak egyszeri alkalommal lehet, nem nagyon tudtam ott ebből a szempontból kibontakozni.

Amikor még a teremlabdarúgásban voltam aktív, már néztem a minifutballt is, és akkor körvonalazódott bennem, hogy az jobban feküdne nekem. Ez össze is jött, megkaptam a lehetőséget itt is.

A sikerek elérése, az eredményesség, a foci iránti szeretet motivál a legjobban, ezek tartják életben a pályafutásomat. Én mindig az a típus voltam, aki győzni szeretett, többször is megjegyeztem viccesen a feleségemnek itthon, hogy amikor a gyerekeimmel játszom, még akkor is nyerni akarok. Talán ez a mentalitás segített eljutni oda, ahol most tartok.

– Korábban volt megkeresés a magyar válogatott részéről, hogy náluk védjen és Magyarországot képviselje?

– Amikor futsaloztam, akkor még nem voltam magyar állampolgár, valamint már a román csapatban is védtem, így lényegében szóba sem kerülhetett a magyar válogatott. Ami a minifocit illeti, mielőtt legelőször bekerültem volna a román keretbe, megvolt a magyar állampolgárságom, viszont először a románok kerestek meg, úgymond esélyem sem volt a magyarokhoz kerülni. De úgy gondolom, ha ők is utánam néztek volna, akkor felajánlották volna a lehetőséget. Nagyon jó lett volna ott játszani, azonban így is óriási megtiszteltetés, hogy egy országot képviselhetek. Ennyi idősen is felkértek, hogy részese legyek a keretnek, ez óriási megtiszteltetés. Természetesen minden erőmmel azon dolgozom, hogy megháláljam a bizalmat és minél jobb teljesítményt nyújtsak.

Az Európa-bajnokságot június  4–11. között rendezik Kassán. A román válogatott ellenfelei a B csoportban Spanyolország, Albánia és Azerbajdzsán lesznek. Magyarország a D kvartettben helyezkedik el, akárcsak Törökország, Portugália és Ukrajna. A magyar keretben ott lesz Kassán két korábbi felnőtt válogatott labdarúgó, Juhász Roland és Czvitkovics Péter is. Magyarország szombaton 17 órakor Portugáliával kezd, míg Románia 18.15-től Azerbajdzsán legjobbjaival találkozik. A tornát az M4 Sport élőben közvetíti. 

Románia a legsikeresebb európai válogatott, az eddigi kilenc Európa-bajnokságból hatot megnyert, legutóbb, 2018-ban döntőt játszott, 4–1-re kikapott a csehektől. A magyaroknak egy bronzérmük van, a 2017-es Eb-n a kisdöntőben büntetőkkel épp a románokat verték meg.

A román válogatott kerete

Kapusok: Klein László, Ionuț Neacșa.
Mezőnyjátékosok: Mircea Ungur, Răzvan Radu, Mircea Popa, Ionuț Alecu, Andrei Moldovan, Andrei Nemițanu, Andrei Apostol, Andrei Balea, Marius Balogh, Andrei Ferik, Răzvan Plopeanu, Dragan Paulevici, Ionuț Chețan. Szövetségi kapitány: Virgil Bejenaru.
A magyar válogatott kerete

Kapusok: Bohony Bálint, Tajti Bence.
Mezőnyjátékosok: Barabás Miklós, Bita László, Bozsoki Imre, Csoszánszky Dávid, Czvitkovics Péter, Dunai András, Fülöp Viktor, Juhász Roland, Kovács Gergely, Kövesdi Zsombor, Lovász Bence, Sós Márkó, Suscsák Máté. Szövetségi kapitány: Nagy Lajos. Másodedző: Trencsényi János.
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Teljes Románia küldöttsége a téli olimpiára, Mandel Kata lesz az egyik zászlóvivő

Romániát 29 sportoló fogja képviseli a 2026-os téli olimpiai játékokon, amelyeket február 6. és 22. között rendeznek meg Olaszországban. A küldöttség összetételét csütörtökön délben hagyták jóvá.

Saját nevelésű játékosától kapott gólt, vereséggel indította az edzőtábort a Sepsi OSK

Kétgólos vereséggel kezdte a törökországi felkészülési mérkőzések sorát a Sepsi OSK, amely a Kecskeméti TE ellen lépett pályára Belekben. A találkozón a friss igazolás és egy saját nevelésű játékos is betalált, habár utóbbi épp a háromszékiek hálójába.

Székelyhon

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút

Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.

`
Krónika

Soviniszta „poén”: magyar nemzeti színű tortát szeletelve pózol Vadim Tudor lánya

Magyarellenes „poént” ihletett George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének washingtoni gesztusa, amikor egy Grönlandot ábrázoló tortát szeletelt fel.

Krónika

Nemmel szavaztak az RMDSZ EP-képviselői a Mercosur-megállapodás bírósági felülvizsgálatára

Az összesen 33 romániai európai parlamenti képviselő közül 16-an támogatták azt a határozattervezetet, amely szerint az Európai Unió Bíróságához küldik véleményezésre az Európai Unió és a Mercosur-országok közötti kereskedelmi megállapodást.

Főtér

„Elemi szükséglet az anyanyelven való megszólalás lehetősége krízishelyzetben”

A mentális nehézségek esetén a legrosszabb, ami történhet, ha valaki magára marad a problémájával – mondja dr. Kovács Réka Rozália pszichológus, a Sapientia EMTE adjunktusa.

Ez is érdekelheti

Keresztülhúzta a számításokat az időjárás, máris véget érhet a Sepsi OSK törökországi edzőtábora

Rendkívül kellemetlen helyzet alakult ki Antalyában, ahol a Sepsi OSK is edzőtáborozik: a heves esőzések miatt víz alá kerültek a pályák. Diószegi László klubelnök már a hazautazás lehetőségét is felvetette.

A felsőházért küzdő csapathoz szerződött a Sepsi OSK korábbi csatára

Közel egy éve nem volt csapata a horvát támadónak, miután távozott a Sepsi OSK-tól. Gabriel Debeljuh visszatért a hazai élvonalba, a Galaci Oțelullal egyezett meg.

Gólerős támadót igazolt a magyar élvonalból az FK Csíkszereda

Támadóval erősítette meg keretét az FK Csíkszereda: a klub péntek délután, közösségi oldalán jelentette be, hogy Nagy Zoárd kölcsönben csatlakozott a Szuperligában szereplő együtteshez.

Hazai közönség előtt játszanak barátságos meccseket tavasszal a magyarok

A magyar labdarúgó-válogatott Szlovéniával és Görögországgal játszik barátságos mérkőzést márciusban.

Őrzi veretlenségét az FTC, simán kikapott Zágrábban az FCSB

Hét forduló elteltével továbbra is veretlen a Ferencvárosi TC a labdarúgó Európa-liga főtábláján, míg az FCSB nem tudta borítani a papírformát, és vereséget szenvedett a Dinamo Zagreb otthonában.

Visszaigazoltak Magyarországra az FK Csíkszereda volt labdarúgói

A téli szünetben távozott az FK Csíkszeredától többek között Ferenczi János és Szabó Bálint, és közben kiderült, hogy mindketten magyarországi klubokhoz szerződtek.

Saját nevelésű játékosától kapott gólt, vereséggel indította az edzőtábort a Sepsi OSK

Kétgólos vereséggel kezdte a törökországi felkészülési mérkőzések sorát a Sepsi OSK, amely a Kecskeméti TE ellen lépett pályára Belekben. A találkozón a friss igazolás és egy saját nevelésű játékos is betalált, habár utóbbi épp a háromszékiek hálójába.

Edzőtáborban készülnek a piros-feketék akadémiai együttesei

Edzőtáborokkal és váltakozó intenzitású, hathetes felkészülési időszakkal készülnek a tavaszi folytatásra a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia csapatai. A felkészülési időszakrol Dusinszki Zoltán sportszakmai igazgató nyilatkozott.

Bemutatták az FK Csíkszereda svéd szerzeményét

Hivatalosan is bemutatta új, svéd középpályását az FK Csíkszereda: Wilhelm Loeper – két héttel a szerződtetésének bejelentése után – a hétvégén megérkezett a csapathoz, és keddtől már csatlakozott a piros-feketék edzéseihez.

Télies körülmények között vágott neki az edzéseknek a Székelyudvarhelyi FC

Gyülekezőt fújt a labdarúgó 3. Liga 1-es csoportjában szereplő Székelyudvarhelyi FC. Bő egy hónap múlva lesz az első hivatalos találkozójuk, addig főleg hazai környezetben hangolnak a rajtra.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!