Szoboszlai vezérletével csoportgyőztes a magyar nemzeti csapat

Zátyi Tibor 2023. november 19., 18:26 utolsó módosítás: 2023. november 19., 18:32

Magyarország hátrányból fordítva legyőzte Montenegrót vasárnap a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének utolsó fordulójában, így csoportelsőként jutott ki a 2024-es tornára.

Szoboszlai Dominik a második félidőben megállíthatatlan volt Fotó: MTI/Kovács Tamás

A meccs előtt már biztos volt, hogy a magyar csapat kijutott az Eb-re, így számára a csoportgyőzelem volt a tét, míg a montenegróiaknak volt egy halvány reményük a kijutásra, ehhez le kellett volna győzzék Magyarországot, míg Bulgáriának nyernie kellett volna Szerbiában.

A magyar drukkerek nagy lelkesedéssel és élőképpel fogadták kedvenceiket: az egyik kapu mögötti lelátón a magyar zászló rajzolódott ki azzal az üzenettel, hogy „irány az Eb”.

A szurkolók készültek az Eb-selejtező utolsó mérkőzésére Fotó: MTI/Kovács Tamás

A mérkőzés elején habár jó ritmusban zajlott a játék, és mindkét fél vezethetett ígéretes támadásokat, a védelmek jól zártak, így komoly helyzet nem alakult ki. Habár a hazaiak többet birtokolták a labdát, mezőnyfölényüket nem tudták maguk javára fordítani, az első félórában egyetlen kaput eltaláló lövésük sem volt. Kisebb meglepetésre aztán a vendégek megszerezték a vezetést, a 36. percben egy baloldali beadását Jovetics fejelte középre Rubezicshez, aki közelről a kapuba bólintott.

A hazaiak megpróbáltak még a szünet előtt válaszolni, ám hiába helyeztek nagy nyomást a vendégek védelemére, nem sikerült egyenlíteni.

Két gólt lőtt és előkészítette a magyarok harmadik találatát Fotó: MTI/Kovács Tamás

Térfélcserét követően Marco Rossi szövetségi kapitány két helyen is cserélt, a magyar csapat pedig tovább ostromolta a montenegrói kaput, míg az ellenfél ott húzta az időt, ahol tudta. Végül ez a taktika nem vált kifizetővé, hiszen

Szoboszlai Dominik két perc alatt fordított: előbb egy pazar cselsorozat után lőtt laposan a kapuba, majd Ádámtól kapott nagyszerű passzt követően küldte a labdát a jobb felsőbe.

A montenegróiak hiába vezettek, végül vereséget szenvedtek Fotó: MTI/Kovács Tamás

Bő húsz perc maradt a mérkőzésből, a montenegróiaknak pedig még volt egy apró kis lehetőségük az Eb-re, hiszen akkor a szerbek hazai pályán vesztésre álltak a bolgárokkal szemben. A vendégek elszántan rohamozni kezdtek, de Dibusz szenzációsan védett, egymás után mutatta be a bravúrokat, neki köszönhetően minimális előnyét megőrizte Magyarország. A hosszabbításban végül minden lényegi kérdés eldőlt, hiszen Szoboszlai szabadrúgását követően a labda Nagy Ádámhoz került, aki kapásból a hálóba bombázott.

Dibusz Dénes. A Fradi hálóőre egy montenegrói támadás során négyszer (!) védett Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

A lefújást követően a közönség hosszasan ünnepelte az Eb-re veretlenül és csoportelsőként kijutott válogatottat, amellyel közösen elénekelte a Himnuszt. Szoboszlai Dominik és Marco Rossi is köszönetet mondott a szurkolóknak.

A telt házas Puskás Arénában aratott sikernek köszönhetően a nemzeti együttes immár 12 találkozó óta nem talált legyőzőre – legutóbb 2000 márciusa és 2001 áprilisa között volt ilyen jó sorozata – és 1976 után zárt ismét veretlenül egy naptári évet.

Labdarúgó Európa-bajnokság, selejtező, G csoport, 10. (utolsó) forduló:
Magyarország–Montenegró 3–1 (0–1),
gólszerzők Szoboszlai (67., 68.), Nagy Á. (90+3.), illetve Rubezics (36.).
Magyarország: Dibusz – Balogh, Lang, Szalai A. - Bolla (Nego, a szünetben), Nagy Á. (Szuhodovszki, 94.), Styles (Horváth K., 64.), Nagy Zs. – Gazdag (Kalmár, a szünetben), Szoboszlai – Ádám (Németh A., 78.).

Szerbia–Bulgária 2–2 (1–0),
gólszerzők Veljkovics (17.), Babics (82.), illetve Ruszev (59.), Deszpodov (69.)