Svájc percekre volt a sima győzelemtől, aztán jött Mihăilă és a meglepetés

Zátyi Tibor 2023. június 20., 00:00 utolsó módosítás: 2023. június 20., 00:04

Nem várt ponttal távozott Svájcból Románia a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjének negyedik fordulójában. A hétfő esti meccsen 89 percig az történt a pályán, amit a svájciak akartak, aztán könnyelműségükre nagyon ráfáztak.

Valentin Mihăilă lett a meccs hőse, a hajrában duplázva pontot mentett Romániának Fotó: frf.ro

Ahogy várható volt ultradefenzíven, 5–4–1-es felállásban kezdett a román csapat, erre pedig a svájciak alaposan fel is voltak készülve, már a kezdő sípszó után óriási nyomás alá helyezték vendégeiket.

Fullasztó volt a hazai játékuralom, az első negyedórában nemhogy a félpályán, a tizenhatosából is alig tudott kijönni a román válogatott.

Svájc egy adott pillanatban 83 százalékos labdabirtoklással rendelkezett, játékosai türelmesen passzolgattak körbe, a 28. percben pedig első komolyabb lehetőségüket be is vágták, szépen felépített támadás végén Amdouni lőtt a hálóba. A gólt követően felszabadultan focizott Svájc, jöttek is a lehetőségek, a Basel 22 éves támadója pedig a szünet előtt duplázott, Shaqiri nagyszerű passzát használta ki.

Edward Iordănescu taktikája totálisan besült, habár csökkentette a nyomást Svájc, Románia nem tudott felnőni házigazdája szintjére, továbbra is alárendelt szerepben futballozott.

Fotó: frf.ro

A román ultrák a koszovói meccset követően Luzernben is kiviselték magukat, a második félidőben többször is fáklyákat gyújtottak és petárdáztak, a hazai közönség élesen kifütyülte őket.

A meccsen Svájcnak még volt több nagy helyzete, illetve egy befújt, majd a videóbíró által elvett büntetője – majd túl korán vették el a lábukat a gázpedálról, a hajrában Románia egy tetszetős góllal Mihăilă révén szépített.

A csattanó pedig ezután jött, hiszen két perccel később ismét Moruțan ugratta ki Mihăilăt, a Parma balszélsője pedig mesterien kihasználta ziccerét –

gyakorlatilag a semmiből egyenlített Románia.

A hosszabbítás nyolcadik percében Svájc lőtt még egy keresztlécet – a meccs pedig a játék képével ellentétesen és nagy meglepetésre 2–2-es döntetlennel ért véget.

Svájc ezen a meccsen egy órán át megmutatta, hogy jelenleg miért 12. a FIFA-világranglistán, majd alábecsülve ellenfelét szinte ráfázott.

Románia egy pontért jött és annyival is távozott Luzernből, Edward Iordănescu legénységét a csereként beállt Moruțan–Mihăilă kettős mentette meg.

A csoportban Izrael nehezen, de legyőzte Andorrát, és egy pontra megközelítette a románokat, míg Fehéroroszország meglepetésre megverte Koszovót. Folytatás szeptemberben, Románia két hazai meccset játszik, Izraelt és Koszovót fogadja majd.

Labdarúgó Európa-bajnokság, selejtező, I csoport, 4. forduló
Svájc–Románia 2–2 (2–0),
gólszerzők Amdouni (28., 40.), illetve Mihăilă (90., 90+2.)
Svájc: Sommer – Fernandes (Schar, 90+1), Elvedi, Akanji, Rodríguez – Xhaka, Zakaria (Sow, 75.), Freuler – Shaqiri (Bislimi, 90+1.), Amdouni (Seferovic, 59.), Vargas (Steffen, 75.). Szövetségi kapitány: Murat Yakin.
Románia: Moldovan – Manea, Nedelcearu, Burcă, Drăgușin, Sorescu (Olaru, 73.) – Hagi (Mihăilă, 58.), Screciu (Cicâldău, 85.), Stanciu, Coman (Moruțan, 58.) – Alibec (Pușcaș, 73.). Szövetségi kapitány: Edward Iordănescu.

A csoport másik két mérkőzésén: Izrael–Andorra 2–1 (1–0), Fehéroroszország–Koszovó 2–1 (0–0).