Hirdetés

Magyarul beszélt a Kézdi SE játékosa, a játékvezető ezért le akarta küldeni a pályáról

A játékvezető elfogadhatatlanul viselkedett a kézdivásárhelyiekkel szemben. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila

2025. szeptember 29., 11:04

Felháborító jelenet árnyékolta be a Kézdivásárhelyi SE női labdarúgócsapatának vasárnapi mérkőzését a 3. Ligában. A Nagyszebeni Interstar elleni idegenbeli találkozón a játékvezető arra kényszerítette a háromszéki sportolót, hogy csak románul beszéljen.

2025. szeptember 29., 11:04

Szomorú eset árnyékolta be a Kézdivásárhelyi SE női labdarúgócsapatának vasárnapi mérkőzését a 3. Ligában. A Nagyszebeni Interstar elleni idegenbeli találkozón a játékvezető nem szakmai okból lépett közbe: az egyik kézdivásárhelyi játékost arra kényszerítette, hogy románul beszéljen a pályán, különben beküldi az öltözőbe. Az eset a 70. perc környékén, 1–1-es állásnál történt, és a csapat vezetőedzője, Bogdan Moroianu szerint súlyos nyomot hagyott a lányokban.

A játékosunk annyit mondott egy véleményes szereléskor, hogy nem hiszem el, hogy ezt lefújta. Erre a bíró kiabálni kezdett vele, hogy beszéljen románul, mert ha nem, beküldi az öltözőbe, és nem tolerálja a magyar nyelvet a pályán”

– idézte fel az esetet a Székely Sportnak Bogdan Moroianu vezetőedző.

Hirdetés

A tapasztalt szakember azonnal szóvá tette a történteket, magyarázat helyett reklamálásáért sárga lapot kapott. A szituációt tovább rontotta, hogy a lelátón helyet foglaló mintegy 20–30 néző is rázendített: „vorbiți numai românește!”.

Vagyis „csak románul beszéljetek!”.

A KSE női csapata 15 év feletti lányokból áll, akiknek a foci a barátkozásról, a közösségépítésről és az önbizalom növeléséről is szól. Az edző szerint azonban a játékvezető magatartása sokkolta őket.

Teljesen letörtek az incidens után, az öltözőben a keret fele sírt. Megkértem a bírót, hogy jöjjön be, és magyarázza el nekik, miért mondta azt, amit mondott, de persze nem vállalta”

– mondta Moroianu, aki kiemelte: a történtek mélyen demoralizálták a csapatot, és hozzájárultak a 2–1-es vereséghez is.

A kézdivásárhelyi edző a Román Labdarúgó-szövetségnél (FRF) és a Kovászna Megyei Labdarúgó-egyesületnél is panaszt tett, és hangsúlyozta: a játékvezető, Şuvar Alexandru Nicolae viselkedése elfogadhatatlan.

„A bíróknak a játékra kellene figyelniük, nem arra, hogy ki milyen nyelven beszél. Az ilyesminek nincs helye a sportban. Azt szeretném, hogy legyen következménye, és tegyenek róla, hogy többé sem velünk, sem más csapattal ne fordulhasson elő” – jelentette ki.

A szakember hozzátette: bár a lányokkal és a szülőkkel átbeszélték az esetet, és igyekeznek továbblépni, az élmény így is fájdalmas és igazságtalan volt.

Ők fiatalok, a pályán tanulják meg, mit jelent a kitartás, a tisztelet és a fair play. Ehelyett azt tapasztalták meg, milyen, amikor diszkriminálják őket. Ez elfogadhatatlan.”

Bogdan Moroianu szerint a futball egyik legnagyobb értéke, hogy közösséget épít, és egyenlőséget teremt a pályán. „Úgy kellene viselkednünk, hogy amit másoktól elvárunk, azt magunk is megadjuk. Mi mindig tisztelettel fogadunk minden csapatot, és bárhol játszunk, példamutatóan viselkedünk. A futballnak erről kellene szólnia, nem arról, hogy egy hivatalos személy a nemzetiségi hovatartozás alapján aláz meg gyerekeket” – jegyezte meg.

A KSE edzője reméli, hogy a szövetség kivizsgálja az ügyet, és a játékvezetőt eltiltják. „Ez az egyetlen helyes lépés. A sport csak akkor tud fejlődni, ha tisztelet és egyenlőség uralkodik a pályán.”

1 hozzászólás
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

A csíkszeredaiak örülhettek a feszültségekkel teli székely hokiderbi végén

Egy nem túl magas színvonalú, töredezett játékot hozó és feszültségekkel teli meccs volt az év utolsó székely jégkorong rangadója. A küzdelmes csatát a Sportklub nyerte a GYHK otthonában, ebben nagy szerepe volt Melnyicsuk kapus bravúrjainak.

Két sportoló és három edző képviselheti Székelyföldet a februári téli olimpián

Bő öt hét múlva kezdődik Olaszországban a 2026-os téli olimpia, amelyen jelen állás szerint a romániai küldöttség tagjaként Székelyföldről két sportoló és három edző vehet részt. A végleges keret összetétele január 19-én alakul ki.

Székelyhon

Csíkszeredában nemcsak adót emeltek, hanem Udvarhely mintájára még egyet visszavezettek

Csíkszeredában sem csak az inflációs rátával nő jövőre a helyi adók mértéke, hanem emelt adókulcsot vezetnek be az ingatlan- és gépjárműadó kiszámításánál, sőt még adókedvezményeket is eltörölnek.

`
Krónika

Orban szerint Orbán napjai meg vannak számlálva

Orbán Viktor magyar miniszterelnök napjai meg vannak számlálva – így vélekedik Ludovic Orban egykori román kormányfő.

Krónika

Véres szilveszter: több tucatnyian meghaltak a síparadicsomban történt robbanásban

Robbanás történt egy bárban szilveszter éjszaka a Wallis kantonbeli Crans-Montanában, a híres síparadicsomban, többen meghaltak – közölte a svájci rendőrség.

Főtér

„F-i m-ai bun!” – kifogott a nyelvtan a franciasalátát készítő brăilai háziasszonyon – hírek karácsony másnapján

Négyszáz darab csempésztojással bukott le egy román kamionos Olaszországban. Fejbe vertek egy férfit Bánffyhunyadon, mert nem tudta a karácsonyi ének szövegét.

Ez is érdekelheti

Szeitl Szilvia: a nők érzelmileg mélyebben élik meg a helyzeteket

A labdarúgó női Szuperliga alapszakaszának lejártával Szeitl Szilviával, az FK Csíkszereda vezetőedzőjével az itteni munkáról, a csapatról és az elmúlt hónapok tapasztalatairól beszélgettünk.

Gyimesközéplokról a magyar női felnőtt futballválogatottba

Kiválóan szerepel a női élvonalban a Puskás Akadémia csapata, amelynek kapuját ősztől az FK Csíkszeredától érkező Tankó Réka Boglárka védi. A felnőtt fociválogatottba is behívott hálóőrrel beszélgettünk.

Ilyen gyenge helyen még nem állt a romániai női fociválogatott

A romániai női válogatott egy helyet rontva az 52. pozícióban található a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján.

Szétválik a mezőny: az FK Csíkszereda a felsőházban, a Vasas Femina a túlélésért harcol

Lezárult a női élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, a Szuperliga alapszakasza. Az FK Csíkszereda a harmadik helyről várja a felsőházi rájátszást, a Székelyudvarhelyi Vasas Femina pedig a kiesés elkerüléséért harcol az alsóházban.

Még gombócból is sok, 12–0-ra verte az FK Csíkszereda a Székelyudvarhelyi Vasas Feminát

A labdarúgó női Szuperliga alapszakaszának utolsó mérkőzésén az FK Csíkszereda a Vasas Feminát fogadta a Burus Csaba Sportparkban. A hazaiak esélyt sem adtak ellenfelüknek, kiütéses győzelemmel zárták az évet.

Szoros mérkőzésen kapott ki Montenegrótól a romániai női fociválogatott

Podgoricában lépett pályára felkészülési mérkőzésen péntek délután a romániai női labdarúgó-válogatott, amely egy büntetőből kapott góllal 1–0-ra maradt alul Montenegró vendégeként.

Triplázott az FK Csíkszereda játékosa, simán nyert a romániai U19-es női fociválogatott

Magabiztos győzelemmel kezdte a Bosznia-Hercegovinában zajló Európa-bajnoki selejtezőt a romániai U19-es női labdarúgó-válogatott. A keretnek három székelyföldi játékos a tagja, ketten közülük pályára is léptek a nyitómeccsen.

Megtorpant az FK Csíkszereda lendülete a Kolozsvári U ellen

Hideg, őszi időben, nehéz mérkőzésen vereséget szenvedett az FK Csíkszereda a labdarúgó női Szuperliga 13. fordulójában. Szeitl Szilvia együttese csak szépítésig jutott a Kolozsvári U elleni rangadón, ahol a tabella második helye volt a tét.

Csíki trióval készül a román U19-es női válogatott az Eb-selejtezőre

Három FK Csíkszereda-játékossal a keretben vág neki a román U19-es női válogatott a november végi labdarúgó Eb-selejtezőnek, amelyet Boszniában rendeznek. A csapat a tavaszi második körbe jutásért küzd.

Kettészakadt a mezőny a női Szuperligában: ismertek a felsőház csapatai

Két fordulóval a női labdarúgó Szuperliga alapszakaszának vége előtt kettévált a mezőny: már ismert, mely csapatok küzdenek a bajnoki címért, és kik próbálják majd elkerülni a kiesést a másodosztályba.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!