A végéhez közeledik, kedden játsszák az utolsó csoportmeccseket a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezőjében, vagy egyszerűen az Euro 2024-re. Ez lesz a 17. Eb a sorban, amelyet az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szervez. A tornát 2024. június 14. és július 14. között rendezik Németországban.
A huszonnégyes mezőnyben biztosan ott lesz mind a magyar, mind pedig a román labdarúgó-válogatott.
Elkerülték eddig egymást
A magyar labdarúgó-válogatott fennállása során négy eddigi kontinenstornára jutott ki: 1964-ben bronzérmet szerzett Spanyolországban – igaz, azt az Eb-t négy csapattal rendezték –, 1972-ben negyedik lett. Aztán nagy szünet következett, 2016-ban és 2020-ban volt ott a nemzeti együttes a tornán.
Románia épp akkor harcolta ki az Eb-szerepléseket, amikor a magyarok távolmaradtak. Az első tornájukra 1984-ben jutottak ki, amikor a keretben ott volt Bölöni László is. A második kontinestorna az „aranygenerációé” volt, az 1996-os Európa-bajnokság viszont számukra gyengére sikerült, annak tükrében, hogy a 94-es vébén remekeltek. A 2000-es holland-belga közös rendezésű Eb-n érték el az eddigi legjobb eredményüket. A német, portugál és angol csoportból továbbjutva a negyeddöntőben az olaszok állították meg Hagiékat. Legutóbb pedig a nyolc évvel ezelőtti tornán voltak ott, ekkor két döntetlent összegezve a csoportban búcsúztak.
Ennek tükrében eddig egyetlen olyan labdarúgó Európa-bajnokság a 2016-os volt, amelyikre egyaránt kijutott a magyar és a román válogatott is. Ekkor viszont elkerülték egymást, más csoportokba kerültek, a magyar továbbjutott, a román pedig búcsúzott a három összecsapást követően.
Így a jövő évi lehet az első, ahol valamelyik szakaszban találkozhatnak.
A jegyértékesítés első fázisa lejárt
2023. december 4-én, két nappal a csoportsorsolás után indul a jövő évi, németországi labdarúgó Európa-bajnokságra szóló jegyek értékesítésének második szakasza.
Addigra huszonegy válogatott szerez indulási jogot a kontinensviadalra, és ezen együttesek szurkolói juthatnak belépőhöz. A következő értékesítési szakasz jövőre esedékes, amikor mind a 24 résztvevő ismert lesz.
Az első körben 1,2 millió jegyet adtak el a szervezők a jelentkezők között, ekkor még csak a házigazda német válogatott csoportmérkőzéseinek helyszíne és dátuma volt ismert.
A legolcsóbb belépők 30 euróba (150 lej), a legdrágábbak 1000 euróba (5 ezer lej) kerülnek.
A pótselejtezőket márciusban tartják, a csoportsorsolásra jövő szombaton kerül sor Hamburgban.
A kalapok és a sorsolás
Az Eb-sorsolást már idén december 2-án megejtik Hamburgban, azonban a sorsolás előtti kiemelés még nem ismert. Annyit lehet tudni, hogy a rendező Németország az első kalapba kerül és mindenképpen az A-csoportban játszik az Eb-n.
Az együtteseket az Európa-bajnoki selejtezősorozat végeredményének megfelelően rendezik kalapokba.
A házigazdák mellett még öt hely marad szabadon az első kalapban, ami az öt legjobb csoportgyőztesnek jár, ezt pedig a megszerzett eredmények alapján összegzik: az ötcsapatos csoportok minden eredménye számít, ott, ahol hat válogatott viaskodik, az utolsóként záró elleni két eredmény kiesik.
Nagy valószínűséggel mind a magyar s román válogatott a második kalapba kerül.
Portugália, Franciaország, Spanyolország és Belgium biztosan az 1. kalapba nyer besorolást, ide még az angolok kerülhetnek.
Nem változtattak a lebonyolítás
A torna versenykiírása maradt az előző két Európa-bajnoksághoz hasonló: a hat kvartettből az első két helyezett, valamint a hat csoportharmadikból a négy legjobb a nyolcaddöntőbe, vagyis az egyenes kieséses szakaszba jut.
A 2024. június 14-én rajtoló tornát tíz német városban (Berlin, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Köln, Lipcse, München, Stuttgart) rendezik meg, az elődöntőt Dortmundban és Münchenben, a július 14-i finálét Berlinben tartják.
Ha nem a helyszínen, a képernyők előtt
Az Euro 2024-re a közvetítési jogokat már rég értékesítette az UEFA. Ahogy az elmúlt tornákat, a jövő évit is az M4 Sport vitte el.
Annak ellenére, hogy a románok Eb-selejtezőit felváltva sugározta a Prima TV és az Antena 1, az Európa-bajnokságot a PRO TV közvetíti.
Furcsa helyzet állt elő a két székelyföldi jégkorongcsapat kedd esti párharcát megelőzően: a Csíkszeredai Sportklub törzsszurkolói jóval kevesebb belépőhöz jutottak, sokan lemaradnak a Gyergyói Hoki Klub elleni rangadóról.
Niczuly Roland jövője továbbra is élénken foglalkoztatja a román sportsajtót, az utóbbi időben több, egymásnak ellentmondó sajtóértesülés is napvilágot látott a Sepsi OSK hálóőrének kapcsán. Egyelőre még semmi sincs eldőlve.
Újabb tűzeset történt Kászonjakabfalván: az elmúlt éjszaka leégett a plébánia csűrje. Mindössze tíz nappal korábban, ugyanitt, a templom közvetlen közelében egy fatároló semmisült meg. Két hónapon belül ez már a harmadik, helyi egyházat érintő eset.
Csupán négy párt jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
A Kolozsvári Waldorf Líceum aligazgatónőjének menesztése nyomán az elmúlt napokban egymásnak feszültek intézményi álláspontok, jogértelmezések és közösségi reakciók.
Négyszáz darab csempésztojással bukott le egy román kamionos Olaszországban. Fejbe vertek egy férfit Bánffyhunyadon, mert nem tudta a karácsonyi ének szövegét.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!