Kiváló évet zár Románia, megnyerte a csoportját a Nemzetek Ligájában és feljutott a B divízióba, ráadásul nem teljesített rosszul a nyári Európa-bajnokságon sem. A magyar nemzeti csapat igazi hullámvölgyet járt meg az idei évben, ugyanis nem jött ki a lépés a kontinensviadalon, illetve a Nemzetek Ligájában is osztályozót kell játszania a bennmaradáshoz.
Félszemmel azonban már előre tekintenek a csapatok, ugyanis december közepén kiderül, hogy kikkel kell megküzdeniük ahhoz, hogy 2026-ban ott lehessenek a világbajnokságon, amit az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Mexikó közösen szervez.
Ugyan a FIFA és az UEFA előzetesen nem tisztázta, hogy például a Nemzetek Ligájában elért eredmények milyen arányban számítanak bele a kalapbeosztásokba,
de azóta biztossá vált, hogy Magyarország és Románia nevét egyaránt a másodikból húzzák majd ki Zürichben.
Az első kalapba bekerül az a nyolc csapat, amely bejutott az NL negyeddöntőjébe, a fennmaradó négy helyet pedig a világranglista alapján határozzák meg, akárcsak a többi kalap beosztását.
Magyarország és Románia mellett szintén a kettes kalapban szerepel Ukrajna, Törökország, Svédország, Wales, Lengyelország, Szerbia, Görögország, Norvégia, Szlovákia és Csehország. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezeket a válogatottakat biztosan nem kaphatják ellenfélül.
A kalapok alapján valahogy így nézne ki a legkedvezőbb csoport magyar és román szempontból: Ausztria, Montenegró és Azerbajdzsán, míg a legnehezebbet Spanyolország, Skócia és Bulgária alkothatná.
A selejtező lebonyolítása
A két év múlva esedékes vébé kapcsán a legnagyobb újítás egyértelműen, hogy már nem 32, hanem 48 csapat játszik majd a tornán. A magyar és a román válogatott szempontjából van még egy lényeges változás, ugyanis Európából az eddigi 13 helyett 16 együttes juthat ki az eseményre.
A csapatokat december 13-án, pénteken Zürichben 12 négy- és ötcsapatos csoportba sorsolják, ahol megmarad a hagyományos lebonyolítási rendszer, azaz hazai és idegenbeli mérkőzéseket is játszanak az együttesek, mindenki kétszer játszik mindenkivel.
Az ötös csoportokba sorsolt csapatok 2025. márciusában kezdik meg a selejtezőket, a négyesekben pedig szeptemberben indulnak a küzdelmek.
A 12 csoportgyőztes közvetlenül kijut a világbajnokságra, a fennmaradó négy helyről pedig többek között a 12 második helyezett részvételével zajló rájátszás dönt. Ebben részt vehet a 2024–2025-ös Nemzetek Ligája négy legjobb olyan csoportgyőztese, amely nem az első vagy a második helyen fejezte be a vb-selejtezők csoportkörét.
Nagyon úgy tűnik, hogy a bennmaradás kiharcolása után Ilyés Róbert nem folytatja az FK Csíkszereda kispadján, sajtóértesülések szerint a szezon végén távozik a csapattól.
Sorsdöntő mérkőzés előtt áll a Sepsi OSK, amely a Voluntari otthonában már ma este bebiztosíthatja visszajutását a Szuperligába. Ezúttal nem lesz ott a lelátón az igazoltan hiányzó Diószegi László klubelnök, aki közösségi oldalán üzent a szurkolóknak.
Székely János szombathelyi megyés püspök lesz a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka. A szervezés már javában zajlik, az idei búcsú jelmondata pedig a keresztséget állítja középpontba.
„Ízlésromboló rángatózásnak” nevezte Tőkés László nyugalmazott református püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke Hegedűs Zsolt tiszás politikusnak, az egészségügyi miniszteri tisztség várományosának táncát.
Esélyesebb, hogy technokrata miniszterelnöke lesz Romániának, mint hogy valamely pártpolitikus – derül ki a Polymarket előrejelzési piac fogadásaiból.
Ro-Mánia a köbön! Ha valakinek van felesleges pénze, így dobhatja ki, avagy hogy nyert új értelmet a hazai szakkifejezés, miszerint viața bate filmul (az élet még a filmet is lekörözi).
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!