Hirdetés

Selejtezővel indul a férfi élvonalbeli kosárbajnokság

Szeptemberben indul útjára a labda az új szezonban
Fotó: Haáz Vince

Furcsa módon kezdődik a román férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokság 2024–2025-ös idénye, első körben ugyanis az előző szezonban kieső helyeken végzett csapatok selejtezőtornán vesznek részt másodosztályú ellenfeleikkel.

A Román Kosárlabda-szövetség (FRB) azért folyamodott ehhez a megoldáshoz, mert megváltoztatta a lebonyolítást. Az előző szezonra érvényes versenykiírás szerint ugyanis a 18 klubot felvonultató élvonalból az utolsó négy helyezett esett volna ki, hogy a másodosztály két feljutójával kiegészülve 16 csapatosra csökkentsék a létszámot.

A szövetség hónap eleji igazgatótanácsi ülésén azonban úgy határoztak, hogy mégis marad a 18 együttest számláló mezőny, valamint a bajnoki rendszert is megtartják.

Hirdetés

A klubok két kilences csoportban találkoznak egymással oda-visszavágó alapon az alapszakaszban, majd az 1–10. és a 11–18. helyezettek két csoportra osztva játszanak a középszakaszban, ezután következik a felsőházi rájátszás a legjobb nyolc csapat részvételével, és az alsóházi küzdelmek a végső sorrend kialakításáért.

A 18 helyből 14-et az előző idényben bennmaradó pozícióban végzett csapatok, köztük a 10. Marosvásárhelyi VSK foglalnak el, kettőt pedig a feljutást kiharcoló Bukaresti Steaua és Bukaresti Agronomia szerzett meg.

A fennmaradó két helyért az új idény elején selejtezőtornát rendeznek,

amelyen az élvonalban utolsó négy pozícióban zárt gárda, azaz a CSM Târgu Jiu, a Bukaresti Laguna, a CSM Focșani és a Petrolul Ploiești, valamint a másodosztály döntő tornáján a feljutásról lemaradt Kolozsvári U és Jászvásári Poli vehet részt.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy információk szerint az egyik feljutott csapat, a Bukaresti Agronomia nem szeretne elindulni az élvonalban, mint ahogyan a Laguna sem szerepelne feltétlenül a legjobbak között. A szövetség vélhetően ennek tudatában közölte, hogy ezen a tornán bármely másodosztályú csapat benevezhet, amely feljutási joggal rendelkezik.

Egyébként a fent említett igazgatótanácsi ülésen lényeges döntés született az új bajnoki idényben a román állampolgárságú kosárlabdázók szerepeltetéséről, eszerint

az eddigi kettőről egyre csökkentik azoknak a játékosoknak a számát, akik a mérkőzések elejétől a végéig folyamatosan a pályán kell tartózkodjanak, ezt a szabályt kivétel nélkül mindegyik klub megszavazta.

Továbbá, a találkozókra legfeljebb hat belföldi és hat külföldi sportolót lehet nevezni, akik pályára léphetnek a meccsek folyamán. Elhatározták azt is, hogy megszüntetik az utánpótláscsapatok részvételét a másodosztályban, pontosabban nem engedélyezik a kluboknak azt, hogy ugyanazzal a sportazonossági igazolvánnyal a második számú együttesükkel benevezzenek a bajnokságba.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Megégett a zenicai tűzben a román válogatott (videóval)

Hiába vezetett a román labdarúgó-válogatott Zenicában, a második félidőben emberhátrányban összeomlott és elveszítette a vébéselejtezőt Boszniával szemben. Így csak a Nemzetek Ligája útvonalán juthatnak ki a vébére, ami nagyon nehéznek ígérkezik.

Sorsdöntő magyar–ír párharc a vb-pótselejtezőért – élő szöveges közvetítés

Sorsdöntő világbajnoki selejtezőmeccs vár a magyar válogatottra, vasárnap 16 órakor Írországot fogadja a Puskás Arénában. A székely szurkolók közösen vonulva érkeztek meg, mi is ott vagyunk. Kövesse az eseményeket élő szöveges közvetítésünkben.

Székelyhon

Evakuálni kell egy Tulcea megyei falut, miután orosz dróntámadás ért egy tartályhajót – videóval

Eddig tizenöt embert evakuáltak a Tulcea megyei Plauru településről, miután az ukrán területeket ért orosz dróntámadások nyomán egy LPG-vel megrakott hajó kigyulladt hétfőn Izmajil ukrán város közelében.

`
Krónika

Extázisban tört ki a román kommentátor az írek magyarok elleni győztes gólja után

Nem tudta leplezni lelkesedését a román Prima Sport kommentátora, amikor Írország labdarúgó-válogatottja megszerezte győztes gólját a magyar nemzeti tizenegy ellen a világbajnoki selejtezőmérkőzésen.

Krónika

Kikapott Boszniában, eltávolodott a világbajnokságtól Románia labdarúgó-válogatottja

Románia labdarúgó-válogatottja 3-1-re kikapott Bosznia-Hercegovinától a világbajnoki selejtezősorozat szombat esti játéknapján, ezzel nehéz helyzetbe került a 2026-os tornára való kijutás tekintetében.

Főtér

A DNA elkezdett nyomozni a kolozsvári városházán, Boc pedig versben mondja el bánatát

Tudta, hogy Emil Boc kiválóan versel magyarul Petőfi Sándor, József Attila vagy éppen Kosztolányi Dezső modorában? Erre tessék! (Naná, hogy pamflet.)

Ez is érdekelheti

Udvarhelyi diadal a székelyföldi véndiák kosárkupán

Hatodik kiírásához érkezett a Székelyföldi Középiskolák Véndiák Kosárlabda Kupája, amelynek legutóbbi mérkőzéseit Sepsiszentgyörgyön rendezték.

Hozta a papírformát a Kézdi SE kosárcsapata

Mindkét nap fölényes győzelmet aratott a a Temesvári UVT felett a Kézdivásárhelyi SE a Kicsid Gábor sportcsarnokban a női kosárlabda 1. Liga harmadik fordulójában.

Megszenvedett a sereghajtóval a Marosvásárhelyi VSK kosárcsapata

Sokáig szorosan alakult a Marosvásárhelyi VSK hazai mérkőzése a CSM Târgu Jiu ellen, de a remek hajrának köszönhetően végül sikerült behúzni a győzelmet.

Kettős győzelem Jászvásáron: megerősítette vezető pozícióját a KSE

Idegenben sem lassít a Kézdivásárhelyi SE: két nap alatt kétszer győzött a Jászvásári CS Poli vendégeként, ezzel tovább erősítve vezető helyét a női kosárlabda 1. Ligában.

A villámrajt után jól gazdálkodott az előnyével a marosvásárhelyi kosárcsapat

Jókora előnyt szerzett az elején, majd végig vezetve fölényesen nyerte meg a Galaci CSM elleni kiszállását a Marosvásárhelyi VSK a férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokság alapszakaszának 8. fordulójában.

Kolozsváron feledtette európai kupavereségét a Sepsi-SIC

Esélyt sem adott házigazdájának, a Kolozsvári U-nak a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC a női kosárlabda-élvonalban, vasárnap kora este alaposan megszórta az éllovast.

Kiszenvedte a győzelmet a Marosvásárhelyi VSK

Nagyot küzdött a győzelemért hazai pályán a Marosvásárhelyi VSK férfi kosárlabdacsapata, a végjátékban tudta legyűrni a Bukaresti Dinamót az élvonalbeli bajnokság hetedik fordulójában.

A leckét megkapták, fel kell állnia a padlóról a marosvásárhelyi kosárcsapatnak

Két váratlan kudarcba szaladt bele a Marosvásárhelyi VSK a férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokságban. A csapat és a stáb egyelőre élvezi a vezetőség bizalmát, de tudják, hogy mihamarabb össze kell szedniük magukat.

Kettős győzelemmel indította a bajnoki idényt a Kézdi SE kosárcsapata

Remekül kezdte a szezont a Kézdivásárhelyi SE női kosárlabdacsapata, amely az 1. Liga első fordulójában két nap alatt kétszer is legyőzte az Alexandriai ISK együttesét.

Nagy küzdelem, kevés hatékonyság: kikaptak Brassóban a gyergyói kosarasok

A férfi kosárlabda másodosztály hétvégi fordulójában a Gyergyószentmiklósi ISK-VSK Antares Brassóban lépett pályára. Csillagék 16 pontos hátrányról csaknem felzárkóztak, de végül alulmaradtak a házigazdával szemben.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!