Hirdetés

Amerikai minta a kosárligában: új rendszerben zajlik a férfi bajnokság következő két idénye

A VSK Csíkszereda sereghajtó volt a 2021–2022-es szezonban, de maradhat az élvonalban Korábbi felvétel
Fotó: Veres Nándor

2022. május 23., 14:50

A Román Kosárlabda-szövetség igazgatótanácsa jóváhagyta azt a javaslatot, miszerint új rendszerben szervezzék meg a férfi élvonalbeli bajnokság következő két idényét. A mezőnyben 18 együttes lesz érdekelt, amelyeket az amerikai profi kosárlabda-bajnokságban (NBA) ismert konferenciákra osztanak szét.

2022. május 23., 14:50

A Nemzeti Ligában szereplő klubok által felvetett javaslat szerint az új kiírásban az idei bajnokságban indult 16 együttes – köztük a VSK Csíkszereda – mellett részt vesz a másodosztályból fejutó két csapat. Ezek kiléte június 3. és 5. között a marosvásárhelyi döntő tornán dől el, amelyen a házigazda Marosvásárhelyi VSK mellett a Bukaresti Știința, a Bukaresti Laguna Sharks és a Nagyszebeni CSU II. játszik az első két feljutó helyért.

Hirdetés

Az együtteseket két konferenciára osztják, figyelembe véve a jelenleg még zajló szezonban elért helyezéseiket. Mindkét konferenciában kilenc-kilenc csapat vesz részt, az első körben oda-visszavágókat rendeznek.

Ezt követően két értékcsoportban folytatódik a bajnokság, a két konferencia első öt helyezettje az 1–10., a többiek a 11–18. helyekért játszanak. Erre a második szakaszra a csapatok magukkal viszik az első körben elért egymás elleni eredményeiket, és csak a másik konferenciából érkező ellenfelekkel találkoznak oda-vissza. A rájátszásba az első nyolc helyezett jut be, a 9. és 10. helyen végzett csapatok számára befejeződik a bajnokság, míg a 11–18. helyezettek az alsóházban játszanak. A rájátszás negyed- és elődöntőiben három nyert mérkőzésig tartanak a párharcok, a döntőben pedig négy győzelmet kell szerezni a bajnoki címért.

A bajnokság szeptember utolsó hétvégéjén kezdődik. A csapatok keretére vonatkozóan is több döntést hoztak. Mindegyik gárda egy honosított játékost foglalkoztathat, a 12-es keretben legfeljebb hat, a 18-asban legfeljebb hét idegenlégiós szerepelhet.

A bajnoki mérkőzések első és második negyedében két belföldi játékosnak folyamatosan a pályán kell lennie, az utolsó két játékrészben pedig legalább egy játékosnak.

A Román Kupában kötelezően két belföldi kosárlabdázónak kell a pályán tartózkodnia a találkozók teljes egészében, akik közül az egyiknek 23 év alattinak kell lennie. A kupasorozat kapcsán azt is eldöntötték, hogy nem lesz kiemelés a párosítások kialakításánál.

A női bajnokságot 12 csapat részvételével szervezik, amelyek 22 forduló keretében oda-visszavágót játszanak. Ezután az első nyolc helyezett a rájátszásban folytatja, a 9–12. helyeken végzettek pedig a bajnoksághoz csatlakozó U18-as és U20-as korosztályú csapatokkal alsóházi meccseket játszanak.

További lényeges döntés, hogy létrehozzák a Szövetség Kupát mind a férfi, mind a női mezőnyben, amely sorozatban kizárólag a román állampolgárságú kosárlabdázók léphetnek pályára. Ennek lebonyolítási módjáról és arról, hogy miként illeszkedik be a menetrendbe, még nem döntöttek.

Következik a döntő párharc

A Kolozsvári U-BT és a CSO Voluntari játssza a férfi kosárlabda Nemzeti Liga 2021–2022-es szezonjának döntőjét, a párharc az egyik fél harmadik győzelméig tart. Az első két mérkőzést csütörtökön és szombaton a pályaelőnyben lévő kolozsváriak otthonában rendezik. A rájátszás negyeddöntőjében az U-BT a Nagyszebeni CSU-t, az elődöntőben pedig az FC Argeș Pitești-et búcsúztatta, míg az Ilfov megyeiek a Temesvári SCM-et és a Nagyváradi VSK-t ejtették ki.
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Egyre drágább a székely zászló az FK Csíkszeredának

Folyamatos bírságok sújtják az FK Csíkszeredát a székely és magyar szimbólumok lelátókon való használata miatt. Az első figyelmeztetés után már három pénzbüntetés is érkezett, miközben a klub minden döntést megfellebbezett.

„Ez csak kézilabda, nem háború” – Kerekes Éva nyilatkozatától hangos a román és a magyar sportsajtó

Mindkét ország szaksajtója terjedelmesen foglalkozik a női kézilabda-világbajnokság magyar–román párharcával, amelyet a magyar válogatott szerdán 34–29-re nyert meg és ezzel nagy lépést tett a negyeddöntő felé, míg a románoknak erre már nincs esélyük.

Székelyhon

Rakétaként repült át a körforgalmon és még két autón egy másik jármű – videó

Nyilvánosságra hozták azt az elképesztő térfigyelő kamerás felvételt, amely rögzítette, ahogyan egy autó Nagyváradon átrepül egy körforgalmon, majd két másik jármű felett is.

`
Krónika

Teherbe ejtette kiskorú „menyasszonyát” a „romakirály” fia, nyomoz a rendőrség

Rendőrségi eljárás indult, miután Daniel Cioabă önjelölt „romániai romakirály” fia a beszámolók szerint teherbe ejtette 14 éves „menyasszonyát”, akit a szülők választottak ki számára.

Krónika

Csillagászati villanyszámlák: különböző trükkökkel próbálnak spórolni az emberek

Sokan számolnak be arról, hogy a villanyszámla-ársapka júliusi eltörlése után nagyjából megduplázódott a havi kiadás. Így nem csoda, hogy a háztartások nagy része új szokások kialakításán dolgozik a villanyáram-fogyasztás csökkentése érdekében.

Főtér

Nemzeti ünnep helyett nemzeti cirkusz Gyulafehérváron – hírmix

A románok elsöprő többsége szereti a hazáját és büszke Romániára. „Ki az a Sara?” – liszttel és egyéb alapélelmiszerekkel dekorálta ki volt párja autóját egy nő.

Ez is érdekelheti

Kissé ráijesztett a hibátlan éllovasra a marosvásárhelyi kosárcsapat

Meglepetést ugyan nem tudott okozni, de a mérkőzés második negyedében szinte teljesen ledolgozta hátrányát a Marosvásárhelyi VSK, amely végül sima vereséget szenvedett a férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokságot vezető Nagyváradi VSK-tól.

Ebben a bajnoki idényben harmadszor jutott száz fölé a Sepsi-SIC

Könnyed ujjgyakorlatnak bizonyult a Sepsi-SIC számára a 6. fordulóból elnapolt mérkőzés pótlása, Zoran Mikes alakulata nagyon elverte a vendég Bukaresti Agronomiát a Szabó Kati Sportcsarnokban.

Kikapott a Brassótól, elúszott a felsőház esélye a gyergyói kosarasok számára

A Gyergyószentmiklósi ISK-VSK Antares a Brassói CSU csapatát látta vendégül vasárnap a férfi kosárlabda 1. Ligában. A vendégek elképesztő pontossággal szórták a triplákat, és győzelmük azt is jelenti, hogy a gyergyóiak az alsóházban folytatják.

Leiskolázta fővárosi ellenfelét a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC

Újabb fölényes győzelemmel jelezte erejét a Sepsi-SIC, amely vasárnap délután a Bukaresti Sportult fogadta a női élvonalbeli kosárlabda-bajnokság 8. fordulójában. A háromszékiek végig domináltak, átlépték a százpontos határt, és meggyőző játékkal nyertek.

Magyarországi szakmai partnerséggel áll új pályára a székelyföldi kosárlabda

Nagy lépés a székelyföldi kosárlabdában: szakmai együttműködési megállapodás született a soproni és debreceni akadémiák, valamint hét székely klub között. A cél az utánpótlás fejlesztése és új lehetőségek megnyitása a tehetséges fiatalok számára.

Fordulatos mérkőzés, drámai gyergyói vereség a Kolozsvári U II-től

Hiába dolgozta le 15 pontos hátrányát és fordított a gyergyószentmiklósi kosárlabdacsapatnak, drámai végjáték után alulmaradt a Kolozsvári U II-vel szemben.

Közel száz pontos különbséggel verte a sereghajtót a Sepsi-SIC

Magabiztos játékkal seperte le sereghajtó ellenfelét a pályáról a Sepsi-SIC az élvonalbeli női kosárlabda-bajnokság alapszakaszának 7. játéknapján. A bajnoki címvédő az idényben először jutott száz pont fölé.

Nem jött ki jól az adok-kapokból a Marosvásárhelyi VSK

Elszenvedte szezonbeli negyedik vereségét a Marosvásárhelyi VSK a férfi kosárlabda-bajnokságban, szerdán este hazai pályán alulmaradt a pontosabb és magabiztosabb SCM Craiovával szemben.

Udvarhelyi diadal a székelyföldi véndiák kosárkupán

Hatodik kiírásához érkezett a Székelyföldi Középiskolák Véndiák Kosárlabda Kupája, amelynek legutóbbi mérkőzéseit Sepsiszentgyörgyön rendezték.

Hozta a papírformát a Kézdi SE kosárcsapata

Mindkét nap fölényes győzelmet aratott a a Temesvári UVT felett a Kézdivásárhelyi SE a Kicsid Gábor sportcsarnokban a női kosárlabda 1. Liga harmadik fordulójában.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!