Hosszabbításra kényszerítették, de nem tudták legyőzni a franciákat

Zátyi Tibor 2021. január 27., 23:36

Véget ért a magyar válogatott szereplése a férfi kézilabda-világbajnokságon, a szerda esti negyeddöntőben hatalmas csatában, a hosszabbításban maradt alul az esélyesebb Franciaroszággal szemben.

Nagy csata, hosszabbítás, vereség. Összességében pozitív mérleg és 5. hely a vébén Fotó: handballegypt2021.com

Gyakorlatilag tökéletesen kezdtek a magyarok a hatszoros győztes franciák ellen, Mahéék nem tudtak mit kezdeni a magyar védelemmel, a 7. percben már 4–1-re vezettek Lékaiék. A folytatásban sem lehetett ráismerni a franciákra, támadásban értelmezhetetlen hibákat vétettek, a 11. percben hattal mentek a magyarok (1–7), akik átlövésből és a beállósok megjátszásával is eredményesek voltak.

A közel hétperces francia gólcsendet a csapatkapitány, Guigou törte meg, rögtön két gólt szerzett.

A játékrész közepén támadásban megtorpant a magyar csapat, hol a kapusba, hol mellé dobták a labdát, Gerard is elkapta a fonalat a kapuban, 3–9-ről a 20. percben feljöttek 6–9-re a franciák. A magyar támadásokba továbbra is több hiba is becsúszott, Remili egyenlíthetett volna, ám ez nem jött össze,

és Lékai utolsó másodpercekben szerzett bombájával a szünetben kettővel vezettek a magyarok (12–14).

A franciák játékán már nem érződött a kezdeti tétlenség, így minden jel arra mutatott, hogy pokoli folytatás vár a fiúkra. Ez pedig be is bizonyosodott a pályán, potyogtak a találatok és a kétgólos magyar fór a 40. percre elfogyott, a franciák fordítottak (20–19), érkezett is az időkérés Gulyás Istvánéktól.

A franciák kettőre növelték előnyüket, de a magyar csapat nem roppant meg a nyomástól, és Sipos góljával a 46. percben egalizált (22–22). A sokat cserélő franciáktól a vezetést nem lehetett visszavenni, rendre megtalálták a lyukakat a magyar falon, az 53. percben először vezettek hárommal, amire rögtön Bodó válaszolt (28–26). A különbség a hajrára is megmaradt, az utolsó három perc 30–27-es francia vezetésnél kezdődött.

És jött a magyar feltámadás, Bóka, Máthé és Bánhidi góljait követően 17 másodperccel a vége előtt 30–30-at mutatott az eredményjelző.

Nincs miért búslakodniuk a magyaroknak, hatalmasat harcoltak Fotó: handballegypt2021.com

Francia időkérés következett, ám csak időntúli szabaddobásig jutottak, amit Mikler védett. 30–30, jöhetett a hosszabbítás!

A ráadás első öt percében a magyarok szerezték meg a vezetést, ám a franciák (egy hétméterest fölé dobtak) kihasználták a hibákat és fordítottak (32–31).

A térfélcserét követően elég volt egy magyar labdavesztés, hogy kettővel ellépjenek a franciák, majd Abalo eldöntötte a meccset, 35–32-re nyertek.

A franciákra Svédország vár az elődöntőben, miután a negyeddöntőben a földbe döngölte Katart, 12 góllal győzött. A dánok meglepetésre csak büntetőkkel tudták legyőzni a továbbjutáshoz többször is másodpercekre levő Egyiptomot, míg a spanyolok jó első félidejüknek köszönhetően verték Norvégiát.

A magyar csapat minden idők harmadik legjobb vb-szereplését produkálva az ötödik helyen zárja a tornát. Ez a 27. férfi világbajnokság, és a 21., amelyen a magyarok is szerepelnek. Legjobb eredményük az 1986-os második és az 1997-es negyedik helyezés.

A magyarok a Zöld-foki Köztársaság, Uruguay és Németország legyőzésének köszönhetően a maximális négy pontot vitték magukkal a csoportkörből a középdöntőbe, ahol Brazília és Lengyelország ellen is nyertek, az Európa-bajnok Spanyolországtól viszont kikaptak.

Férfi kézilabda világbajnokság, negyeddöntő
Franciaország–Magyarország 35–32 – hosszabbítás után (12–14, 18–16, 5–2)
Dánia–Egyiptom 39–38 – büntetőkkel 4–3 (16–13, 12–15, 7–7)
Spanyolország–Norvégia 31–26 (21–15)
Svédország–Katar 35–23 (14–10, 21–13)

Az elődöntőben: pénteken 18.30-tól Dánia–Spanyolország, 21.30-tól Svédország–Franciaország.

A helyosztókat vasárnap rendezik, a bronzmérkőzés 15.30-kor, a döntő pedig 18.30-kor kezdődik.