Hirdetés

Korábbi balszélső váltja a világ egyik legjobb edzőjét a román válogatott kispadján

George Buricea megbízatása két évre szól
Fotó: Facebook/CSM Constanta Handbal

A Román Kézilabda Szövetség hivatalosan bejelentette, hogy a katalán Xavier Pascual távozik a román férfi kézilabda-válogatott kispadjáról, helyét pedig George Buricea, a Konstancai CSM vezetőedzője veszi át.

Xavier Pascual Fuertes 2021-ben lett a Bukaresti Dinamo vezetőedzője, egyben ismét Románia szövetségi kapitánya, irányításával 28 év szünet után jutott ki a válogatott az Európa-bajnokságra. Ezért is meglepő, hogy a kontinenstorna után lecserélik a katalán szakembert. A Román Kézilabda-szövetség (FRH) kissé szokatlan körülmények között jelentette be a váltást, hiszen a sajtótájékoztatón jelen volt Xavi Pascual és utódja, George Buricea is.

Xavi Pascual az FC Barcelona csapatával tette le a kézjegyét a spanyol és az európai kézilabdában, irányításával a katalán klub 2009 és 2021 között 11 alkalommal volt spanyol bajnok, a Bajnokok Ligáját pedig háromszor nyerte meg. A román válogatottat két alkalommal irányította, 2016 és 2018, illetve 2021 és 2024 között.

Pascual már korábban döntött a távozásról

„Xavier Pascual szilárd alapokat fektetett le a férfi válogatott újjáépítésében. Talán a játék nem volt eléggé kielégítő néhány kézilabda-rajongó számára, de

Hirdetés
a csapat szervezésén, az elkötelezettségen már látszik a tevékenysége, a játékosaink felismerték, hogy több munkára, több fegyelemre van szükség.

Nagyon jó a hangulat a csapaton belül, és csak köszönetet mondhatok Pascual úrnak azért, amit a csapattal sikerült elérnie” – mondta Constantin Din, az FRH elnöke, majd hozzátette, hogy a katalán szakember továbbra is a válogatottnál marad, mint technikai tanácsadó. A döntés, hogy az együttműködést most, és nem a nyáron – amikor a szerződése lejár – fejezik be, az edző javaslatára született.

Xavier Pascual irányításával 28 év szünet után jutott ki a válogatott az Európa-bajnokságra •  Fotó: Beliczay László Galéria

Xavier Pascual irányításával 28 év szünet után jutott ki a válogatott az Európa-bajnokságra
Fotó: Beliczay László

Xavier Pascual többek között azért döntött úgy, hogy befejezi a munkát a válogatott élén, mert fáradtnak érezte magát. A döntést, hogy távozik a válogatott éléről, még tavaly, Románia 2024-es Eb-részvétele előtt hozta meg.

A döntést nem most hoztam meg. Számomra már azelőtt egyértelmű volt, hogy a csapat kijutott volna az Európa-bajnokságra. Akkor megegyeztünk, hogy a tornáig közösen folytatjuk a munkát. Úgy gondolom, hogy az Európa-bajnokság után jobb, ha váltok, és más ember kerül a helyemre, mert egy újabb ciklus kezdődik a válogatottnál”

– mondta Xavier Pascual.

Buricea 2 évre írt alá

A Konstancai CSM vezetőedzője, George Buricea veszi át a válogatott irányítását, szerződése 2 évre szól, a jelenlegi elnök megbízatásának lejártáig. Buricea márciusban fogja először irányítani a válogatottat, első hivatalos megmérettetése pedig a 2025-ös világbajnoki selejtező rájátszása lesz Csehországgal, a páros meccset május elején rendezik.

Az új szövetségi kapitány szerződése nem függ a csehek elleni vébé-selejtező kimenetelétől.

Buricea ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ha nem gondolná, hogy ezt a csatát is meg lehet nyerni, akkor nem vállalta volna.

•  Fotó: Facebook/Federatia Romana de Handbal Galéria

Fotó: Facebook/Federatia Romana de Handbal

„Nem tudom, hogy Románia favorit-e a párharcban, főleg, hogy a visszavágót idegenben játsszuk. Ráadásul nagyon tapasztalt játékosaik vannak a cseheknek, a kapusuk például a Kielben véd. De ha nem hinném, hogy kijuthatnánk, nem állnék itt előttetek. Az első kérdés, amit az elnök úr feltett nekem az volt, hogy meg tudom-e csinálni.

Játékosként egész életemben harcos voltam, edzőként sem változtam. Nem ígérhetek kvalifikációt, de azt igen, hogy mindent beleadunk a pályán, és az utolsó csepp energiánkig küzdeni fogunk”

– emelte ki Buricea.

George Buricea játékos pályafutását meghatározó városban, Konstancán kezdett edzőként tevékenykedni, a CSM-nél sikerült egy egységes és erős csapatot kialakítania. Nekik sikerült valamennyire megtörni a Dinamo hazai dominanciáját, a Xavier Pascual-korszakot, hiszen két trófeát is meg tudtak szerezni (Román Szuperkupa és Román Kupa), illetve a kézilabda Európa Liga főcsoportkörébe is bejutott a tengerparti együttes.

Az új szövetségi kapitány üzent a játékosoknak is: „A válogatottba csak azok előtt áll nyitva az ajtó, akik mindenképpen magukra akarják ölteni a címeres mezt. Nem számít a név, azokra számítunk, akik tenni akarnak valamit az országért”.

George Buricea két kollégáját, Rudi Stănescut és Ionuț Georgescut választotta be a technikai stábba.

•  Fotó: Facebook/Federația Română de Minifotbal Galéria

Fotó: Facebook/Federația Română de Minifotbal

A férfi kézilabda-válogatott Románia egyik legsikeresebb csapata, négyszeres világbajnok (1961, 1964, 1970, 1974), emellett kétszer bronzérmet (1967, 1990) szerzett, az olimpiákon pedig négyszer állhatott dobogóra, három bronz- (1972, 1980, 1984), egy ezüstérem itt a termés (1976). A 90-es évek közepén viszont mély szakadékba zuhant a válogatott, az 1995-ös vébén a tizedik, az 1996-os Eb-n a 9. lett, ezután hosszú szünet következett. Két vébére azért sikerült kijutni – 2009-ben a 15., 2011-ben a 19. lett, Európa-bajnokságra csak az idei tornára tudott kvalifikálni a válogatott, 28 év szünetet követően – köszönhetően annak is, hogy 24 fősre emelték a létszámot. A németországi Eb-n kemény csoportba került Románia, mindhárom meccsét elveszítette, a 22. helyen végzett.
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Néhány indulatos szurkoló miatt szenved a GYHK

Sajnálatos események történtek a lelátón a Gyergyói Hoki Klub legutóbbi hazai mérkőzésén, amelyet követően a vezetőség közleményt adott ki, ebben megpróbálták nyugalomra inteni, ugyanakkor figyelmeztették is a csapat szurkolóit.

Elképesztő, máris kirúgták a Sportklub edzőjét

Kevesebb mint egy hónap után menesztette a Csíkszeredai Sportklub a novemberben érkezett Peteris Skudrát: a lett vezetőedzővel egyetlen pontot szerzett a csapat a jégkorong Erste Ligában, miközben sorra jöttek a vereségek.

Székelyhon

Székelyudvarhelyi csillag született a magyarországi tehetségkutató színpadán – videóval

Elkápráztatta a közönséget és a zsűrit is a székelyudvarhelyi apa-lánya duó: Kristóf Béla és Rebeka tarolt a Csillag születik tehetségkutató műsorban bemutatott produkciójukkal.

`
Krónika

„Botrányos, felelőtlen”. Háborús bűnöst tüntetett ki Nicuşor Dan a román nemzeti ünnepen?

Élesen bírálja Nicuşor Dan román államfőt Cătălin Avramescu filozófus, politológus, aki azt állítja, hogy az elnök olyan háborús veteránt tüntetett ki a román nemzeti ünnep alkalmából, aki a nácik oldalán részt vett többek között az odesszai mészárlásban.

Krónika

Kifütyülték a miniszterelnököt Gyulafehérváron, az államfő Bukarestben „népfürdőzött” a román nemzeti ünnepen

Több mint 3000 román és szövetséges katona részvételével rendezték meg hétfőn Bukarestben a hagyományos katonai díszszemlét a Román Királyság és Erdély egyesülését egyoldalúan kikiáltó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés 107. évfordulója alkalmából.

Főtér

Nemzeti ünnep helyett nemzeti cirkusz Gyulafehérváron – hírmix

A románok elsöprő többsége szereti a hazáját és büszke Romániára. „Ki az a Sara?” – liszttel és egyéb alapélelmiszerekkel dekorálta ki volt párja autóját egy nő.

Ez is érdekelheti

A zetelaki szélső góljai is kellettek Románia továbbjutásához

A román női kézilabda-válogatott nehéz meccsen 31–27-re legyőzte Japánt a világbajnokságon, ezzel biztosította helyét a középdöntőben. A szombati találkozón a zetelaki Kerekes Éva három gólt szerzett.

A kétszeres székely világbajnok kézilabdakapus, akinek kijutott a nehézségekből

Orbán István a román férfi kézilabda-válogatott kétszeres világbajnok (1970, 1974) kapusaként szerzett nevet magának. Karrierjének egy súlyos sérülés vetett véget. Utána edzőként maradt imádott sportága berkeiben.

A hajrá döntött a VSK Udvarhely meccsén

A CSM Vaslui II. otthonában lépett pályára pénteken délután a VSK Székelyudvarhely a férfi kézilabda A osztály 10. fordulójában. A találkozó feszült, hullámzó játékot hozott, végül a hazaiak örülhettek.

Még nem gyűjtöttek pontot, ultimátumot kaptak a segesvári kézilabdázók

Kilenc forduló járt le a férfi kézilabda Bölények Ligája 2025–2026-os szezonjából, az újonc Segesvári VSK mindegyik mérkőzését elveszítette. A vezetőség radikális intézkedéseket helyezett kilátásba, ha a téli szünetig nem javulnak az eredmények.

Székelyudvarhely és Csíkszereda között dőlhet el a megyei női kézilabda-bajnoki cím

A Székelyudvarhelyi Hargita KK és a Csíkszeredai KSC 4Seasons csapata is veretlenül nyerte alapszakaszbeli csoportját a Hargita megyei női kézilabda-bajnokságban, előreláthatóan e két csapat közül kerül majd ki a megyei bajnok.

A hajrában mutatta meg igazi arcát a VSK Székelyudvarhely

Az elején és a végén vezetett a VSK Székelyudvarhely a Galaci CSU ellen a férfi kézilabda A osztály hazai találkozóján. Így lehet keretbe foglalni a meccset, amelyen finoman szólva is akadozott a játék.

A Bajnokok Ligája után a kézivébén is leteheti névjegyét Kerekes Éva

Parádés gólokkal robbant be a nemzetközi köztudatba a Besztercei Gloria zetelaki származású kézilabdázója, Kerekes Éva. A 24 éves balszélső jelenleg 12 találatnál tart a Bajnokok Ligájában. Remek formájának hála ott lehet a közelgő világbajnokságon is.

Százszázalékos maradt a Hargita KK a megyei női kézilabda-bajnokságban

Folytatta kiváló eredményeinek sorát a Székelyudvarhelyi Hargita KK a tízcsapatos női kézilabda-bajnokság alapszakaszának nyugati csoportjában.

Szoros hajrában maradt alul a VSK Székelyudvarhely

Zsinórban öt gólt lőtt a második félidő derekán a VSK Székelyudvarhely a CSU Suceava II. otthonában, de aztán többször megremegtek a kezek, amikor egyenlíteni kellett.

Megszakadt a Sepsi-SIC győzelmi sorozata

Vereséggel kezdte a női kézilabda A osztály alapszakaszának visszavágóit a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC, hazai pályán maradt alul a Jászvásári CSM ellen, és ezzel megszakadt a hatmeccses győzelmi sorozata.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!