Hirdetés

Üzenet a parasportolótól: „A lehetetlen nem létezik!”

Szabó László, az MPB elnöke, Osváth Richárd, paralimpiai ezüst- és bronzérmes vívó és Kádár Zoltán rádiós
Fotó: Sebestyén Ervin

2022. július 20., 14:45

Számos nemzetközi hírű szakember, világbajnok kapott meghívót az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborba. A magyar parasportsikerekről Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke és Osváth Richárd paralimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európabajnok vívó beszélgetett Kádár Zoltán rádiós műsorvezetővel.

2022. július 20., 14:45

Egészen szenzációs teljesítményt nyújtottak a magyar paralimpiai sportolók a 2021-es tokiói játékokon – minden idők második legtöbb érmét gyűjtötték be, ami az elmúlt időszakhoz képest nagy áttörésnek számít. „A legfontosabb az, hogy mára ott tartunk, hogy ezeknek a sportolóknak van egy stabil hátterük, végre pénzügyileg is tudjuk őket segíteni. Olyan edzőink vannak, akik tényleg értenek a munkájukhoz és tudják, hogyan kell bánni a sportolóinkkal. A harmadik összetevő az lehet, hogy most már az emberek is másképp reagálnak, sokkal több szurkolást kapunk, mint korábban” – mondta Szabó László. A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke hozzátette, hogy folyamatosan azon dolgoznak, hogy még tovább fejlődjenek és folyamatosan jobbnál-jobb eredményeket érjenek el.

Hirdetés

„Az első világkupaversenyem Olaszországban volt. Az esemény után volt egy esti vacsora, végig remek volt a hangulat, senki nem azzal foglalkozott, hogy nincs keze, nincs lába, hanem annak örült, amije van. Én ilyen emberek közé szeretnék tartozni, ahol folyamatosan azt kapom a környezetemtől, hogy így is lehet boldogan élni, és nincs ezzel semmi gond” – emlékezett vissza Osváth Richárd.

A nemzetközileg is sikeres sportoló elmesélte, számára nem volt egyszerű megszokni ezt a fajta vívást. „Technikailag nagyon képzett kell legyen az ember keze, gyorsnak kell lenni. Az állóvívással szemben nagyon kevés távolság van a két sportoló között, különböző technikákat lehet alkalmazni” – vázolta sportágát Osváth. A 37 éves kerekesszékes vívó elmondta, hogy mindig többet szeretne. Eddig háromszor vívott paralimpiai döntőt, viszont mindegyiken be kellett érnie az ezüstéremmel. Amennyiben Párizsban jól jön ki a lépés, akkor mindenképpen az aranyat célozza meg magának.

Az MPB elnöke elárulta, hogy elég nehéz találni olyan személyeket, akik szívesen foglalkoznának a parasportokkal. „Vannak olyan iskolák, amelyek fogyatékos gyerekek számára jöttek létre, ez pedig hozzásegíti a szövetséget ahhoz, hogy növelje a sportolói állományt. A különböző sportágakban dolgozó edzők és szakemberek mindig figyelik őket és igyekeznek bevonzani őket, azonban minél fiatalabb korukban meg kell találni ezeket a gyerekeket” – emelte ki.

Célja, hogy megváltoztassák a magyar jogrendszert, az MPB pedig így tudomást szerezzen, ha valaki balesetet szenved és elveszti egy végtagját. Ezeket az embereket szeretnék felkeresni, hogy lehetőségeket kínáljanak fel nekik.

A világ- és Európa-bajnok Osváth Richárd is megerősítette, az a legfontosabb, hogy a fogyatékkal élő emberek megértsék, ezáltal segíteni és lehetőségeket szeretnének teremteni nekik, illetve egy olyan közösségbe tartozzanak, ahol tisztelik őket. A rutinos kerekesszékes vívó hozzátette, az teljesen rendben van, hogy az épsportolók és a paralimpiai sportolók nem ugyanolyan díjazásban részesülnek. Természetesen mindkettőbe rendkívül sok munkát és energiát kell beletenni, muszáj áldozatot hozni, de így is megbecsülve érzi magát és elégedett, nem a pénz számít.

Az előadás végén pedig mindenkinek üzent: „az a legfontosabb, hogy soha senki ne adja fel az álmait. Mindig kellő önbizalomra van szükség, és meg kell találni a megfelelő motivációt is. A lehetetlen nem létezik”.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Eltiltották és súlyos pénzbírsággal sújtották az OSK sportigazgatóját

A Román Labdarúgó-szövetség Fegyelmi és Etikai Bizottsága komoly büntetést szabott ki Hadnagy Attilára, a labdarúgó 2. Ligában szereplő Sepsi OSK sportigazgatójára, miután a Bihar FC elleni 2–2-es döntetlen után számon kérte a játékvezetőt.

„Nem mondtam, hogy tolvajok” – megszólalt Hadnagy Attila az eltiltása után

Reagált a büntetésére Hadnagy Attila: a Sepsi OSK sportigazgatója elismerte, hogy hangosan beszélt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem mondott sértő dolgokat, csupán tisztázni szerette volna a történteket a játékvezetőkkel a drámai végjáték után.

Székelyhon

Holtan találták meg a Gyergyóalfaluból eltűnt férfit

Megtalálták, de sajnos már nem volt életben a Gyergyóalfaluból eltűnt 63 éves férfi – közölték Gyergyóalfalu község Facebook-oldalán a hétfői nagyszabású keresőakciót követően.

`
Krónika

Bocsánatkérésre szólítja Zelenszkijt a székelyföldi parlamenti képviselő

Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke bocsánatkérést vár Zelenszkijtől, és felszólítja az Ukrajna területén élő kisebbségek jogainak biztosítására.

Krónika

Elektromos autó az üzemanyagválság ellen? Kiszámoltuk: meghökkentő a különbség

Az iráni háború által okozott üzemanyagársokk új lendületet adhat az elektromos autók piacának, de nem mindenhol ugyanúgy, valódi mentalitásváltást pedig valószínűleg csak egy hosszasan elhúzódó olajválság idézhet elő.

Főtér

Erdélyi parasztfelkelések: Nem minden magyar volt földesúr, és nem minden román volt jobbágy

Ezúttal az elnyomott tömegekről és a hétköznapi hősökről értekeztek az MCC kolozsvári központjának történész meghívottjai.

Ez is érdekelheti

Jégre írt győzelmi sorozat: Nagy-Rozsnyai Lotti megállíthatatlan

Egy hétvége, két ország, kettőből két diadal. Ezt csinálja valaki Nagy-Rozsnyai Lotti műkorcsolyázó után, aki fantasztikus teljesítményt nyújtva nemrég megnyerte az országos bajnokságot, majd egy napra rá egy tallinni nemzetközi versenyen diadalmaskodott.

Fókuszban a románok párharca és a többi vb-pótselejtező elődöntője

Elkezdődnek az idei labdarúgó-világbajnokság pótselejtezős párharcai, csütörtökön az elődöntőket rendezik, a román válogatott Törökország ellen idegenben küzd a továbbjutásért.

Az FK Csíkszeredának fel kellett nőnie az élvonalhoz – Helyzetbe hozunk!

Hogyan vette fel a ritmust az FK Csíkszereda a román első osztályban? Cseke Szilárd sportigazgatóval az alapszakasz tanulságairól, a licencelés nehézségeiről, a székely zászló körüli jogi csatákról és a bennmaradásért vívott harcról beszélgettünk.

Nemzetközi mezőnyben bizonyított a csíki tekvandós

Ezüstérmet szerzett korosztályában a csíkszeredai Dombi Patrik a szófiai Ramus Open nemzetközi tekvandóversenyen.

Sepsi–Déva és sportágak kavalkádja vár ránk – szerdán a tévében

A téli sportok szerelmesei alpesi sí világkupát és a műkorcsolyavébét nézhetnek. Pályára lép a román U19-es válogatott, a futsalbajnokság rájátszásában a Sepsi-SIC a dévaiakat fogadja. Este ökölvívó gála, vízilabda BL és tenisz színesíti a kínálatot.

Egy délután, amikor a marosvásárhelyi sportot ünnepelték

A marosvásárhelyi sport került a középpontba kedden délután a Kultúrpalotában az Iskolás Sportklub fennállásának 70. évfordulója, valamint a Szász Albert Sportlíceum 25 éves jubileuma alkalmából szervezett ünnepségen.

Aranyat érő kűrök: bajnokokat avattak a székelyföldi műkorcsolyázók között

Az elmúlt hétvégén székelyföldi műkorcsolyázók is letették névjegyüket a román bajnokinak számító Tavasz Kupán, amelynek az otopeni-i Allianz-Țiriac Aréna adott otthont.

Dobogóra álltak a csíki és vásárhelyi ökölvívók a Román Kupán

Két székelyföldi bronzérem született az U17-es ökölvívó Román Kupán: a csíkszeredai Gábor Kristóf és a marosvásárhelyi Mihai Boros is dobogóra állt Călărași-on.

Egy tucat dobogós helyezéssel hangoltak a döntőre székelyföldi cselgáncsozók

Eredményesen szerepeltek a hétvégén a csíkszéki és háromszéki dzsúdósok az iskolás sportklubok országos cselgáncs-bajnokságának ónfalvi elődöntőjén: az U18-as korosztályban tizenkét alkalommal állhattak dobogóra.

Pályán a Sepsi-SIC, szezonzárás az alpesi sízőknél – a keddi sportműsor

A végjátékhoz érkezett az alpesi sí világkupa: Lillehammerben az idény utolsó technikai versenyeit rendezik. A keddi sportműsorban emellett a Sepsi-SIC bajnoki elődöntőjének első mérkőzése, valamint kerékpár és tenisz is szerepel.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!