Hirdetés

Újra zúgna a székelyudvarhelyi Nagyoldal

Legutóbb 2018 szeptemberében volt verseny Székelyudvarelyen
Fotó: Barabás Ákos

2024. október 31., 17:09

Több mint hat év telt el azóta, hogy szurkolókkal és versenyzőkkel telt meg a székelyudvarhelyi motokrosszpálya, ami azóta egyre rosszabb állapotba került. Most pár helybéli összefogásának köszönhetően a város ismét visszakerülhet az országos körforgásba.

2024. október 31., 17:09

Az elmúlt hétvégén az Ilfov megyei Ciolpani-ban ért véget az országos motokrosszbajnokság, a tervezett hat fordulóból végül ötöt rendeztek meg, a sepsiszentgyörgyi versenyre nem került sor.

Hirdetés

Az MX1-es kategóriában a sepsiszentgyörgyi Tompa Krisztián lett a bajnok, megelőzve a zernyesti George Cabalt és az ozsdolai Ördög Zoltánt. Az MX2-ben is székelyföldi aranyérmest hirdettek, a csíkszeredai Erőss Koppány magabiztosan hódította el az első helyet. A veterán 2-es kategóriában is csíkszeredai állhatott fel a dobogó legfelső fokára, Fazakas Zoltán utasította maga mögé a teljes mezőnyt.

Évekkel ezelőtt elképzelhetetlen volt, hogy egy eredményhirdetésen ne szólítsanak a dobogóra székelyudvarhelyi motokrosszost – elég csak Balázs István „Iwánra” gondolni, aki kilencszeres aranyérmes – ám ez idén is elmaradt.

Legutóbb 2018 szeptemberében volt verseny Székelyudvarelyen •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Legutóbb 2018 szeptemberében volt verseny Székelyudvarelyen
Fotó: Barabás Ákos

A mezőnyben szerencsére így is lehet székelyudvarhelyivel találkozni, ám ők inkább szórakozásból, hobbiból versenyeznek, egy-két fordulón vesznek részt, mivel nincs meg az anyagi fedezetük ahhoz, hogy bevállaljanak egy teljes szezont.

„Hobbiszinten versenyzünk. Sajnos rengeteg a korlát, a munkahely és a család mellett kevés idő jut a motokrosszra, továbbá nincs lehetőségünk annyit edzeni sem” – kezdett bele Sütő Nagy Levente, aki a veterán 1-es kategóriában összesítésben a 14. helyen végzett.

„42 évesen komoly babérokról nem álmodozom, csak próbálom megszerettetni a fiammal a motokrosszt. Őt sem szeretnénk bármibe is belehajszolni, hagyjuk, hogy az ő tudása szerint versenyezzen, a lassú, de biztos fejlődést választottuk” – mesélt fiáról, Krisztiánról, aki az édesapjához hasonlóan a bajnokság pár versenyén vett részt az 50 köbcentis kategóriában. A 9 éves motokrosszos a következő szezontól korosztályt és kategóriát is vált majd.

A 9 éves Sütő Nagy Krisztián  a következő szezonban már korosztályt és kategóriát is vált •  Fotó: Sütő Nagy Levente magánarchívuma Galéria

A 9 éves Sütő Nagy Krisztián a következő szezonban már korosztályt és kategóriát is vált
Fotó: Sütő Nagy Levente magánarchívuma

Sütőéknél a motokrossz már évtizedek óta megfertőzte a családot, hiszen közeli rokonságban vannak a Balázs családdal.

Gyerekkoromban ott javították, építették a motorokat, készültek a versenyekre, mi fiatalok egész nap ott voltunk a műhelyben. Ez családi örökségnek is mondható, mindenki autós és/vagy motoros nálunk. A motokrossz mindig is az álmom volt, de nem volt esélyem rá, hogy fiatalon versenyezzek, mindent önerőből kellett elérnem.

A fiam két évesen már beereszkedett a taposóval a töltés tetejéről, már akkor látszott, hogy van tehetsége hozzá. Volt pár esése azóta, emiatt nem is erőltetjük, hajtjuk, csinálja, ahogy tudja, hiszen ebben a korban hamar el lehet venni a kedvét a versenyzéstől” – tette hozzá Sütő Nagy Levente.

2018 szeptemberében, tehát több mint hat éve volt utoljára verseny a Kerekerdő melletti Nagyoldalban. Azóta elcsendesült a motokrosszpálya, néha páran birtokukba veszik az enyészetté vált létesítményt, ami egyre rosszabb helyzetbe került.

Az idei viharok jelentős kárt tettek benne, ám pár helyi motoros és magánember, illetve egy vállalkozó adományából sikerült letakarítani, helyrehozni a pályát, így lehet gyakorolni rajta.

Sütő Nagy Levente •  Fotó: Sütő Nagy Levente magánarchívuma Galéria

Sütő Nagy Levente
Fotó: Sütő Nagy Levente magánarchívuma

Ennek egyik fő mozgatórugója Páll István volt, akinek nagy álma, hogy Székelyudvarhely ismét visszakerüljön a motokrossz országos térképére.

„Sajnos most már senki sincs, aki csinálja. Három évvel ezelőtt vettük elő ismét a dolgokat a motokrosszpályán, hosszú idő kell ahhoz, amíg visszakerül minden a méltó helyére. Szeretnénk ismét élettel megtölteni a Nagyoldalt, még most is borsódzik a hátam, amikor visszagondolok, hogy annak idején több ezer ember volt a pálya szélén” – elevenítette fel a múltat Páll István, majd áttért a jelenre.

„Jövőre szeretnénk, ha az országos bajnokság egyik fordulóját Székelyudvarhelyen rendeznék. Az elhatározás megvan, a végkifejlet még kérdéses. Realista vagyok, nehéz út áll előttünk. Nem kevés pénzbe kerül egy ilyen verseny megszervezése, de minden követ megmozgatunk, hogy visszatérjenek az udvarhelyi pályára a motokrosszosok” – tette hozzá Páll, aki idén a veterán 1-es kategóriában a 13. lett. Mivel a fia is versenyző, ezért másik nagy álma, hogy amint létre tudnak hozni egy új udvarhelyi motokrossz-klubot, az utánpótlásra is nagy hangsúlyt fektetnének, motokrossziskolát indítanának.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Testi sértés miatt ítélték el a Sepsi OSK volt hálóőrét

Három év börtönbüntetést kapott Răzvan Began, a Sepsi OSK korábbi kapusa. A 29 éves labdarúgó ügye testi sértés miatt került a bíróságra, az ítélet egyelőre nem jogerős.

Óriási meglepetés a kupában, a Steaua legyűrte a gyergyóiakat

Sima gyergyói továbbjutásra utalt a papírforma, ehhez képest nem ez történt. Adorján Örs hőssé vált, bevédte a Steauát a jégkorong Román Kupa döntőjébe. A GYHK csak a harmadik helyért játszik vasárnap.

Székelyhon

Életbe lépett a jogszabály: nem fizetik többé a betegszabadság első napját

Nem fizetik többé a betegszabadság első napját Romániában, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet február elsején lépett hatályba.

`
Krónika

Kolumbán Vilmos: az Erdélyi Református Egyházkerület megfontolja, hogy kilép a Református Egyházak Világközösségéből

Az Erdélyi Református Egyházkerület megfontolja, vagy elgondolkodik azon, hogy kilép a Református Egyházak Világközösségéből, vagy felfüggeszti tagságát – jelentette ki Kolumbán Vilmos, az egyházkerület püspöke szombaton az M1 aktuális csatornán.

Krónika

Miért mondhatta Csíkszereda polgármestere, hogy az AUR „kihasználta” az adóemelés-ellenes tüntetést?

Heves indulatokat váltott ki a közösségi oldalakon Korodi Attilának, Csíkszereda polgármesterének az állásfoglalása, amelyben elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tüntetést szervezzen a városban.

Főtér

A rablóállam esete a védtelen állampolgárokkal és a jogállamiság illúziójával

A nagyváradi premontrei apát kilakoltatásáról szóló bírósági döntés félelmetes képet fest az igazságszolgáltatás állapotáról, és az államérdekből elkövetett jogtiprásról.

Ez is érdekelheti

Focimeccsek, tenisz és kerékpár – a hétfői sportműsor

Zárul a labdarúgó Szuperliga 24. játéknapja, bajnoki mérkőzések az olasz, a spanyol bajnokságból és az NB II-ből. Pályakerékpár-Eb, tenisztornák.

Bejutott az Eb-elődöntőbe a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott a várakozásnak megfelelően fölényesen, 22–6-ra nyert vasárnap este az izraeli csapat ellen, ezzel elődöntőbe jutott a funchali Európa-bajnokságon.

Győztest avatnak a hoki Román Kupában, a bajnok otthonában az FK Csíkszereda – a vasárnapi sportműsor

Két esemény kerül a középpontba a vasárnapi sportműsorban: a jégkorong Román Kupa döntőjében a Brassói Corona és a Bukaresti Steaua csap össze, míg a labdarúgó Szuperligában az FK Csíkszereda a regnáló bajnok FCSB otthonában játszik.

A címvédővel szembeni vereség ellenére közel a legjobb négyhez a magyar női vízilabdázók

A magyar női vízilabda-válogatott 5–4-re kikapott a címvédő holland csapattól a funchali Európa-bajnokság középdöntőjének első fordulójában, az egygólos vereséggel azonban elődöntőbe jut, ha vasárnap győz az izraeliek ellen.

A mozgássérült marosvásárhelyi sportoló, akinek szertefoszlottak a paralimpiai álmai

A marosvásárhelyi ifj. Soós Zsigmond (Öcsi) a kezét és a lábát is érintő ujjhiánnyal született, de mindez nem akadályozta meg abban, hogy már 10 évesen atletizálni kezdjen, később pedig világrekordokat állítson fel és közel kerüljön a paralimpiához.

Képernyőn a hokisok Román Kupája, megismerjük a döntősöket

Elkezdődik a jégkorong Román Kupa négyes döntője, szombaton kiderül, hogy mely két gárda jut be a fináléba. Emellett női bajnokot avatnak az Australian Openen, folytatódnak a téli sportágak világkupaversenyei, pályán a Bayern és a Barcelona a topligákban.

Ötven éve vált a tökéletesség példaképévé a legendás román tornászbajnok

A Román Olimpiai és Sportbizottság hivatalosan is megnyitotta az idei Nadia Comăneci Évet, annak apropóján, hogy az egykori tornászbajnok 50 éve írt sporttörténelmet a világ első tökéletes tízpontos gyakorlatával.

Sorsolnak az európai kupákban, a Kolozsvári CFR nyitja a fordulót a Szuperligában

Sporteseményekben gazdag péntek vár ránk, a Bajnokok Ligája és Európa Liga rájátszásának sorsolása mellett a Kolozsvári CFR hazai mérkőzése, valamint a férfi kézilabda Európa-bajnokság és az Australian Open elődöntői emelkednek ki a műsorból.

Kiütötte a házigazdákat is, csoportelső a magyar női vízilabda-válogatott

Csoportelsőként jutott a középdöntőbe a magyar női vízilabda-válogatott a funchali Európa-bajnokságon, miután a harmadik csoportmérkőzését is megnyerte. A romániai együttes ismét vereséget szenvedett, és az alsóházban folytatja a szereplését.

Eldől az FCSB és az FTC sorsa az Európa-ligában, tovább robognak az Eb-k – a csütörtöki sportműsor

Sorsdöntő játéknap következik a labdarúgó Európa-liga főtábláján: eldől, az FCSB és a Ferencváros sorsa. Eközben fontos mérkőzéseket játszanak a magyar válogatottak az Eb-ken, a kínálatot sznúker, golf és alpesi sí is színesíti.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!