Új bajnoka van a Roland Garrosnak, Alcaraz nyerte a döntőt

Zátyi Tibor , MTI 2024. június 09., 21:26

A spanyol Carlos Alcaraz nyerte meg a férfi egyes küzdelmeit a francia nyílt teniszbajnokságon, mivel a vasárnapi fináléban ötszettes küzdelemben legyőzte a német Alexander Zverevet, ezzel megszerezte harmadik Grand Slam-serlegét.

A 14. tornagyőzelmét begyűjtő Alcaraz pályafutása harmadik Grand Slam-trófeáját nyerte Fotó: Facebook/Roland Garros

A 27 éves német játékos olimpiai arannyal és ATP-világbajnoki címmel már büszkélkedhetett, Grand Slam-fináléban viszont csak egyszer járt, amikor kétszettes előnyről kikapott az osztrák Dominic Thiemtől a 2020-as US Openen. A Roland Garrosról sem lehettek túl kellemes emlékei, mivel a 2022-es elődöntőben olyan súlyos bokasérülést szenvedett Rafael Nadal ellen, hogy csaknem fél évet ki kellett hagynia. Az idei Garroson aztán „elégtételt vett” a 14-szeres bajnok salakkirályon, és magabiztosan verte őt a nyitókörben.

Alcaraz ugyanakkor 21 évesen már kétszeres GS-győztesnek vallhatta magát (US Open 2022, Wimbledon 2023), Párizsban viszont – Zverevhez hasonlóan – ő is csak az elődöntőig jutott el eddig. A négy között emlékezetes, ötszettes csatában búcsúztatta a hétfőtől világelső olasz Jannik Sinnert.

Ami kettejük egymás elleni mérlegét illeti, a hamburgi teniszező 5–4-re vezetett, ebből salakon háromszor találkoztak, két madridi mérkőzésen a murciai játékos győzött, a 2022-es Garroson viszont az orosz származású Zverev nyert.

A tizedik csatát mindketten idegesen kezdték, két gyors brékkel indult a meccs, aztán a volt világelső Alcaraz nyugodott meg hamarabb, és kiváló játékkal rukkolt elő. A spanyolok ásza kihasználta ellenfele visszafogottságát, jól kezelte a bombaerős szervákat, és 2:2-nél, majd 5:3-nál is elvette Zverev adogatását, 46 perc elteltével pedig már szettelőnyben volt. A folytatásban a spanyol rontott többet – a kavargó szél sem könnyítette meg a játékosok dolgát –, és 2:2-nél a német brékelt, majd lendületbe jött, 4:2-nél már dupla brékkel vezetett, és 1 óra 35 percnél 1–1-re állt a mérkőzés.

A harmadik felvonásban is a Saschának becézett német tűnt stabilabbnak, Alcaraz küszködött az adogatójátékokkal, mígnem váratlanul semmire elvette riválisa szerváját, és három bréklabdát hárítva 5:2-re elhúzott. Ez sem volt azonban elég neki, mert „beremegett”, nem tudta kiszerválni a szettet, és már a borításra is panaszkodott a bírónál. Zverev játékában viszont nem jöttek hullámvölgyek, sorozatban öt gémet nyert, és már csak egy játszmára volt első Grand Slam-diadalától.
A negyedik szett újabb fordulatot hozott, a spanyol elképesztő megoldásokkal kétszer brékelt, majd 4:1-nél ápolást kért fájó combjára. Ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy kiharcolja az ötödik játszmát, amely a tizedik volt Párizsban az open érában, azaz a profik 1968-as beengedése óta.

Ebben sem változott meg a mérkőzés képe: hol az egyik, hol a másik játékos érezhette nyeregben magát, majd jöttek a hibák, ezekből aztán Alcaraz került brékelőnybe. Ezt viszont már nem adta ki a kezéből, Zverev az utolsó tartalékait mozgósítva eljutott néhány bréklabdáig, de a fontos pontoknál ismét a spanyol volt jobb, aki 4 óra 19 perc után boldogan terülhetett el a Philippe Chatrier Stadion salakján.

A 14. tornagyőzelmét begyűjtő Alcaraz pályafutása harmadik Grand Slam-trófeája, a Muskétások Kupája mellé 2,4 millió eurót kap.

Roland Garros, férfi döntő:
Carlos Alcaraz (spanyol, 3.)–Alexander Zverev (német, 4.) 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2

Swiatek negyedszerre
A világelső Iga Swiatek nyerte meg a női egyes küzdelmeit a francia nyílt teniszbajnokságon, mivel a szombati fináléban könnyedén legyőzte az olasz Jasmine Paolinit, ezzel megszerezte ötödik Grand Slam-serlegét, negyediket Párizsban.
Női döntő: Iga Swiatek (lengyel, 1.)-Jasmine Paolini (olasz,12.) 6:2, 6:1