Magyarország közel száz év után rendezhet sakkolimpiát, 1926-ot követően másodszor gyűlnek itt össze a sportág legrangosabb eseményére a versenyzők, vele együtt pedig a százéves nemzetközi szövetség ünnepi kongresszusát is megtartják.
Ács Péter, a magyar férfi csapat szövetségi kapitánya szerint „Jó érzés újra egy csapatban lenni a közös célért" – utalt Rapport Richárdra és Lékó Péterre, a válogatott két nagy visszatérőjére. Rangidősként a tizedik olimpiáján asztalhoz ülő Lékó elárulta, nem gondolta, hogy visszatér, mivel csak úgy látta értelmét, ha Rapport is újra magyar színekben versenyez, de nem hitte, hogy ez megtörténhet.
Fodor Tamás, a magyar női csapat szövetségi kapitánya szerint a felkészülés során mindenki beletette a maximumot a munkába, ezért az első tízbe várja az együttest. Az első táblán a mindössze 17 éves Gaál Zsóka szerepel majd. A válogatottat 2006 óta erősítő Hoang Thanh Trang lesz a második táblán, Terbe Julianna a harmadikon, Papp Petra a negyediken, az ötödik tag pedig a rutint és tapasztalatot képviselő Lázárné Vajda Szidónia.
A 45. sakkolimpia a keddi megnyitót követően szerdán rajtol. A svájci rendszerű, 11 fordulós viadal jövő vasárnap zárul, az egyetlen szabadnap jövő kedden lesz. Minden korábbinál több résztvevő indul: a nyílt szekcióban 196, a nőknél pedig 184 csapat versenyez egymással.
A magyar csapatok összetétele
Férfi A csapat: Berkes Ferenc, Gledura Benjámin, Lékó Péter, Rapport Richárd és Szanan Szjugirov; szövetségi kapitány: Ács Péter.
Férfi B csapat: Antal Gergely, Bánusz Tamás, Kozák Ádám, Papp Gábor és Prohászka Péter; szövetségi kapitány: Medvegy Zoltán.
Férfi C (U25) csapat: Juhász Ágoston, Kántor Gergely, Karácsonyi Gellért, Krstulovic Alex és Vanczák Tamás; szövetségi kapitány: Gonda László.
Női A csapat: Gaál Zsóka, Hoang Thanh Trang, Papp Petra, Terbe Julianna és Lázárné Vajda Szidónia; szövetségi kapitány: Fodor Tamás.
Női B csapat: Demeter Dorina, Karácsonyi Kata, Lakos Nikoletta, Mihók-Juhász Barbara és Terbe Zsuzsanna; szövetségi kapitány: Galyas Miklós.
Női C (U25) csapat: Tóth Lili, Sulyok Eszter, Gömböcz Zsófia, Nandin-Erdene Davaademberel és Sipos Stefánia; szövetségi kapitány: Csonka Balázs
A román válogatott összetétele
Nők: Irina Bulmaga, Miruna Lehaci, Mihaela Sandu, Carmen Voicu-Jagodzinsky és Alessia Ciolacu; szövetségi kapitány: Szabó Gergely András.
Férfiak: Dieter Nisipeanu, Constantin Lupulescu, Bogdan Deac, Kirill Sevcsenko, Mircea Pârligras és David Gavrilescu; szövetségi kapitány: Ivan Szokolov.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!