Hirdetés

Székely sakkozó a budapesti sakkolimpián

Szerdán kezdődik a sakkolimpia
Fotó: Dr. Schmidt Ádám

2024. szeptember 10., 11:22

Az első számú magyar férfi csapat a hat közé, a női pedig a legjobb tízbe kerülést tűzte ki célul a 45. budapesti sakkolimpián. A szerdán kezdődő világeseményen a magyar csapatnak tagja a székelyudvarhelyi születésű Lázárné Vajda Szidónia is.

2024. szeptember 10., 11:22

Magyarország közel száz év után rendezhet sakkolimpiát, 1926-ot követően másodszor gyűlnek itt össze a sportág legrangosabb eseményére a versenyzők, vele együtt pedig a százéves nemzetközi szövetség ünnepi kongresszusát is megtartják.

Hirdetés

Ács Péter, a magyar férfi csapat szövetségi kapitánya szerint „Jó érzés újra egy csapatban lenni a közös célért" – utalt Rapport Richárdra és Lékó Péterre, a válogatott két nagy visszatérőjére. Rangidősként a tizedik olimpiáján asztalhoz ülő Lékó elárulta, nem gondolta, hogy visszatér, mivel csak úgy látta értelmét, ha Rapport is újra magyar színekben versenyez, de nem hitte, hogy ez megtörténhet.

Rapport Richárd (balról) és Lékó Péter •  Fotó: Dr. Schmidt Ádám Galéria

Rapport Richárd (balról) és Lékó Péter
Fotó: Dr. Schmidt Ádám

Fodor Tamás, a magyar női csapat szövetségi kapitánya szerint a felkészülés során mindenki beletette a maximumot a munkába, ezért az első tízbe várja az együttest. Az első táblán a mindössze 17 éves Gaál Zsóka szerepel majd. A válogatottat 2006 óta erősítő Hoang Thanh Trang lesz a második táblán, Terbe Julianna a harmadikon, Papp Petra a negyediken, az ötödik tag pedig a rutint és tapasztalatot képviselő Lázárné Vajda Szidónia.

A 45. sakkolimpia a keddi megnyitót követően szerdán rajtol. A svájci rendszerű, 11 fordulós viadal jövő vasárnap zárul, az egyetlen szabadnap jövő kedden lesz. Minden korábbinál több résztvevő indul: a nyílt szekcióban 196, a nőknél pedig 184 csapat versenyez egymással.

Lázárné Vajda Szidónia. Székelyudvarhelyen született, de több éve Magyarországon él •  Fotó: Vajda Szidónia magánarchívuma Galéria

Lázárné Vajda Szidónia. Székelyudvarhelyen született, de több éve Magyarországon él
Fotó: Vajda Szidónia magánarchívuma

A magyar csapatok összetétele

Férfi A csapat: Berkes Ferenc, Gledura Benjámin, Lékó Péter, Rapport Richárd és Szanan Szjugirov; szövetségi kapitány: Ács Péter.

Férfi B csapat: Antal Gergely, Bánusz Tamás, Kozák Ádám, Papp Gábor és Prohászka Péter; szövetségi kapitány: Medvegy Zoltán.

Férfi C (U25) csapat: Juhász Ágoston, Kántor Gergely, Karácsonyi Gellért, Krstulovic Alex és Vanczák Tamás; szövetségi kapitány: Gonda László.

Női A csapat: Gaál Zsóka, Hoang Thanh Trang, Papp Petra, Terbe Julianna és Lázárné Vajda Szidónia; szövetségi kapitány: Fodor Tamás.

Női B csapat: Demeter Dorina, Karácsonyi Kata, Lakos Nikoletta, Mihók-Juhász Barbara és Terbe Zsuzsanna; szövetségi kapitány: Galyas Miklós.

Női C (U25) csapat: Tóth Lili, Sulyok Eszter, Gömböcz Zsófia, Nandin-Erdene Davaademberel és Sipos Stefánia; szövetségi kapitány: Csonka Balázs

A román válogatott összetétele

Nők: Irina Bulmaga, Miruna Lehaci, Mihaela Sandu, Carmen Voicu-Jagodzinsky és Alessia Ciolacu; szövetségi kapitány: Szabó Gergely András.

Férfiak: Dieter Nisipeanu, Constantin Lupulescu, Bogdan Deac, Kirill Sevcsenko, Mircea Pârligras és David Gavrilescu; szövetségi kapitány: Ivan Szokolov.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Corbu góljától hangos a román és a magyar sajtó, válogatott meghívót sürgetnek

Győztes gólt szerzett, a mérkőzés legjobbjának választották, teljesítményével pedig a román sportsajtó figyelmét is felkeltette Marius Corbu. Több szaklap szerint a Székelyföld Labdarúgó Akadémia neveltje már megérdemelné a román válogatott meghívóját.

Nagy pofonba szaladt belé a Kolozsvári CFR, kikapott a Győr és a Loki is

Súlyos vereséget szenvedett hazai pályán a Kolozsvári CFR a Konferencia Liga selejtezőjének harmadik fordulójában. A magyar színeket képviselő Győr és a Debrecen is hátrányból várja a visszavágót.

Székelyhon

Tömegverekedés lett a szűk mezőgazdasági úti vitából Csatószegen

Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.

`
Krónika

Büntetőfeljelentést tett Majka ügyvédje a romániai telefonszámról érkezett fenyegetés miatt

Büntetőfeljelentést tett csütörtökön Majka romániai jogi képviselője a sepsiszentgyörgyi Sic Feszt fesztiválra tervezett koncert lemondását kiváltó fenyegetés ügyében.

Krónika

A Majka-ügy csak a jéghegy csúcsa, be kellene fejezni a magyar–magyar acsarkodást

Életveszélyes fenyegetést kapott egy magyarországi előadó, ezért lemondta székelyföldi koncertjét. A botrány túlmutat Majkán, és a magyar közélet nagyon aggasztó állapotairól árulkodik.

Főtér

Már csak 4-5 napig működhet a jelenlegi körülmények között a cernavodai atomerőmű

Százszázalékos kamatra adott kölcsönt a letartóztatott uzsorás. Akár 40 fok is várható vasárnap a nyugati országrészben.

Ez is érdekelheti

Aranyérmek sokaságával tért haza Kőszegről a Godako

Eredményes versenyt zárt az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportklub. A Kőszegen, 18. alkalommal megrendezett Ostrom Kupán a gyergyószentmiklósi ökölvívók tizenöt aranyérmet szereztek a nemzetközi mezőnyben.

A tengerparton játszik az FK Csíkszereda – a szombati sportműsor

A Konstancai Farul otthonában lép pályára az FK Csíkszereda a labdarúgó Szuperligában. Színes a mai felhozatal, egy helyen, mit és hol nézzük.

Új sportággal ismerkedhet meg Székelyudvarhely, nemzetközi diszkgolf-versenyt rendeznek

A székelyudvarhelyi Hillside pályán rendezik meg a Transylvania Open 2026-ot, amely Románia első, a Professional Disc Golf Association által hitelesített versenye. Nemzetközi mezőnyt fogadnak, először láthatunk diszkgolf megmérettetést Székelyföldön.

Kezdődik az újabb fociforduló – pénteken a tévében

Folytatódik a vizes Európa-bajnokság Párizsban, a motorosok a Brit Nagydíjon köröznek, este pedig elkezdődik az újabb forduló a focibajnokságokban: az MTK-hoz látogat a Puskás Akadémia, az UTA pedig a Rapidot fogadja.

Hazai pályán játszik a CFR, idegenben lép pályára a Craiova – a csütörtöki sportműsor

Folytatódnak a labdarúgó Európa- és Konferencia Liga selejtezői, pályára lép a Kolozsvári CFR és az Universitatea Craiova is. A csütörtöki kínálatban emellett kerékpár, tenisz, női kézilabda és golf is szerepel.

Fradi-meccsek, vizes Eb, női Tour – szerdán a tévében

Szerdán este az Európa Liga selejtezőjében a Ferencváros a lengyel Górnik Zabrzét fogadja. Addig a párizsi vizes Európa-bajnoksággal hangolhatunk, ahol a magyar nyílt vízi úszóknak szoríthatunk.

Képernyőn a vizes Európa-bajnokság és a női Tour de France – a keddi sportműsor

Folytatódik a vizes Európa-bajnokság, újabb szakasz vár a női Tour de France mezőnyére, míg a magyar U18-as női kézilabda-válogatott Kínával csap össze a világbajnokság középdöntőjében.

Dobogós udvarhelyiek a Nagyszeben Triathlon Challenge-en

Újabb mozgalmas hétvégén van túl az Udvarhelyi Triatlon Club, amely kilenc sportolóval vett részt az idei Nagyszeben Triathlon Challenge-en.

Szuperliga, NB I, tenisz és kerékpár – a hétfői sportműsor

Zárul a labdarúgó román és magyar bajnokság legutóbbi játéknapja. Az európai kupaporondon játszó együttesek lépnek pályára. Női Tour de France, újabb tenisztornák.

Kiszálláson a Sepsi OSK és a Kolozsvári CFR – vasárnap a képernyőn

Idegenben játszik a Sepsi OSK és a Kolozsvári CFR a labdarúgó Szuperliga harmadik fordulójának vasárnapi játéknapján. Három magyar és két skót bajnoki, továbbá kerékpározás, sznúker, tenisz, motokrossz, úszás és golf szerepel még a kínálatban.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!