Egy sportoló szüleinek sajátos kihívásokkal kell szembenézniük a hétköznapokban. Az általános szervezési feladatok mellett abban is nagy szerepe van a szülőnek, hogy a sportoló hogyan viszonyul a tevékenységéhez, mennyire motivált, magabiztos, mennyire leli örömét abban, amit csinál. Nem utolsó sorban pedig ez a viszony nagy mértékben meghatározza a későbbi sportolói karrier lehetőségeit is.
A szülők természetesen minden esetben a legjobbat szeretnék a gyereküknek, azonban gyakran a sport terén az ösztönös reakciók nem esnek egybe azzal, amire a fiatalnak valójában szüksége lenne a fejlődése szempontjából.
Emiatt lehet fontos a sportszülői szereppel járó lehetőségek, veszélyek, jó gyakorlatok tudatosítása.
A sicSPORT az elmúlt években több sikeres szakmai eseményt is szervezett Székelyföldön. Két edzőknek szóló konferencia és egy sportolóknak szóló workshop is zajlott már.
A következőkben pedig a sportélet egy másik nagyon fontos szegmensét célozza meg, mégpedig a sportszülőket.
Ők ugyanis az edzőkhöz hasonlóan hatalmas szerepet játszanak abban, hogy milyen lesz a felnövekvő sportolói generáció.
Egy fiatal sportoló megfelelő támogatása pedig nemcsak abban az esetben fontos, hogyha az élsport a cél. Az élethosszig tartó aktív életmód kialakítása szempontjából legalább ennyire kulcsszerepe van a szülőnek.
Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson kiváló szakemberek segítenek eligazodni a kérdéskörben.
Dr. Gyömbér Noémi és Dr. Kovács Krisztina a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) tanárai és gyakorló sportpszichológusok. Három könyvet is írtak már közösen, a Fejben dől el, a Gyereklélek sportcipőben, illetve a Sportpszichológia című kiadványokat. Előbbi szakember számos olimpikon felkészülését segíti, utóbbi pedig éppen a sportszülőség témaköréről írta doktori értekezését. A harmadik előadó, Roseti-Karikás Emőke szintén sportpszichológus, aki Budapesten tanult, de az utóbbi időben Székelyföldön dolgozott, így nagyon jól ismeri a helyi igényeket.
A Sportszülők – minikonferencia a négy helyszínen azonos program szerint zajlik. Jegyet kizárólag online a sicSPORT hivatalos oldalán keresztül erre a linkre kattintva lehet váltani.
Tíz éve dolgozik a Székelyudvarhelyi FC mellett, végigjárta a 3. Liga minden hullámhegyét és hullámvölgyét, kétszer pedig testközelből élte át, milyen közel lehet a másodosztály. László Zsolt csapatmenedzserrel beszélgettünk.
Közel nyolcezren énekelték teli torokból az Ismerős Arcok Nélküled című dalát a Sepsi Duna Arénában a FCSB elleni mérkőzés előtt. Diószegi László klubelnök szerint ez a válasz azoknak, akik az utóbbi időben megkérdőjelezték a csapat identitását.
Meghalt az a férfi a kórházban, akit néhány nappal korábban egy Argeș megyei településen elütött egy autó, miközben az országút szélén közlekedett kerékpárral. A levegőbe repült, miután hátulról, teljes sebességgel elgázolták.
Az európai államok közel kétharmada készül emelni a férfiak nyugdíjkorhatárát, háromnegyedük pedig a nőkét is a 2060-as évek végéig a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Pensions at a Glance 2025 című jelentésén alapuló tanulmány szerint.
Románia vezeti a globális alkoholfogyasztási ranglistát fejenként évi 17,1 liter tiszta szesszel, miközben Erdélyben és Székelyföldön is riasztóak az egészségügyi mutatók. De mi áll a sokkoló világelsőség hátterében?
A medveproblémára egyetlen valódi megoldás létezik, az állomány visszalövése az optimális létszámra. Birtalan István gyergyószentmiklósi vadásszal beszélgettünk, nemcsak a medvékről.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!