Hétfőn délelőtt a plakáton szereplő 10 órához képest 11-kor hangzott el az első rajtjel, amely Marosvásárhely új olimpiai fedett uszodájában felcsendült. Az egyórás késés azonban semmi ahhoz képest, hogy a sportlétesítményt már tavaly ilyenkor felavatták, de egy kerek évig – különböző bürokratikus akadályok és hivatali packázások miatt – zárva állt.
Ezúttal a Budapestről késéssel érkező Novák Eduárd sportminiszterre vártak a szervezők, a versenyzők, újságírók, meghívottak és a lelátón helyet foglaló érdeklődők türelmével játszva. Bár a tárcavezető beosztottjai többször is jelezték, hogy Novák bármikor megtarthatja pár perces ünnepi beszédét, az uszodát kezelő Mureşul Sportklub, valamint a megyei ifjúsági igazgatóság vezetői mégis a várakozás mellett döntöttek.
A sajtónak nyilatkozva a miniszter örömének adott hangot, hogy végre sikerült elhárítani az összes jogi akadályt és megkezdeni rendeltetésszerűen használni az uszodát. Kérdésünkre, hogy tanult-e valamit a szaktárca a marosvásárhelyi esetből, hogy egy következő sportbázis avatása és működésbe helyezése között ne teljen el újabb egy év, Novák bizakodón válaszolt. „Sajnos az a helyzet, hogy a minisztérium számos sportlétesítményének rendezetlen a telekelése. Elindítottunk egy folyamatot, hogy tisztázzuk ezeknek az ingatlanoknak a jogi helyzetét. Az biztos, hogy a következő sportbázis megépítésénél már nem fognak felmerülni hasonló problémák” – mondta.
A miniszteren kívül idén aránylag kevés politikus jelent meg azon tizennyolc közül, aki tavaly a szalagvágásnál sürgölődött, mindössze egy-kettő. A hatvanperces késést és a negyedórányi fesztivizmust leszámítva a megnyitó napja a sportolókról szólt: úszókról, vízi balettezőkről és vízilabdázókról. Keddtől pedig a közönség is birtokba veheti a sportbázist, ahova a kétórás belépő 25 lejbe kerül.
A marosvásárhelyi olimpiai uszoda Horváth Miklós által 2010-ben véglegesített terv alapján épült. Mivel típustervről van szó, lényegében a Dinamo fővárosi uszodájának korszerűsített mása. 50 méteres medencéje tíz pályával, a bemelegítésre szánt 25 méteres öt sávval rendelkezik. A lelátón mintegy 800 néző foglalhat helyet. Az állami alkalmazások befagyasztása előtt a Mureşul SK-nak sikerült 14 személyt leszerződtetnie, de Cosmin Pop igazgató reméli, hogy szeptembertől teljes személyzettel dolgozhat. Addig viszont az uszoda mindössze napi nyolc órát tart nyitva.
A működési költségekről senki nem kívánt nyilatkozni, azt azonban megtudtuk, hogy az egyéves zárva tartás is tetemes összegbe került az állami klubnak. A pénz nagy részét a gázszámla emésztette fel, de sokba került a villanyáram kifizetése és a három kazánházat felügyelő szakszemélyzet bérezése is. Ami az önkormányzat sokat hangoztatott átvételi szándékát illeti, a kép nem teljesen tiszta. A tavalyi szalagvágótól eltérően idén nem jelent meg Soós Zoltán polgármester és csapata, Thomas Moldovan államtitkár pedig annyit mondott, hogy „ez a lehetőség sincs kizárva”.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!